Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajezdnia Poznań na Jeżycach: Będzie nowocześnie, ale... ciasno [WIZUALIZACJE]

Joanna Labuda
Nowe mieszkania powstaną na terenie byłej zajezdni MPK przy Gajowej w Poznaniu
Nowe mieszkania powstaną na terenie byłej zajezdni MPK przy Gajowej w Poznaniu facebook.com/ZajezdniaPoznan
Inwestor przygotowuje teren pod budowę nowych obiektów w kompleksie Zajezdnia Poznań na Jeżycach. Już za 2 lata mają stanąć nowe kamienice.

Po latach oczekiwania wreszcie wystartowała realizacja inwestycji Zajezdnia Poznań. Co, nowoczesny kompleks, który w ciągu najbliższych czterech lat powstanie pomiędzy ulicami Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Gajową i Sienkiewicza, wniesie w życie mieszkańców na poznańskich Jeżycach?

Zobacz:

Praca wre. Wykonawca uporządkowuje właśnie teren pod budowę, która ruszy jeszcze w tym roku. Na obszarze po byłej zajezdni MPK od strony ulicy Kraszewskiego najpierw pojawią się dwie kamienice z 22 lokalami usługowymi na parterze oraz 206 mieszkaniami na poddaszu. Po nie już teraz ustawia się długa kolejka. Potencjalni nabywcy rezerwują lokale w biurze sprzedaży mieszkań, który uruchomiono na rogu Kraszewskiego i Zwierzynieckiej.

– Mieszkania będą miały powierzchnię od 30 do 130 mkw. Każde z nich wyposażone zostanie w balkon lub taras. W ofercie znajdą się opcje mieszkań z wydzieloną kuchnia lub z aneksem kuchennym – tłumaczy Agnieszka Maruda-Sperczak, reprezentująca spółkę REF Eastern Opportunities.

Dwie pięciopiętrowe kamienice mieszkalne pomieszczą również podziemną halę garażowa z komórkami lokatorskimi. Miejsc parkingowych będzie jednak mniej niż mieszkań. Nowi właściciele otrzymają do dyspozycji 140 „kopert“ w hali. Zabraknie z kolei bezpłatnych miejsc parkingowych na pozostałym obszarze dzielnicy. Na zewnątrz wolna przestrzeń znalazła się tylko na miejsca rozładunku dla samochodów dowożących towary do lokali usługowych, wśród których pojawią się kawiarnie i restauracje.

Obawy mieszkańców budzi z kolei modernizacja starej hali tramwajowej. Inwestor przekonuje, że powstanie tam przestrzeń o charakterze komercyjnym, kulturalnym i biznesowym.

Inwestycje w Poznaniu:

– To nadal nie jest konkretna deklaracja, co budzi duży niepokój wśród poznaniaków. Lokalni przedsiębiorcy obawiają się wejścia na ten teren dużego handlu, a mieszkańcy m.in. wzmożonego hałasu – mówi Cezary Grupka z RO Jeżyce.
Zanim jednak hala zostanie wyremontowana, inwestor planuje budowę kolejnych trzech budynków mieszkalno-biurowych oraz mieszkalno-usługowych.

Dopiero po zakończeniu tych inwestycji rozpocznie się etap, który ma najbardziej poprawić jakość życia na Jeży-cach. Chodzi o rewitalizację dróg torowisk, chodników, powstanie ścieżek rowerowych.

– Zajmiemy się wówczas m.in. pracą nad układem dróg oraz wyciszaniem torowisk – informuje Agnieszka Maruda-Sperczak.
Inwestor planuje przedłużyć ulicę Prusa, która będzie przebiegać przez teren dawnej zajezdni, aż do ul. Zwierzynieckiej. Odbędzie się także remont ulic Kraszewskiego oraz Zwierzynieckiej. Wyremontowane zostaną też chodniki. Teren wokół budynków zostanie zazieleniony, pojawi się nowoczesna mała architektura oraz zielone dziedzińce. Odremontowane zostaną budynki pomocnicze (budynek administracyjny i „Biały Domek“), pojawi się także plac zabaw dla dzieci.

Przypomnijmy, że poznaniacy na rozpoczęcie inwestycji czekają od 2008 roku, kiedy teren po zajezdni MPK za około 90 mln zł. kupiła od miasta portugalska firma REF Eastern Opportunities. Budowa miała rozpocząć się wiosną 2013 r. Inwestor zapewnia, że tym razem prace ruszyły na dobre. W całym kompleksie powstanie około, 350 mieszkań o powierzchni od 30 do 130 m2 oraz lokale usługowe o powierzchni od 50 do 150 m2.

Czytaj też:

HISTORIA

A Historia zajezdni tramwajowej sięga 1880 r, kiedy na uruchomiono w Poznaniu pierwsze tramwaje konne. Swoją siedzibę znaleźli przy ul. Gajowej.

Zajezdnia powstała na terenie dawnego dworca kolei starogradzko-poznańskiej. Po likwidacji dworca teren przejęło Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej. Przez kolejne lata hala była modernizowana i rozbudowywana. Swoją wielkość, czyli kwartał między ulicami Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Sienkiewicza i Gajową, osiągnęła już w 1936 r. Zajezdnia działała do 28 grudnia 2010 roku. Ostatni liniowy wagon, Beijnes 3G o numerze taborowym 805 wyjechał o godzinie 6.47.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski