Zadośćuczynienie za śmierć dla najbliższych członków rodziny.

materiał partnera
Udostępnij:
Jak skutecznie ustalić wysokość należnego świadczenia? Każdego roku na polskich drogach dochodzi do licznych śmiertelnych wypadków. Strata bliskiego w zdarzeniu komunikacyjnym odbija ogromne piętno na życiu rodziny. Przepisy prawa umożliwiają bliskim zmarłego dochodzenie zadośćuczynienia z OC sprawcy wypadku. Jak ustalić wysokość należnej rekompensaty pieniężnej? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Katalog roszczeń przysługujący po śmierci bliskiego

Strata członka rodziny w wypadku komunikacyjnym to niezwykle traumatyczne przeżycie. Zgodnie z literą prawa bliscy mogą dochodzić wielu roszczeń odszkodowawczych, które są wypłacane w ramach polisy OC sprawcy zdarzenia. Kto może ubiegać się o świadczenia? Z roszczeniem zazwyczaj występują osoby najbliższe zmarłemu np. małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by o rekompensatę pieniężną ubiegali się też dalsi krewni np. dziadkowie, wnuki. Kryterium dochodzenia roszczeń jest więź emocjonalna łącząca roszczącego z tragicznie zmarłym poszkodowanym. Oto świadczenia o jakie mogą się ubiegać roszczący:

  • zadośćuczynienie
  • zwrot kosztów leczenia bliskiego
  • zwrot kosztów pochówku
  • stosowne odszkodowanie
  • renta alimentacyjna

Na szczególną uwagę zasługuje zadośćuczynienie, które z punktu ekonomicznego uznawane jest za podstawowe świadczenie w ramach rekompensaty za doznanie krzywdy niemajątkowej w związku ze śmiercią bliskiego. Zadośćuczynienie jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo za:

  • ból i cierpienie
  • uszczerbek więzi emocjonalnych
  • osamotnienie
  • traumę
  • poczucie straty

Najwięcej problemu roszczącym sprawia ustalenie wysokości dochodzonego zadośćuczynienia. Bliscy mają obowiązek wskazać we wniosku odszkodowawczym o jakie świadczenie się ubiegają i odpowiednio uargumentować, dlaczego dana kwota stanowi odpowiednią rekompensatę za doznaną krzywdę. Stawka zadośćuczynienia uwzględniania jest ze względu na stopień więzi pomiędzy zmarłym, a osobą roszczącą. Im relacja bliższa, silniejsza, tym zadośćuczynienie większe.

Jak rozpocząć procedurę dochodzenia zadośćuczynienia?

W gestii roszczącego leży rozpoczęcie procedury dochodzenia zadośćuczynienia. Bliscy zmarłego chcąc uzyskać należne świadczenia muszą złożyć wniosek odszkodowawczy do właściwego zakładu ubezpieczeń. W dokumencie należy zawrzeć, jakich świadczeń chcemy dochodzić i w jakiej wysokości, konieczne jest też odpowiednie uargumentowanie, dlaczego dochodzimy konkretnych stawek pieniężnych. Posiadając dokumentację np. od lekarza psychiatry, która poświadcza zły stan psychiczny po stracie bliskiego warto takie zaświadczenie dołączyć. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie złożonego wniosku i wydanie decyzji co do wypłaty lub odmowy przyznania odszkodowania. Poszkodowany, który nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela ma 14 dni na złożenie odwołania w tej sprawie, w którym wyjaśni, dlaczego nie przychyla się do stanowiska zakładu ubezpieczeń. Zdarza się, że na etapie polubownym przyznane zadośćuczynienie opiewa na rażąco niskie stawki. Warto w takiej sytuacji skierować sprawę na etap postępowania sądowego, gdyż bieżące orzecznictwo jest bardzo przychylne bliskim, którzy stracili członka rodziny w wypadku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski