18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadkowy niszczyciel czołgów z napisem „Zemsta za Katyń” [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Napis znajduje się na jarzmie działa SU-76
Napis znajduje się na jarzmie działa SU-76 Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak
Na jednym z eksponatów Muzeum Broni Pancernej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu z okresu II wojny światowej znajduje się unikalny, ale częściowo zatarty i zamalowany napis „Zemsta za Katyń” (lub „Zemsta Katyń”).

Mocno zatarty, lecz wciąż prześwitujący spod nałożonej na niego zielonej farby napis znajduje się na jarzmie działa samobieżnego SU-76M. Takie produkowane na masową skalę w Związku Radzieckim pojazdy pancerne były wykorzystywane podczas wojny głównie jako niszczyciele czołgów.

Treść napisu jest zaskakująca – obszerna literatura na temat polskich jednostek pancernych nie wspomina o żadnym przypadku stosowania na pojazdach inskrypcji związanych z Katyniem. Równie zagadkowa jak napis jest historia SU-76M z poznańskiego muzeum.

– Prawdopodobnie to SU-76M było na wyposażeniu 1. lub 2. Armii Wojska Polskiego i brało udział w wojnie. Ale na pewno wiemy tylko tyle, że to działo samobieżne wyprodukowano w 1944 roku, i że trafiło przed laty do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych z 10 Wielkopolskiego Pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wyjaśnia mjr Tomasz Ogrodniczuk, kustosz MBP.

KBW zostało powołane głównie do walk ze podziemiem niepodległościowym. 10 Wielkopolski Pułk KBW istniał w latach 1945-1966. Do historii przeszedł swoim udziałem w pacyfikacji miasta podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Nic nie wiadomo jednak o użyciu SU-76M w jakichkolwiek działaniach KBW w naszym regionie.

Kiedy powstał napis? Prawdopodobnie namalowali go walczący z Niemcami polscy pancerniacy, którzy zgodnie z obowiązującą propagandą byli przeświadczeni, że za mord na polskich oficerach w Katyniu odpowiadają hitlerowcy.
Kustosz muzeum nie wyklucza, że jeśli w przyszłości SU-76M będzie poddane renowacji, to historyczny napis związany z Katyniem zostanie przywrócony.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski