Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakażeni wirusem HIV pomagają innym zakażonym. Rusza projekt „Buddy Polska”, który pomaga osobom z HIV oswoić się z nową rzeczywistością

AM
Według danych epidemiologicznych na temat liczby zakażeń HIV w Polsce podawanych przez NIZP-PZH w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku zanotowano prawie 1000 nowych zakażeń HIV
Według danych epidemiologicznych na temat liczby zakażeń HIV w Polsce podawanych przez NIZP-PZH w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku zanotowano prawie 1000 nowych zakażeń HIV Pixabay
Każdego dnia ktoś dowiaduje się, że jest zakażony wirusem HIV. Jest to sytuacja, w której musimy przeorganizować nasze życie. Projekt „Buddy Polska” ma pomóc odnaleźć się w sytuacji zakażenia i rozpoczynania leczenia antyretrowirusowego. Każdy, kto zgłosi się do projektu, otrzyma wsparcie wolontariusza HIV+, czyli osoby, która od co najmniej dwóch lat wie o własnym zakażeniu.

Według danych epidemiologicznych na temat liczby zakażeń HIV w Polsce podawanych przez NIZP-PZH w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku zanotowano prawie 1000 nowych zakażeń HIV. W 2018 roku było to 1275 przez pełne 12 miesięcy.

Czytaj też: Będzie rewolucja w leczeniu wirusa HIV? Na horyzoncie są przełomowe terapie

Sprawdź też:

Informacja o zakażeniu HIV zmienia świat każdego, a wiele osób zostaje z tym samym. O wsparcie dla osób nich zadbał Społeczny Komitet ds. AIDS. W środę, 15 stycznia rusza projekt „Buddy Polska” finansowany z grantu przekazanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci.

– Diagnoza HIV to bardzo stresogenna sytuacja. Nie każdy ma po niej dostęp do profesjonalnej pomocy np. psychologa. Zresztą, często sami profesjonaliści świadczący usługi pomocowe mają wiele wątpliwości dotyczących diagnozy HIV czy przebiegu procesu leczenia. Osoby te skupiają się pewnie częściej na kryzysie sytuacyjnym, w jakim znalazła się nowozdiagnozowana osoba. Niekiedy łatwiej porozmawiać… z kumplem. Takimi kumplami, z angielskiego buddies, będą w programie specjalnie przeszkoleni wolontariusze żyjący z HIV. Wysłuchają, wesprą, pomogą poradzić sobie z nową sytuacją. Wolontariusze mogą podzielić się swoim doświadczeniem, bezpłatnie i w pełnej dyskrecji. Z projektem ruszamy nie tylko w Poznaniu, ale też w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu – mówi Michał Muskała, koordynator projektu „Buddy Polska” w Społecznym Komitecie ds. AIDS.

Czytaj też: Produkty wycofane ze sprzedaży decyzją GIS. Dlaczego musiały zniknąć z półek? Sprawdź aktualne decyzje Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Każda osoba z diagnozą HIV zgłaszająca się do programu będzie mogła kontaktować się przez trzy miesiące z przeszkolonym wolontariuszem HIV+, który od co najmniej dwóch lat wie o własnym zakażeniu. Będzie on jak kumpel, który wysłucha i doradzi w oparciu o własne doświadczenia. Buddy może pomóc odnaleźć się w sytuacji zakażenia i rozpoczynania leczenia antyretrowirusowego.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS.

Zobacz też:

Pierwsze objawy wirusa HIV często przypominają zwykłe przeziębienie.

WIRUS HIV. Objawy w fazie początkowej i przewlekłej. Jak moż...

Sprawdź też:

Fakty i mity dotyczące choroby AIDS - zobacz wideo:

źródło: Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski