Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadkowe okoliczności śmierci Piotra Majchrzaka

Krzysztof M. Kaźmierczak
Marian O. podczas wizji lokalnej w śledztwie w latach 80.
Marian O. podczas wizji lokalnej w śledztwie w latach 80. Arch. IPN/o. w Poznaniu
29 lat po śmiertelnym pobiciu Piotra Majchrzaka w sprawie jest wciąż wiele zagadkowych okoliczności. Ustaliliśmy, że wskazywany przez świadków jako sprawca pobicia 19-latka mężczyzna mógł być ulgowo traktowany w śledztwie ze względu na bliską znajomość z rozpracowywanym przez bezpiekę obcokrajowcem.

11 maja 1982 roku doszło do bójki między osobami, które chciały wejść do prowadzącego nocne imprezy lokalu "W-Z" przy ul. Fredry w Poznaniu. Wkrótce potem w pobliżu znaleziono leżącego nieprzytomnego Piotra, z urazem głowy i ranami kłutymi twarzy.

Nie ustalono dotąd żadnych dowodów na to, że za pobicie nastolatka odpowiedzialni są funkcjonariusze ZOMO, chociaż tak podawało Radio Wolna Europa. Wiadomo jednak, że obok leżącego chłopaka stał wówczas nietrzeźwy Marian O., który wcześniej awanturował się przed lokalem.

CO WIE CZŁOWIEK Z PARASOLEM?

Miał w ręce solidny parasol z ostrą metalową końcówką. Chociaż na mężczyznę wskazywali świadkowie, a O. sam przyznał się, że wymachiwał parasolem i brał udziału w bójce, to potraktowano go w sposób zadziwiający łagodny jak na okoliczności sprawy i ówczesne traktowanie podejrzanych.

Mężczyznę zwolniono z aresztu już po 48 godzinach, a parasol poddano badaniom dopiero po miesiącu. Odwlekano przeprowadzenie wizji lokalnej, a kiedy O. przyszedł na nią pijany, prokurator na to nie zareagował. Tego, że organy ścigania traktowały ulgowo Mariana O., dowodzili w latach 80. rodzice Piotra Majchrzaka.

Na to wskazywano też w tzw. komisji Rokity, która w latach 1989-1991 badała niewyjaśnione zabójstwa z czasów PRL. Być może tajemnica takiego traktowania wiąże się ze Służbą Bezpieczeństwa, której mogło zależeć na Marianie O. ze względu na jego znajomość z inwigilowanym obcokrajowcem.

SB zajmowała się wszystkimi cudzoziemcami pracującymi w Polsce. W czasach PRL byli to głównie pracownicy placówek dyplomatycznych i lektorzy języków obcych zatrudniani przez uniwersytety. Osoby przyjeżdżające z Zachodu, by pracować za skromne polskie pensje nauczycielskie, traktowani byli jako potencjalni szpiedzy. Standardowo inwigilowano ich, a często próbowano też zwerbować, by pracowali dla wywiadu SB po powrocie do swoich krajów ojczystych.

Jednym z takich lektorów na celowniku bezpieki był Sven W., Szwed, który w 1976 roku otrzymał pracę w Poznaniu. Obcokrajowca zatrudniono w Zakładzie Skandynawistyki Filologii Germańskiej UAM na podstawie porozumienia między PRL a Szwecją. Wkrótce po podjęciu pracy poznański Wydział II (kontrwywiad) SB wszczął wobec Svena W. sprawę operacyjną o kryptonimie "Nordyk".
Z ocalałych akt bezpieki wynika, że Szwed zamieszkiwał (wynajmował pokój) właśnie u Mariana O., mężczyzny, który był wskazywany jako zamieszany w pobicie Piotra.

SB rutynowo interesowała się osobami wynajmującymi mieszkania obcokrajowcom. Z reguły uzyskiwano od nich informacje o zagranicznych lokatorach, które były przydatne do ich inwigilacji. W przypadku Mariana O. bezpieka miała do tego dodatkowy powód. Poznaniak utrzymywał bowiem bliskie kontakty z lektorem. Na jego osobiste zaproszenie wyjechał bowiem do Szwecji.

O. otrzymał zgodę na wyjazd, mimo że był karany, co zwykle było powodem do odmowy paszportu. Co ciekawe, nie znaleziono dotąd żadnych dokumentów dotyczących sprawdzania kontaktów przez SB między Szwedem a Marianem O. Jest to tym bardziej dziwne, że Sven W. był inwigilowany przez przynajmniej dwa lata, ale zachowanych w archiwum akt sprawy "Nordyk" jest zadziwiająco niewiele.

Marian O. zaprzecza, że ma jakikolwiek związek z pobiciem Piotra. Na przestrzeni lat przedstawiał różniące się relacje wydarzeń przed "W-Z". Obecnie nie chce o tym rozmawiać z "Głosem Wielkopolskim".

Czytaj też:

ŚWIADKOWIE NIE POTWIERDZAJĄ WERSJI AGENTA
PRAWDA CZASU, PRAWDA FAKTÓW
[a]https://gloswielkopolski.pl/poznan-28-rocznica-smierci-pobitego-przez-zomo-piotra-majchrzaka/ar/257434;ROCZNICA ŚMIERCI PIOTRA MAJCHRZAKA[a]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski