Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie pożarowe w wielkopolskich lasach. Najmniejsza iskra może wywołać ogień

MRT
Wysoka temperatura i brak opadów spowodowała, że w wielkopolskich lasach występuje zagrożenie pożarowe. Jest tak sucho, że nawet iskra czy niedopałek może wywołać pożar. Podczas leśnych spacerów należy więc zachować szczególną ostrożność.
Wysoka temperatura i brak opadów spowodowała, że w wielkopolskich lasach występuje zagrożenie pożarowe. Jest tak sucho, że nawet iskra czy niedopałek może wywołać pożar. Podczas leśnych spacerów należy więc zachować szczególną ostrożność. Szymon Starnawski
Wysoka temperatura i brak opadów spowodowała, że w wielkopolskich lasach występuje zagrożenie pożarowe. Jest tak sucho, że nawet iskra czy niedopałek może wywołać pożar. Podczas leśnych spacerów należy więc zachować szczególną ostrożność.

W nadleśnictwach: Oborniki, Łopuchówko, Grodzisk, Babki, Grodziec, Koło, Kalisz, Syców występuje zagrożenie pożarowe na poziomie średnim. Prognoza wskazuje, że najbliższy weekend 29-30 czerwca zagrożenie wzrośnie do najwyższego, trzeciego poziomu i obejmie całą Wielkopolskę, także nadleśnictwa Piaski, Krotoszyn, Czerniejewo, Gniezno.

Wszystko z powodu suszy i braku opadów. Leśnicy mówią ze smutkiem: ściółka jest sucha jak papier.

– Niestety, wilgotność ściółki jest bardzo niska. Zagrożenie pożarowe jest każdego dnia. Dlatego liczymy na wsparcie osób, które wchodzą do lasu, by nie śmieciły, nie wyrzucały niedopałków, alarmowały o każdym , nawet najmniejszym pożarze – mówi Tomasz Sobalak, nadleśniczy z Łopuchówka.

Zobacz też: Dąbrowa: Las wyrósł na prywatnej działce. Właścicielka chce go wyciąć, mieszkańcy protestują

Na razie nie ma zakazu wstępu do lasów. Nie wiadomo jednak, czy zakaz nie zostanie wprowadzony, jeśli wysokie temperatury będą się nadal utrzymywały.

– By zakaz zaczął obowiązywać wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9, przez 5 dni musi wynosić poniżej 10 procent – tłumaczy Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W okresie zagrożenia pożarowego tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98 proc. pożarów leśnych na terenie RDLP Poznań działa system monitorowania zagrożenia pożarowego lasu. W skład tego systemu wchodzą punkty meteorologiczne, w których dokonuje się pomiarów meteorologicznych oraz wilgotności ściółki leśnej umożliwiających określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasu.

- W tym roku najwięcej pożarów w wielkopolskich lasach wybuchło w kwietniu tego roku. Czerwiec jest drugim miesiącem, gdy tak często musimy walczyć z ogniem w lasach - opowiada Małgorzata Krokowska-Paluszak.

W dni tak upalne nie wolno rozpalać ognisk bliżej niż 100 m od lasu, a w lesie korzystać z otwartego płomienia.
Prawnie zabronione jest także wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych na łąkach, ścierniskach i skarpach rowów.

Rezerwat Śnieżycowy Jar niedaleko Starczanowa przeżywa w niedzielę, 17 marca, prawdziwe oblężenie. Śnieżyca wiosenna kwitnie już w pełni, a cały wąwóz pokrył dywan białych dzwonków. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Śnieżycowy Jar 2019: Tłumy ludzi w rezerwacie [ZDJĘCIA]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski