Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę spowoduje zwolnienia?

Andrzej Rajewicz
Zakaz handlu w niedzielę wywoła zwolnienia?/zdjęcie ilustracyjne
Zakaz handlu w niedzielę wywoła zwolnienia?/zdjęcie ilustracyjne Łukasz Kasprzak
Zakaz handlu w niedzielę firmowany przez związkowców z „Solidarności” wzbudza kontrowersje. Różne zdania na ten temat mają sami sklepikarze.

W Polsce o zakazie handlu w niedzielę mówi się już od wielu lat. Efektem takiej dyskusji było wprowadzenie zakazu handlu w święta. W takie dni małe sklepy mogą handlować pod warunkiem, że za ladą stoi sam właściciel lub pracownik, który za taki dzień otrzyma specjalne wynagrodzenie w ramach odrębnej umowy.

Już zakaz handlu w święta wywołał wiele kontrowersji, trudno zatem się dziwić, że jeszcze większe emocje wzbudza projekt zakazu handlu w niedzielę. Projekt obywatelski w tej sprawie firmuje NSZZ „Solidarność”. Związkowcy motywują zakaz na wiele sposobów mówiąc m.in. o prawie pracowników - przede wszystkim dużych marketów i centrum handlowych - do wypoczynku choćby w jeden dzień w tygodniu.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę coraz bliżej?

Zgodnie z propozycją firmowaną przez NSZZ „Solidarność” zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych, z niewielkimi odstępstwami. Handel mógłby odbywać się jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia (chyba że przypada w niedzielę) oraz w Wielką Sobotę „handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych” mogłyby się odbywać do godz. 14.

Projekt przewiduje też odpowiedzialność karną za złamanie zakazu - chodzi tu o grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ten zapis nie podoba się radzie ministrów, która dokonała oceny projektu.

Zobacz też: Za zakaz handlu w niedziele zapłacimy wszyscy

- W ocenie rządu, ingerencja ustawodawcy w zasady funkcjonowania placówek handlowych powinna zmierzać do pogodzenia interesów różnych środowisk, przedstawiających z jednej strony argumenty natury ekonomicznej, przemawiające za jak najmniejszą zmianą obecnych zasad swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej, z drugiej zaś - podkreślające kulturowe i światopoglądowe aspekty niedzieli wolnej od pracy” - brzmi konkluzja stanowiska Rady Ministrów. Rząd uważa także, że nie ma konieczności objęcia zakazem m.in. placówek pocztowych, kwiaciarni, zakładów pogrzebowych czy punktów handlowo-gastronomicznych i przewoźników.

W Kościanie mieszkańcy tak, jak i w innych miastach przyzwyczaili się już do zakupów robionych w weekend, także w niedzielę. Tego dnia otwartych jest także mnóstwo małych sklepów w całym powiecie. Można domniemywać, że takie małe punkty, które jednak w niedzielę mają obroty, odczują to, że tydzień handlowy został skrócony o jeden dzień. Inaczej na sprawę patrzą jednak właściciele dużych sklepów: - Mniejszych obrotów się nie boję. Nie znam szczegółów tego projektu, bo są tylko na ten temat przekazy medialne, ale uważam, że stracą na tym jedynie pracownicy. Jeżeli ja nie otworzę moich sklepów w niedzielę, to zaoszczędzę na energii elektrycznej, ogrzewaniu czy środkach czystości - mówi Dominik Wieszczeczyński, właściciel sklepów i prezes Stowarzyszenia Kupców Kościańskich. Zdaniem wielu ekspertów projekt spowoduje konieczność zwolnień pracowników w dużych marketach, supermarketach i centrach handlowych. Rząd sugeruje etapowe wprowadzanie zmian, aby umożliwić ocenę ich skutków i korekty w toku dalszych prac nad ustawą w sejmie.

Zakaz w Europie
Aktualnie w 9 z 28 państw Unii obowiązują różne ograniczenia dotyczące handlu w niedziele i święta. W pozostałych krajach Unii zakupy można robić przez cały tydzień. Prawie całkowity zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Niemczech, Austrii. Restrykcje są także w Belgii, Francji, Grecja, Holandii, Luksemburgu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski