Zakaz handlu w niedzielę: Człowiekowi od takiej pracy mylą się już dni tygodnia

Marta Danielewicz
Zakaz handlu: Człowiekowi od takiej pracy mylą się już dni tygodnia
Zakaz handlu: Człowiekowi od takiej pracy mylą się już dni tygodnia Łukasz Gdak
Zamiast zasłużonego odpoczynku, weekendu w gronie najbliższych, rodziny, spędzają czas w pracy. Zakaz handlu w niedzielę to dla nich jedyny sposób, by miejsce ich zarobku, galerie i centra handlowe, były zamknięte a oni mogli mieć dzień wolny i nie myśleć o tym, że nazajutrz budzik znów zadzwoni...

Sylwia przepracowała dwa lata w księgarni w jednej z poznańskich galerii handlowych. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Przemek dopiero 5 miesięcy temu rozpoczął pracę w jednym z dużych marketów budowanych w centrum Poznania. Jest w trakcie pisania magisterki z socjologii. Joanna z kolei pracę znalazła w sklepie z zabawkami w centrum handlowym na Fra-nowie już półtora roku temu. Wcześniej pracowała w handlu za granicą.

- To był czas zaraz po studiach. Potrzebowałam bardzo szybko pracy. A to było jedyne miejsce z którego odezwali się praktycznie od razu. Długo się nie zastanawiałam i wzięłam tę pracę. Zwłaszcza że obiecywali elastyczne godziny i umowę o pracę - mówi Sylwia. Od razu zajęła stanowisko doradcy klienta.

Zobacz też: Sklepy jednak będą zamknięte w niedziele? Nowe władze są za

- Nie awansowałam nigdy przez ten czas, ale też nie miałam takich aspiracji, by być kimś wyżej niż szeregowym pracownikiem - dodaje.

Księgarnia, tak jak inne sklepy w galerii handlowej, jest otwarta siedem dni w tygodniu, w godzinach pracy całej galerii. Podobnie jak sklep budowlany i ten z zabawkami. W centrach handlowych wszystkie sklepy muszą być otwierane i zamykane o tej samej godzinie.

- Jestem doradcą klienta w dziale z narzędziami. Zmiany mam według wcześniej ustalonego grafiku - mówi Przemek.

W pracy Przemka obowiązuje okres rozliczeniowy. Maksymalnie może on pracować w markecie 12 godzin. - Zmiany są jednak tak zaplanowane, by większość pracowników pracowała po 8 godzin. Obowiązujący u nas okres rozliczeniowy nie jest dobry, bo w miesiącu zdarza się, że mam tylko jedną wolną niedzielę - mówi Przemek.

U Joanny w pracy sprawa wygląda dużo gorzej. - Ostatni raz, według grafiku miałam mieć wolną niedzielę i sobotę w... listopadzie. Ale i tak poprosili mnie, bym przyszła w niedzielę, bo kogoś zabrakło. No a wcześniej to już nie pamiętam.

Praca Sylwii w księgarni była podzielona na dwie zmiany - ranną i wieczorną. Sylwia przyznaje, że weekendy pracujące utrudniają życie. - Miałam ¾ etatu, więc w niedzielę, gdy pracę zaczynałam  od rana i kończyłam o 14 to miałam coś jeszcze z tego dnia dla siebie. Ale ci, którzy pracowali po osiem godzin od 12 do 20 nie mieli życia. Pamiętam, że zastępca kierownika, ojciec dwójki dzieci, starał się nie pracować w weekendy. Było wyczuwalne napięcie pomiędzy nim a szefostwem.

- Praca w niedzielę jest kiepska - mówią zgodnie moi rozmówcy.

Walka, by mieć wolną niedzielę
Przemek i Joanna są parą. Nie spędzają jednak zbyt wiele razem czasu. - Ja pracuję głównie popołudniami. Weekendy też zabiera nam praca. Trudno jest się zgrać idealnie grafikami, by spędzić czas w ciągu dnia razem. Zostają wieczory - mówi Przemek.

Sylwia utrzymuje związek na odległość. Jej chłopak pracuje i mieszka w Szczecinie. Chciałaby spotykać się z nim przynajmniej raz w tygodniu, ale ze względu na pracę nie mogła.

- Mój chłopak pracuje normalnie, jak każdy w dni robocze - od poniedziałku do piątku. Mając pracę w galerii handlowej trudno było się nam zgrać. Ja miałam wolny, na przykład poniedziałek i wtorek, ale on z kolei pracował. Wtedy byłam u niego, ale nie z nim. Wieczory tylko spędzaliśmy razem. Bo znowu w weekendy, to ja pracowałam - wspomina.

O planowaniu rodziny, życiu osobistym nie ma mowy na dłuższą metę. - Nie ma chyba złotego środka, by połączyć życie prywatne z siedmiodniowym trybem pracy. Nie mamy stałego dnia w tygodniu, by zawsze, nieważne co, spędzać go z najbliższymi - mówi Joanna.

Moi rozmówcy nie mieliby nic przeciwko, by to właśnie niedziela była według kodeksu pracy dniem wolnym od handlu.

- Nie lubię pracować w niedzielę. Mój organizm jest chyba tego dnia przyzwyczajony do odpoczynku. Z domu to wyniosłam. Po całym tygodniu pracy, nauki w szkole, przychodził weekend. Sobota oczywiście sprzątająca, a niedziela po to, by odpocząć. Wiadomo że wolałabym spędzić ten czas z bliskimi - mówi Joanna.

- Nawet nie można w sobotę iść na piwo ze znajomymi, zrelaksować się, odpocząć, bo przecież z tyłu głowy wciąż pojawia się myśl, że w niedzielę trzeba iść do pracy - mówi Przemek.

- O to, by nie mieć dyżurów w weekendy zawsze była walka. Dwa weekendy wolne w jednym miesiącu to był luksus. Jeśli ktoś w dodatku studiował zaocznie i w niedzielę i sobotę chciał mieć wolne, to musiał liczyć na koleżeństwo ze strony współpracowników. Musiał się zamieniać na  własną rękę.

Niby było coś takiego, jak prośby gra-fikowe, ale przy piętnastoosobowej załodze trudno było sprostać życzeniu każdego - dodaje Sylwia.

Gdyby mieli do wyboru możliwość rezygnacji z pracujących niedziel, to jak mówią, chętnie by z niej skorzystali. Ale wiążąc się z handlem wiedzieli, że w Polsce obowiązuje system siedmiodniowej pracy. Galerie handlowe, w których pracują, czynne są przez 12-13 godzin. W niedzielę trochę krócej,  zazwyczaj sklepy zamykane są o godz. 19-20.

- Czasami mylą mi się dni tygodnia. Z pracującą niedzielą to już nie wiem, kiedy jest weekend a kiedy zaczyna się nowy tydzień i jest poniedziałek - przyznaje Joanna.

Jak przyznaje  Piotr Adamczak przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników Biedronki związki zawodowe chcą, by ustawa zakazała handlu w niedzielę. - W tej chwili Kodeks pracy daje kobiecie 12 niedziel wolnych w roku. Do tego niech będzie jedna Niedziela Wielkanocna i dwie w czasie urlopu. To razem daje 15 wolnych niedziel w ciągu całego roku. W związku z tym, że w większości sieci sklepów i marketów obowiązuje system rozliczeniowy to czasem jest tak, że pracownicy pracują 6 niedziel z rzędu.

Jak przyznają moi rozmówcy chociaż za niedzielę pracującą przysługuje dzień wolny w ciągu tygodnia, trudno im się cieszyć z tej możliwości.  - Co z tego, skoro nasi bliscy wtedy pracują? Dzieci są w szkole. Małżonkowie w pracy - mówią.

Na Zachodzie bez zmian
Ekonomiści uważają, że jeśli zostanie wprowadzony zakaz handlu w niedzielę, to zmniejszą się obroty w sklepach. Jednak zdaniem Joanny, Sylwii i Przemka niedzielni klienci szturmem nie przejmują sklepów.

- Najwięcej klientów jest oczywiście w piątek po południu i w soboty. No oczywiście bez różnicy było w okresie przedświątecznym. Strasznie to było wku-rzające, jak w Wigilię o 15. pałętał nam się jeszcze klient, gdy teoretycznie już kończyliśmy pracę. W niedzielę od rana nigdy nie ma tłumów. Przewijały się senne i zmęczone osoby przez sklep. Dopiero po południu, tak do godziny 17 jest zatrzęsienie. Po niedzielnym obiedzie, spacer po galerii - mówi Sylwia.

- Ludzie są tacy, że zamiast iść na spacer do parku, to spacerują po markecie. Lubią spędzać tak czas, oglądać ładne ekspozycje. O tym zresztą piszą w poradnikach, gdzie doradzają, jaką puszczać muzyczkę w sklepie i jak tworzyć wystawy, by podobały się klientom - dodaje Przemek. - Oczywiście są też tacy, którzy już z samego rana wyczekują otwarcia sklepów. I to nie w tygodniu a w niedzielę. To czasami te same osoby. Może czują się samotne i poszukują towarzystwa w centrach handlowych - zastanawia się poznaniak.

- Niedzielni klienci to są właśnie tacy... niedzielni. Raczej się snują między sklepowymi półkami, zamiast coś kupować - podsumowuje Joanna.

Zdaniem przewodniczącego Solidarności przy Biedronce w innych krajach, gdzie został wprowadzony zakaz zakupów w niedzielę obroty w firmach nie zmalały a i kadry nie zostały zmniejszone. - Zysk w niedzielę pracodawcy odnotowują niższy, niż w inne dni tygodnia. Czynna jest przeważnie tego dnia tylko jedna kasa. Więcej wydają na zużycie prądu, ogrzania, media. I tak, by było wyrównanie trzeba dodatkowo pracować w ciągu tygodnia, nie w weekendy - mówi Piotr Adamczak.

Z kolei pracownicy uważają, że praca w niedzielę i powyżej ośmiu godzin dziennie jest zwyczajnie - nieefektywna. Pracownik zamiast pracować snuje się po sklepie. Podobnie rzecz się ma w niedzielę. - Nie myślimy już o pracy a o sprawach rodzinnych, na które w domu nie mamy już czasu - mówi Przemek.

- Wcześniej pracowałam także w centrum handlowym w Anglii. Na wstępie zaznaczaliśmy preferencje. Jako że jestem katoliczką to ze względu na swoją wiarę zaznaczyłam, że wolałabym mieć niedziele wolne, by przeznaczyć je na pójście do kościoła. Moja prośba zawsze była uwzględniana i chyba raz na miesiąc zdarzyła się niedziela pracująca. W Polsce też powinni coś takiego wprowadzić. Dać prawo wyboru pracownikom. Ci, co chcą sobie dorobić za dodatkowe pieniądze to mogą pracować w niedziele - komentuje Joanna.

Przemek dodaje. -  Na Zachodzie supermarkety, centra handlowe są zamknięte w niedzielę. I to nieprawda co ekonomiści mówią, że obroty spadają. Ludzie kupują na zapas, w sobotę. Wtedy przychody są podwójne.

****

Teraz Sylwia pracuje w agencji interaktywnej. Czemu rzuciła pracę w galerii handlowej? - Była kiepsko płatna. W ośmiogodzinnym trybie pracy przysługiwała tylko jedna przerwa 15-minutowa. Pod pretekstem wysmarkania nosa chodziliśmy szybko sobie dojeść kanapkę, bo inaczej nie dało rady.

- Robota kiepska. Bo kiepskie godziny pracy i raczej niskie zarobki. Ale lubię to robić - wyznaje Przemek.

Imiona bohaterów zostały zmienione

Bogumiła Zboralska-Słupińska, psycholog młodzieży z Poznania:
Ze społecznego i psychologicznego punktu widzenia niedziela to ważny dzień. Ważne, by była wolna. Można ją spożytkować na inne działania niż na odrabianie tygodniowych zaległości. I właśnie temu powinna służyć. Mówi się, że to czas, który powinien być poświęcony rodzinie, bliskim. Młodzi ludzie czasem to lekceważą. Jednak dla rodziny taki dzień odgrywa fundamentalne znaczenie. Dzień wolny w tygodniu, w dni robocze to nie to samo, co niedzielny odpoczynek od pracy. Każdego innego dnia nasze myśli krążą jednak wokół pracy. Kiedy mamy wolne w poniedziałek, czwartek czy inny dzień tak zwany roboczy, to nie mamy możliwości spotkać się z bliskimi nam osobami, znajomymi.

Dla zdrowia psychicznego, by odpocząć od ciągłej pracy, niedziela powinna być dniem wolnym. Szefowie powinni także to zrozumieć. Ponieważ zmęczony psychicznie pracownik jest mało efektywny. Niedziela to był zawsze w naszej kulturze dzień, który służył właśnie temu, by zacieśniać więzi z innymi. Tego dnia pracowali tylko ci, którzy wykonywali zawód wyższej konieczności, czyli na przykład lekarze.

A dlaczego ludzie wybierają się w ostatni dzień tygodnia do galerii handlowych? Bo to najłatwiejsze. To najprostszy sposób, by załatać lukę, znaleźć sobie coś do roboty. Ludzie nie wysilają się na wymyślanie czegoś innego. Nie chodzą na spacery do parku, bo bardziej atrakcyjne wydaje się dla nich chodzenie po galeriach. To nie wymaga wysiłku, nie trzeba wtedy rozmawiać z drugą osobą. I chociaż wydawałoby się, że niedzielne zakupy zabijają nudę, to tak naprawdę to potwornie nudne zajęcie. Bo ludzie nie przychodzą do galerii, bo czegoś potrzebują. Przychodzą, by czymkolwiek wypełnić wolny czas. Wcześniej, gdy był zakaz handlu tego dnia, pomysły na to, co robić, trzeba było generować.

Handlowa niedziela zubaża psychicznie społeczeństwo. Kiedyś ludzie potrafili jeździć tego dnia na drugi koniec Polski, by się z kimś zobaczyć, czegoś się dowiedzieć, coś nowego zobaczyć.

Dr Sławomir Kalinowski, ekonomista  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:
Istnieją trzy podstawowe czynniki, dlaczego nie powinno się zakazać handlu w niedzielę. Przede wszystkim to osłabienie popytu dla pracodawców. Jeden dzień pracy mniej zmniejsza obroty o 1/7. I chociaż faktycznie, jeśli przez zakaz handlu w niedzielę zwiększą się przychody w inne dni tygodnia, to i tak pracodawca będzie stratny przynajmniej o 1/3 zysków, jakie osiągnąłby siódmego dnia pracy.

Stracą też sami konsumenci. Po pierwsze, nie będą mieli prawa wyboru czy chcą ten dzień spędzić w centrum handlowym, czy w inny sposób. A przecież nie można nikomu zakazać chodzenia do sklepu. Człowiek ma prawo wyboru, jak chce spędzać swój wolny dzień. Po drugie stratna będzie ta grupa, dla których niedziela dotychczas była jedynym dniem, kiedy mogli zrobić zakupy. Nawet jeśli powstanie więcej mniejszych sklepów osiedlowych, gdzie za kasą będzie stał szef, to i tak nie zrobimy tam takich zakupów, jak mogliśmy do tej pory w galeriach handlowych. Nie mają one tak bogatego asortymentu, jak sklepy sieciowe lub markety. Dodatkowo, co ważne, w większości niemieckich landów, w których obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i które graniczą z innymi państwami, ludzie w niedzielę przekraczają granice i robią zakupy w innych państwach. Tym samym zysk idzie do zagranicznego budżetu, nie do krajowego. W Polsce rzecz miałaby się podobnie i dotyczyłaby miast leżących przy wschodniej i południowej granicy.

Ostatnim, najważniejszym chyba czynnikiem, by nie zakazać handlu w niedzielę jest spadek zatrudnienia. W Polsce w handlu pracuje milion dwieście osób. Wśród nich są potencjalne osoby, które by pracę straciły, jeśliby zakaz został wprowadzony. Według różnych badań, pracę straciłoby 12 tysięcy osób, a zdaniem Polskiej Organizacji Konsumenckiej nawet od 25 do aż 65 tysięcy! Szacuje się więc, że wolna niedziela zabrałaby około 10 procent etatów. Nie ukrywajmy, ale w większości osoby pracujące w handlu nie mają wysokiego wykształcenia, to także studenci, dorabiający w weekendy. Nie znajdą oni miejsca pracy w sklepach osiedlowych na umowach cywilnoprawnych.

STREFA BIZNESU NA FACBOOKU. ZOBACZ!

Spadły ceny paliw z powodu epidemii koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

o.k a co ja mam zrobić jak mi kasa potrzebna i chciałbym druga prace na sobotę i niedziele bo jak nie dorobię w sobotę i niedziele to padnę finansowo i co wtedy Jeśli ktoś ma potrzebę to powinien mieć możliwość pracy sobota/niedziela a przy takim prawie i ograniczeniu trudno taka prace znależć

A
Adrian

Jak mają zwalniać pracowników jak wszędzie w Polsce pracuje ich na styk na każdej zmianie?nie ma kogo zwolnić!
Wystarczy że jedna osoba zachoruje i nie można ułożyć normalnie pracy,wy ekonomiści jak i większość bogatych macie w ..... Nas pracujących

m
michal

super,popieram,wrpowadzic od zaraz

s
slavo

Oczywistą sprawą jest, że 52 wolne niedziele spowodują, że część tych osób zostanie bez pracy, a nie są to zwykle osoby wykształcone.

 

P
Poz...

Wspomniałeś raczej o pracownikach  służb publicznych... Są jeszcze ludzie z produkcji i magazynów. Tam są czterobrygadówki lub ruch ciągły. Może, im też należy się wolna niedziela. Z innej stroni ludzie dzługo pracujący w tygodniu i w sobotę, kiedy mają iść do sklepu? Może niech sklepy będą czynne w nocy. :P

S
Sławomir Kalinowski

Szanowny Gościu niedzielny

ad 1. - większość badań wykazuje, że zamknięte niedziele, to mniejszy popyt, z tego też powodu część landów niemieckich wycofuje się z zakazu handlu w niedzielę, Po kilku latach zakazu w niedzielę już część landów pozoliła na handel w ten dzień widząc minusy tej sytuacji.

ad 2. - A wie Pan w ilu krajach neidziele są wolne w handlu? - Norwegia, Szwajcaria, Austria i Holandia, pewne ograniczenia w Niemczech i Francji. Zdaje sobie Pan sprawę, że nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, stacje benzynowe itd nadalby pracowały w niedzielę? Pewnie nie, no chyba, że cały kraj w niedzielę powinien przestać pracować? 52 dni dodatkowe wolnego w roku, przy 1,2 mln osób zatrudnionych w handlu, pozwoli obliczyć, że część osób straci pracę. Dlatego wolna niedziela to fałszywa troska o te osoby, bo mogą nie mieć żadnej pracy. To jest problem. Oczywiście, że należy takie znaleźć rozwiązania, by te osoby miały stosowaną rekomensatę.

ad 3. Faktycznie zysk sklepów wielkopowierzchniowych jest transferowany za granicę, ale sprzedają tam m.in. polskie towary, z których zysk otrzymują polscy wytwórcy. Ograniczona sprzedaż to strata dla tych sprzedawców.

Kłamstwo powtarzane, że w większości krajach sklepy są w neidzielę zamknięte kilkukrotnie powtórzone nie stanie się prawdą!

Okazuje się, że jednak klienci robią zakupy w miastach przygranicznych - proszę poczytać artykuły niemieckie. To nie jest mój wymysł, to są fakty, a z nimi się nie dyskutuje. Może w Polsce by tak nie było, tego nie wiemy. Jesteśmy w stanie zaryzykować?

ad 4. Czy jak niedziela będzie wolna, to pracodawca zatrudni więcej osób w tygodniu? Chciałbym, żeby tak było, badania wskazują na co innego. Dziękuję za argument potwierdzający to co mówię, stoi Pan 15 minut a dodatkowi pracownicy nie są zatrudnieni, aby tę kolejkę skrócić. Myśli Pan, że dzięki wolnej niedzieli pracodawcy będą bardziej skłonni zatrudniać nowych pracowników? Szczerze wątpię. Nie będą chcieli zwiększać kosztów.

Ja też pracuję 7 dni w tygodniu, też wolałbym pracować 4 dni, chociaż wiem, że pewnie moja praca nie wymaga tyle wysiłku, co praca w handlu. Doskonale rozumiem, że te osoby wolałyby spędzić czas z rodziną. I podzielam opinię osób, które uważają, że ten dzień lepiej byłoby spędzić wypoczywając.

A pytania ad personam - sam staram się robić zakupy w inne dni tygodnia, zwykle faktycznie robię przez internet. Zatem, jeśli chcemy ulżyć osobom pracującym w niedzielę nie róbmy w ten dzień zakupów, jeśli sklepy nie będą miały zysków pewnie niedziele będą zamknięte. 

Żałuję, że mój głos wskazujący na słabe strony pracy w niedzielę nie został ujęty, ale rozumiem, że Pani redaktor chciała przedstawić głosy za i przeciw.

p
pracowniczka

 Osoby w tych sklepach to zwłaszcza młode  kobiety. Gdzie te samotnie wychowująca dziecko matki  mają zostawić swoje pociechy  na czas pracy , gdy złobki i przedszkola są zamknięte. Należy więc  ustalić  , że  wszyscy pracujemy  przez 7 dni w tygodniu. Praca za czasów komuny w niedzielę była płacona  jak mi mówino 100%. Niech każdy kto chce coś kupić w niedzielę zapłaci za zakupy o 30% więcej, a osoba zatrudniona dostanie 100% więcej. Wtedy  to jeszcze ma jakiś sens , a tak to jest wstrętne niewolnictwo. Pensje nie pozwalają na zatrudnienie opiekunki na ten czas, wiec komu sluzy ta praca? 

J
Jarosław Kaczyński

Najbardziej lubię ten argument o transferze zysków za granicę. Pensje pracowników też te "żydowskie" markety transferują za granicę?

p
pracowniczka

 Osoby w tych sklepach to zwłaszcza młode  kobiety. Gdzie te samotnie wychowująca dziecko matki  mają zostawić swoje pociechy  na czas pracy , gdy złobki i przedszkola są zamknięte. Należy więc  ustalić  , że  wszyscy pracujemy  przez 7 dni w tygodniu. Praca za czasów komuny w niedzielę była płacona  jak mi mówino 100%. Niech każdy kto chce coś kupić w niedzielę zapłaci za zakupy o 30% więcej, a osoba zatrudniona dostanie 100% więcej. Wtedy  to jeszcze ma jakiś sens , a tak to jest wstrętne niewolnictwo. Pensje nie pozwalają na zatrudnienie opiekunki na ten czas, wiec komu sluzy ta praca? 

J
Jakub

Nic dodać nic ując.

Pozdrawiam :)

J
Jakub

Ekonomista z Uniwersytetu Przyrodniczego...słuchajmy a będziemy chodzić w skarpetkach zimą :)

p
poppers

Pracowaniem swego czasu w supermarkecie. Dlaczego zainteresowani nie podają, iż owszem - grafiki mogą spowodować , iż wypadanie 1-2 wolne soboty w miesiącu  jednakże po prostu ludzie mają po parę dni wolnych w tygodniu?

Zresztą, słuchajcie - każdy z nas dokonuje wyboru miejsca pracy. Szukamy rozwiązań, które będą nam pasowały, prawda?

Oczywiście, problem polega na tym , iż kasjer pracujący w niemieckim obiekcie REAL zarabia ca. 1080 € netto + nadgodziny ( limitowane przez związki zawodowe) ,z których może sobie jeszcze dorobić dodatkowe 300 € w miesiącu. Przyzwoicie, prawda?

Problem polega na tym, iż polscy pracodawcy ( niestety , polskimi obiektami zachodnich sieci zarządzają przecież POLSCY managerowie) NIE CHCĄ PŁACIĆ swoim pracownikom o czym pisała już 2 krotnie KE do polskiego Lewiatana.

Tu jest pies pogrzebany.

I nie ureguluje tego ani PO ani PIS ani KUKIZ 15. 

Mało tego , obecne projekty danin ( 500+ oraz podatku obrotowego) powodują ,że polscy pracodawcy TYM BARDZIEJ nie będą chcieli dawać podwyżek.

Dlaczego np. 500 + ? Ano dlatego, iż uznają że państwo daje dodatkowe pieniądzę więc Oni będą z tego obowiązku zwolnieni ( płacąc podatek obrotowy).

Kochany PISie - zrobiłeś ludziom pracującym w nowoczesnym handlu niedźwiedzią przysługę.

Jeśli jeszcze zamkniesz sklepy w weekendy , na bruk pójdą Ci ,którzy nie będą managerom potrzebni.

Zakład?

k
kroll

dr Kalinowski uczy na UEP, autorowi artykułu musiało się coś pomylić.

p
poppers

Pracowaniem swego czasu w supermarkecie. Dlaczego zainteresowani nie podają, iż owszem - grafiki mogą spowodować , iż wypadanie 1-2 wolne soboty w miesiącu  jednakże po prostu ludzie mają po parę dni wolnych w tygodniu?

Zresztą, słuchajcie - każdy z nas dokonuje wyboru miejsca pracy. Szukamy rozwiązań, które będą nam pasowały, prawda?

Oczywiście, problem polega na tym , iż kasjer pracujący w niemieckim obiekcie REAL zarabia ca. 1080 € netto + nadgodziny ( limitowane przez związki zawodowe) ,z których może sobie jeszcze dorobić dodatkowe 300 € w miesiącu. Przyzwoicie, prawda?

Problem polega na tym, iż polscy pracodawcy ( niestety , polskimi obiektami zachodnich sieci zarządzają przecież POLSCY managerowie) NIE CHCĄ PŁACIĆ swoim pracownikom o czym pisała już 2 krotnie KE do polskiego Lewiatana.

Tu jest pies pogrzebany.

I nie ureguluje tego ani PO ani PIS ani KUKIZ 15. 

Mało tego , obecne projekty danin ( 500+ oraz podatku obrotowego) powodują ,że polscy pracodawcy TYM BARDZIEJ nie będą chcieli dawać podwyżek.

Dlaczego np. 500 + ? Ano dlatego, iż uznają że państwo daje dodatkowe pieniądzę więc Oni będą z tego obowiązku zwolnieni ( płacąc podatek obrotowy).

Kochany PISie - zrobiłeś ludziom pracującym w nowoczesnym handlu niedźwiedzią przysługę.

Jeśli jeszcze zamkniesz sklepy w weekendy , na bruk pójdą Ci ,którzy nie będą managerom potrzebni.

Zakład?

p
poznaniak

Nie tylko pracownicy galerii handlowych pracują w niedzielę i całe weekendy. Co ze służbą zdrowia, mundurowymi, nauczcielami akademickimi, itp?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3