Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraliśmy w sesję RPG z ChatGPT. Jak sztuczna inteligencja poradziła sobie w roli mistrza gry? Możecie być zaskoczeni

Maciej Modrzewski
Carlos Felipe Ramírez Mesa/Unsplash.com
Gry fabularne to gatunek, który zyskał na popularności w ostatnim czasie. W takich grach gracze wcielają się w role swoich postaci, a prowadzący sesję – mistrz gry, opowiada historię i decyduje o tym, co dzieje się w świecie, w którym rozgrywa się akcja. Jednym z największych wyzwań dla mistrza gry jest stworzenie klimatu i prowadzenie fabuły w sposób, który pozwoli graczom wczuć się w swoje postacie i zapomnieć o rzeczywistości. Coraz głośniej w internecie jest o ChatGPT – sztucznej inteligencji dopuszczonej do użytku publicznego. Postanowiliśmy sprawdzić, jak bot radzi sobie z prowadzeniem rozgrywki roleplayowej. W tym celu zagraliśmy z ChatGPT w sesję RPG i trzeba przyznać, że... poszło mu całkiem nieźle.

Spis treści

ChatGPT mistrzem gry podczas sesji RPG

ChatGPT to jeden z największych modeli językowych sztucznej inteligencji, który został stworzony przez OpenAI. Model ten potrafi na podstawie analizy języka naturalnego generować teksty, odpowiadać na pytania, a nawet komunikować się z ludźmi w sposób bardzo zbliżony do rozmowy z człowiekiem.

W naszej testowej sesji RPG ChatGPT pełnił rolę mistrza gry, a my, z naszymi drużynami, odgrywaliśmy rolę bohaterów. Początkowo był to dla nas dość nietypowy sposób na grę, ale szybko zaczęliśmy wchodzić w rolę i wprowadziliśmy swoje postacie do świata gry wspólnie z botem.

Przygotowując się do sesji RPG z ChatGPT, mieliśmy wiele wątpliwości i obaw. Czy sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć klimat i prowadzić fabułę, która wciągnie mnie i pozwoli wczuć się w postać? Czy będę w stanie komunikować się z botem w sposób, który pozwoli na płynną rozgrywkę? Przygotowując się do sesji, postanowiliśmy również stworzyć taki świat, który pozwoli ChatGPT na swobodne operowanie fabułą i wybieranie działań, które będą wprowadzać nowe wyzwania dla naszych postaci.

Sesja rozpoczęła się od stworzenia postaci, co zaskoczyło nas bardzo pozytywnie. ChatGPT poprosił o opisanie mojego bohatera i w oparciu o to stworzył szczegółowy opis jego umiejętności, cech charakteru i historii. Następnie zaczął opowiadać historię, w której jedna z postaci odgrywała kluczową rolę. W czasie trwania sesji ChatGPT stworzył wiele ciekawych i zaskakujących wątków, które wciągnęły nas w grę. Jego decyzje i wybory w dużej mierze wpływały na fabułę, co sprawiło, że sesja była dynamiczna, choć miejscami bot popełniał błędy logiczne i zapomniał o wcześniejszych zdarzeniach.

Czy ChatGPT jest w stanie zastąpić człowieka?

W grze RPG, takiej jak np. najbardziej popularny na świecie system RPG: Dungeons and Dragons, interakcje między graczami a mistrzem gry są kluczowe dla budowania napięcia i emocji, które sprawiają, że gra jest wciągająca i emocjonująca. Czy ChatGPT jest w stanie zastąpić żywego mistrza gry i zapewnić podobne doznania?

Pierwsze trudności pojawiły się, gdy ChatGPT próbował naśladować dialog między postaciami. Choć ogólny sens wypowiedzi był poprawny, czasami brakowało szczegółów i właściwego kontekstu, co powodowało, że dialog wydawał się nieco sztuczny. Ponadto ChatGPT czasami powtarzał te same lub podobne wypowiedzi, co nieco utrudniało rozwój fabuły.

Kolejnym problemem okazała się słaba pamięć bota. Raz znaleziony wcześniej przedmiot znikał w późniejszej narracji. Podobny problem był z zapamiętywaniem przez niego wcześniejszego ciągu wydarzeń. Jednak gdy przypomnieliśmy botowi o tych szczegółach, szybko wracał na właściwy tor.

Sztuczna inteligencja jest kreatywna, ale ma wady

Mimo tych trudności musimy przyznać, że ChatGPT zaskoczył swoją kreatywnością w tworzeniu wydarzeń i zadań dla postaci. Zadania, które otrzymywaliśmy, były dobrze zbalansowane i interesujące, a świat gry, który został stworzony, był pełen szczegółów i wciągających opisów, choć oczywiście zdarzały się luki, a narracja cierpiała na pewną schematyczność.

Podczas sesji RPG ChatGPT wykazał się również zdolnościami adaptacyjnymi, szybko reagując na nasze decyzje i zmieniając kierunek historii, aby dostosować się do naszych działań. Zaskoczyło nas to pozytywnie, ponieważ początkowo obawialiśmy się, że bot może być zbyt sztywny i nieelastyczny.

Sesja RPG z ChatGPT była ciekawym doświadczeniem, które pokazało, jak zaawansowana sztuczna inteligencja może wciąż mieć trudności z naśladowaniem ludzkich interakcji i dialogów. Mimo to ChatGPT wykazał się kreatywnością i elastycznością, co przyczyniło się do stworzenia wciągającego świata gry. W przyszłości może to być kierunek, w którym sztuczna inteligencja będzie rozwijać swoje możliwości, aby zapewnić jeszcze bardziej angażujące doznania graczy w grach RPG.

Oczywiście bot nie zastąpi klasycznej sesji RPG z przyjaciółmi, ponieważ wciąż pozostaje jedynie maszyną, a prawdziwa magia grania w tak zwane erpegi objawia się wspólnymi interakcjami z innymi graczami i wspólnym uczestniczeniu w tym doświadczeniu.

Aż dziwne, że do tej pory nie powstał żaden projekt, który wziąłby na swoje barki stworzenie tekstowej gry RPG opartej o model uczenia maszynowego. Kto jednak wie, co przyniesie przyszłość. Czy czeka nas rewolucja również w RPG? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie teraz odpowiedzieć, jednak przyszłość w growym środowisku z pomocą uczenia się maszynowego wygląda bardzo obiecująco.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zagraliśmy w sesję RPG z ChatGPT. Jak sztuczna inteligencja poradziła sobie w roli mistrza gry? Możecie być zaskoczeni - GRA.PL

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski