Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:1: Djurdjević nadal eksperymentuje. Z taką obroną trudno o sukcesy [ZDJĘCIA]

Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:1
Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:1 Piotr Krzyżanowski
Lech Poznań chce udowodnić całej ekstraklasie, że można wygrywać, mając trzecioligowych obrońców. Przez cztery kolejki to się udawało. Kiedy jednak rywale stali się bardziej wymagający, ten eksperyment przestał się sprawdzać. Kolejorz po klęsce z Wisłą 2:5 przegrał drugi mecz tym razem z Zagłębiem Lubin 1:2 (0:1).

- Nie będziemy robić wielkiego halo po jednej porażce. Wiem jak ma wyglądać nasza gra, pojawił się dobry moment, by zaryzykować i zobaczyć co jest dobre, a co złe w naszej grze - tłumaczył porażkę z Białą Gwiazdą trener Lecha Poznań Ivan Djurdjević.

I przeciął spekulacje, że chce się wycofać z ustawienia z trzema obrońcami. W Lubinie trójkę środkowych defensorów tworzyli Orłowski, Janicki oraz De Marco. Na lewym wahadle zadebiutował sprowadzony w trybie awaryjnym, trzeci piłkarz rezerw, Marcin Wasielewski. To efekt kontuzji Kostewycza oraz Tomasika. Urazy wykluczyły też Vujadinovicia oraz Rogne, więc Djurdjević nie mając zdrowych obrońców musiał posiłkować się graczem z drugiego zespołu.

Dlaczego szansy nie dostał Jóźwiak, trudno zrozumieć. W tym ustawieniu jednak musi najpierw nauczyć się bronić, tak w każdym razie zasugerował szkoleniowiec na przedmeczowej konferencji.

SPRAWDŹ: Zagłębie Lubin - Lech Poznań 2:1: Oceny piłkarzy Kolejorza po meczu

To, że Kolejorz w tej sytuacji nie zachowa czystego konta, można było założyć w ciemno. Jedyną niewiadomą było, czy ofensywie Lecha uda się strzelić więcej goli niż gospodarzom. W poprzednich meczach, jak podkreślał Djurdjević, jego drużyna strzelała średnio około 20 razy na bramkę rywali. W Lubinie tego wyniku jego drużynie nie udało się powtórzyć, dlatego, że od początku to Zagłębie kontrolowało środek pola, a akcje Kolejorza były wolne i pozbawione elementu zaskoczenia.

Miedziowi po raz pierwszy groźnie zaatakowali w 3 minucie. Filip Starzyński zacentrował z rzutu wolnego w pole karnego, gdzie był niepilnowany Patryk Tuszyński. Napastnik Zagłębia zamiast strzelać bez przyjęcia, próbował opanować futbolówkę, a że nie jest wirtuozem zmarnował dobrą sytuację. Chwilę później świetną okazję miał Bartłomiej Pawłowski. Strzelił tym razem bez przyjęcia w lewy dolny róg, ale trafił w... swojego kolegę z zespołu Łukasza Janoszkę, który stał tuż przed linią bramkową.

Gol "wisiał w powietrzu" i rzeczywiście Putnocky już w 14 minucie wyciągał piłkę z siatki. Janoszka znakomicie wystartował do prostopadłego podania Filipa Jagiełły i po minięciu Matusa Putnockiego skierował futbolówkę do pustej bramki. Żałośnie wyglądał przy tej akcji Vernon De Marco, który stracił orientację i zupełnie nie zareagował na to co robi Janoszka.

Lech po stracie gola długo nie mógł się otrząsnąć. Złe piąstkowanie Putnocky'ego o mało nie skończyło się stratą drugiego gola, potem wysoko nad bramką w dobrej sytuacji uderzył Starzyński.

Lechici dopiero w 32 minucie przeprowadzili dobrą akcję. W ostatniej chwili Lubomir Guldan wślizgiem zablokował strzał Pedro Tiby.

Druga odsłona w wykonaniu Kolejorza była nieco lepsza, ale znów decydujący okazał się szkolny błąd w obronie. Lechici bowiem w 49 minucie doprowadzili do wyrównania. Po szybkim wznowieniu z autu i akcją lewą stroną, Tomasz Cywka dostał piłkę na linii pola karnego i płaskim uderzeniem przy słupku pokonał Dominika Hładuna.

Niestety radość z gola nie trwała długo. Już 4 minuty później po dośrodkowaniu Filipa Starzyńskiego z rzutu rożnego, Orłowski dał się zablokować i Tuszyński uderzeniem głową wpisał się na listę strzelców!

W końcówce lechici rzucili się do ataku, starali się zdobyć choćby punkt, ale byli nieskuteczni. Szczęście, które mieli na początku sezonu wyraźnie ich opuściło.