Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o aktywność fizyczną w czasie pandemii z programem profilaktyczno-treningowym "8 tygodni do zdrowia"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
"8 tygodni do zdrowia" to program profilaktyczno-treningowy, który ma  zachęcić do regularnej aktywności fizycznej w bezpiecznych, domowych warunkach oraz pokazać, w jaki sposób osiągnąć i utrzymać satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy kondycji, a tym samym zadbać o zdrowsze i dłuższe życie.Program powstał we współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia z partnerami: Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Ministerstwem Zdrowia
"8 tygodni do zdrowia" to program profilaktyczno-treningowy, który ma zachęcić do regularnej aktywności fizycznej w bezpiecznych, domowych warunkach oraz pokazać, w jaki sposób osiągnąć i utrzymać satysfakcjonujące efekty w postaci poprawy kondycji, a tym samym zadbać o zdrowsze i dłuższe życie.Program powstał we współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia z partnerami: Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Ministerstwem Zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia
Ograniczenie korzystania z obiektów sportowych, praca i nauka zdalna, izolacja – to wszystko wpływa na zaniedbywanie naszej aktywności fizycznej. W czasach pandemii warto szczególnie zadbać o kondycję i zdrowie. Możemy robić to w warunkach domowych, a pomoże nam w tym program "8 tygodni do zdrowia", który jest organizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Ministerstwem Zdrowia.

– Wprowadzenie niezbędnych ograniczeń epidemiologicznych w znacznym stopniu wpłynęło na ograniczenie naszej aktywności fizycznej. Nie możemy, lub obawiamy się korzystać z obiektów sportowych. Rzadziej wychodzimy z domu na spacery. Większość czasu spędzamy w izolacji. Ważne jest zatem to, abyśmy starali się w jakiś sposób kompensować powstające braki w aktywności ruchowej – mówi prof. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Siłownia w domu. Jakie przedmioty możemy wykorzystać podczas ćwiczeń? Zobacz wideo:

Aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego zdrowia oraz dłuższe życie. Profesor Wieliński podkreśla, że badania naukowe wskazywały, iż z powodu siedzącego trybu życia i związaną z nim często otyłością umiera około 4 proc. osób na świecie. Profesor tłumaczy, dlaczego aktywność fizyczna w naszym życiu jest tak ważna.

– Otóż regularna aktywność fizyczna jest przede wszystkim gwarantem utrzymania wydolności fizycznej na odpowiednim poziomie. Wydolność jest z kolei zdolnością do wykonywania dłuższego wysiłku fizycznego bez zaburzeń równowagi wewnętrznej organizmu. Wydolność człowieka mierzy się maksymalną zdolnością pochłaniania tlenu. Wzrasta ona do osiągnięcia pełnej dojrzałości organizmu, a więc do około 20 roku życia, później utrzymuje się przez kilka lat na tym samym poziomie, a następnie stopniowo zaczyna się obniżać – mówi.

Czytaj też: Poznań w czerwonej strefie: Od soboty, 17.10 zamknięte będą pływalnie, siłownie i kluby fitness. Co ze zorganizowanymi zajęciami? 16.10.2020

Należy jednak pamiętać, by wysiłek fizyczny w odpowiedni sposób dozować.

– Nie jest na przykład wskazany w stanach chorobowych, do których należą wszelkie schorzenia kardiologiczne, oraz w przypadku wszelkich ostrych infekcji objawiających się gorączką. Dlatego też ćwiczenia fizyczne winny być wykonywane pod nadzorem wysoko wykwalifikowanych osób. Powinni je prowadzić trenerzy posiadający wyższe wykształcenie, mający odpowiednie przygotowanie z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku fizycznego.

Zobacz także:

W związku z nowymi obostrzeniami od soboty 17 października wszystkie wydarzenia sportowe odbywać się będą (do odwołania) bez udziału kibiców. Czy wczorajszy mecz Polska - Bośnia i Hercegowina na stadionie we Wrocławiu był ostatnim, który odbył się z udziałem publiczności?Okazuje się, że nie. Na szczeblu centralnym znaleźliśmy kilka spotkań piątkowych, które mogą odbyć się z udziałem 25 procent publiczności. Chodzi o mecze w miastach (lub wsiach jak w Niecieczy), które do 16 października zostały objęte strefą żółtą i jej obostrzeniami znacznie łagodniejszymi niż te, które w strefie żółtej będą obowiązywać od soboty. Zobaczcie, gdzie jeszcze można obejrzeć mecz tej jesieni.

W piątek ostatnie mecze z udziałem kibiców. Zobacz, gdzie we...

Nad programem "8 tygodni do zdrowia" czuwa więc sztab specjalistów m.in. trenerzy personalni, lekarz oraz fizjoterapeuta. Uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo. Filmy treningowe w ramach akcji publikowane są w każdy wtorek na kanale YouTube Akademia NFZ.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski