Od 1 lutego zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy, w myśl której sklep może być otwarty jako placówka pocztowa tylko wtedy, gdy miesięczny przychód z tytułu sprzedaży usług pocztowych wyniesie 40 procent.
Zobacz też: Hipermarkety mają nowy sposób na zakaz handlu w niedzielę
Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu wpłynęły jednak 3 skargi w zakresie łamania zakazu handlu w niedzielę. Przeprowadzane są teraz kontrole w zgłoszonych placówkach, więc dopiero po ich zakończeniu będzie można poznać szczegóły, jak przekazała Daria Wojtczak, rzecznik okręgowego inspektoratu.
Poza tym zapowiada, że w najbliższą niedzielę zostały zaplanowane pilotażowe kontrole w placówkach handlowych, w których zachodzi podejrzenie łamania nowych przepisów.
Czytaj więcej:
Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę w Poznaniu?
Nowelizacja nie zakazała jednak całkowitego handlu w niedzielę. W Poznaniu zakupy będzie można zrobić w Biedronce zlokalizowanej na terenie Dworca Głównego. Jeden z przepisów nowelizacji z zakazu handlu wyłącza lokale znajdujące się na terenach dworcowych.
Inny sklep, który się otworzył w mieście w czasie ostatniej niedzieli, był EuroSpar przy ul. Gronowej tuż przy Wydziale Komunikacji. Sklep udostępnił w ten dzień jedynie kasy samoobsługowe dla swoich klientów, a przy nich stała tylko ochrona, która pilnowała porządku.
Zgodnie z nowymi przepisami mogą być otwarte także te sklepy, w których za ladą stoi właściciel lub jego rodzina. W praktyce oznacza to, że zakupy będzie można zrobić w małych sklepikach osiedlowych czy wiejskich.
Ten zapis umożliwia sprzedaż sklepom typu Żabka, które należą do różnych franczyzobiorców. Dodatkowo, właściciele tych sklepów mogą zlecić pracownikom wyładowanie towaru w ostatni dzień tygodnia.
Próba "obejścia" zakazu handlu w niedzielę?
Lidl w swoich sklepach wprowadza zupełnie nowe urządzenia, które nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z zakupami. Są jednak ukłonem w stronę tych, którzy lubią czytać książki.