Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o skórę i włosy naturalnie. Wykorzystaj do tego skórki owoców i warzyw. Poznaj 12 prostych przepisów na kosmetyki z resztek

Justyna Madan
Justyna Madan
Skórki owoców i warzyw świetnie nadają się nie tylko do sprzątania domu, ale też do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Maseczki na twarz, olejki eteryczne, peeling do ciała - to wszystko zrobisz bez trudu samodzielnie.
Skórki owoców i warzyw świetnie nadają się nie tylko do sprzątania domu, ale też do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Maseczki na twarz, olejki eteryczne, peeling do ciała - to wszystko zrobisz bez trudu samodzielnie. pixabay.com
Wiele owoców i warzyw można zjeść ze skórką, a jeśli tego nie robimy, to często przeznaczamy tego typu resztki na kompost lub sprzątanie mieszkania. Okazuje się, że nie tylko całe rośliny, ale same skórki idealnie nadają się do domowej pielęgnacji skóry. Fusy z kawy, liście herbaty czy woda po ugotowanym ryżu też pomogą nam zadbać o cerę w ekologiczny sposób, który przy okazji wpisuje się w zasadę zero waste. Jak zadbać o siebie za pomocą resztek?

Kosmetyki z drogerii pięknie pachną i dbają o naszą skórę, niestety wiele z nich zawiera też niekoniecznie przyjazną chemię i są pakowane w plastik. Oczywiście nie każdy jest w tanie i chce robić własny krem do twarzy, szampon do włosów czy pastę do zębów. Natomiast maseczka na twarz czy odświeżająca płukanka do włosów nie wymaga ani zbyt wielu składników, ani czasu na ich przygotowanie, a efekt może być zaskakujący. Natura dała nam wiele dobrych składników, które bez zbytniej ingerencji z naszej strony pomogą nam się zrelaksować i o siebie zadbać.

Podobnie jak w przypadku kosmetyków ze sklepu, przed użyciem nowych produktów na skórę warto najpierw przetestować nowy specyfik na kawałku skóry, żeby sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Proste przepisy na kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne z resztek

Pestka i skórka awokado
Pestkę awokado można wykorzystać do zrobienia maseczki na twarz. Wysusz pestkę, zmiel ją i używaj jako środka złuszczającego. Dodaj zmieloną pestkę do oliwy z oliwek i banana lub miąższu awokado i soku z cytryny, nałóż domową maseczkę na twarz na 10 minut i spłucz letnią wodą. Pestka pomoże w złuszczaniu martwego naskórka.

Skórkę natomiast użyjemy do nawilżenia skóry. Po zjedzeniu awokado, zabierz ze sobą skórkę tego owocu pod prysznic. Wetrzyj w twarz wewnętrzną część skórki z resztkami awokado. Zadziała to jak nawilżający krem do twarzy.

Peeling kawowy
Fusy z kawy są tak popularne do domowego złuszczania naskórka, że zaczęły powstawać kosmetyki na bazie tego składnika. Skóra staje się bardziej elastyczna, poprawia się też krążenie krwi. Aby przygotować taki peeling, wystarczy wymieszać ze sobą 2 łyżki fusów kawy i 1 łyżkę nierafinowanego oleju kokosowego. Takim peelingiem masujemy zwilżoną skórę, okrężnymi ruchami, przez 2-3 minuty. Używamy raz w tygodniu.

3 sposoby na skórkę ziemniaka
Jak się okazuje, obierki ziemniaczane są świetne nie tylko w kuchni, ale również przy zabiegach pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy zadbać o włosy, miksujemy obierki ziemniaków z 1 łyżką wody, odcedzamy mieszaninę, a przecedzony płyn wmasowujemy we włosy i skórę głowy. Włosy będą rosły szybciej, obierki nadadzą im też zdrowy wygląd.

Skórką ziemniaka możemy też natrzeć twarz, co sprawi, że cera będzie rozjaśniona, ze zdrowym blaskiem. Ziemniaczane obierki działają też jak płatki pod oczy, rozjaśniają skórę pod oczami i zmniejszają opuchliznę.

Skórka granatu
Suszone skórki granatu idealnie nadają się na maseczkę do twarzy. Po wysuszeniu skórki (nie musimy tego robić w piekarniku, możemy zostawić ją na kilka dni na kaloryferze, trzeba jednak pozbyć się wcześniej błon). Skórkę mielimy i mieszamy z 1 łyżką soku z cytryny i 1 łyżką miodu. Nakładamy na twarz na 10 minut i spłukujemy letnią wodą. Maseczka nawilża, rozjaśnia i rozświetla skórę.

Skórki pomarańczy do kąpieli
Olejek pomarańczowy to wspaniały środek pielęgnacyjny. Obieramy skórkę z 10 dużych pomarańczy, wkładamy je do miski i odstawiamy na 2 godziny do wyschnięcia. Mielimy skórki w robocie kuchennym, aż będą suchą pastą. Przekładamy ją do słoika, dodajemy pół szklanki wódki (lub tyle, aby przykryła skórki), zamykamy. Odstawiamy słoik w dobrze nasłonecznionym miejscu na 3 dni, wstrząsamy kilka razy dziennie. Następnie odcedzamy mieszankę przez sito, skórki spełniły swoją rolę – nie będą nam już potrzebne. Wlewamy płyn do miski i odstawiamy na co najmniej 12 godzin, aby odparował alkohol. Tak powstały olejek przechowujemy w buteleczce z ciemnego szkła. Olejek może być używany zarówno do sprzątania, jak i relaksującej kąpieli.

Woda ryżowa
Woda ryżowa (oczywiście bez soli) głęboko kondycjonuje i zmiękcza włosy, czyniąc je pełniejszymi, grubszymi i zdrowszymi. Nakładamy ryżową płukankę (sama woda lub z dodatkiem olejku eterycznego) na włosy od nasady po końce, zostawiamy na co najmniej 10 minut i spłukujemy. Można też zrobić domowy szampon z wody ryżowej, mydła kastylijskiego i np. aloesu, herbaty rumiankowej czy odrobiny olejku eterycznego. Miksturę najlepiej przechowywać w lodówce.

Woda ryżowa może być też użyta do płukania włosów. Po umyciu szamponem i odżywieniu, jak zwykle dokładnie spłucz włosy dużą ilością schłodzonej wody ryżowej jako ostateczne wykończenie. Spróbuj wmasować wodę w skórę głowy, ponieważ wchłonie ona te same witaminy i składniki odżywcze, które sprawiają, że jest tak dobra dla Twojej skóry. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj płukania z wodą ryżową raz lub dwa razy w tygodniu, zawsze na czystych włosach.

Banan w całości
Banany są pełne potasu i witamin A, C i B-6, które fantastycznie nawilżają i rozjaśniają skórę. W połączeniu z przeciwzapalnymi właściwościami miodu, przeciwutleniającymi i przeciwbakteryjnymi właściwościami kurkumy oraz delikatnym działaniem jogurtu, będziesz mieć idealną miksturę, aby rozjaśnić i zmiękczyć zmęczoną skórę.

Potrzebujemy 1 łyżeczkę miodu, 1 dojrzały banan wraz ze skórką, 1 łyżeczkę jogurtu naturalnego, ¼ łyżeczki kurkumy. Skórkę banana dokładnie pokrój, miąższ rozgnieć, wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Nałóż cienką warstwę maseczki na świeżo oczyszczoną twarz. Po pozostawieniu maseczki na skórze przez około 20 minut, spłucz twarz ciepłą wodą, użyj kremu nawilżającego.

Kurkuma może pozostawić na skórze delikatny, żółty odcień, zwłaszcza jeśli mamy jasną karnację. Powinien on zniknąć po 1 dniu, warto jednak wcześniej przetestować maseczkę na kawałku skóry.

Marchewka
Skórka marchwi jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry. Marchewkę trzeba dobrze umyć, obrać, a obierki zmielić na pastę dodając odrobinę wody (im mniej, tym lepiej). Taki peeling z marchwi pomaga w walce ze zmarszczkami wokół oczu. Marchewka również może barwić skórę i trzeba krem najpierw przetestować.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zadbaj o skórę i włosy naturalnie. Wykorzystaj do tego skórki owoców i warzyw. Poznaj 12 prostych przepisów na kosmetyki z resztek - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski