Z danych Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wynika, że roczne zużycie miału węglowego w Polsce wynosi ponad 7,2 mln ton, a w małych i średnich firmach znajduje się ponad 24 tysiące urządzeń grzewczych o mocy poniżej 1 MW, w których spalany jest miał z węgla kamiennego. Do tego należy dodać gospodarstwa domowe, które wykorzystują miał do ogrzewania domów.
W związku z zakazem sprzedaży miałów z węgla kamiennego warto już teraz pomyśleć o wymianie pieców, dostosowanych do innych rodzajów paliw lub rozejrzeć się za innym paliwem, które możemy spalać w posiadanych kotłach.
Czytaj też: Uchwała antysmogowa dla Poznania. Co i kiedy można palić, by nie dostać mandatu?
Przypominamy, że w poszczególnych regionach, miasta obowiązują uchwały antysmogowe. W Poznaniu i Wielkopolsce weszły one w życie w maju 2018 roku. Zgodnie z ich zapisami mieszkańcy nie mogą palić w piecach paliwami najgorszej jakości, w tym miałami czy węglem brunatnym.
Zobacz również: Katarzyna Kierzek-Koperska: Marzy mi się, że razem z poznaniakami stworzymy miasto smart bez smogu
Do stycznia 2024 roku poznaniacy muszą pozbyć się kotłów, które nie spełniają wymogów emisyjnych i sprawności żadnej z klas. Kolejne ograniczenia zostaną wprowadzone w 2026 oraz 2028 roku.
Chcesz wiedzieć więcej?
Sprawdź też:

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?