Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład z wieloletnią tradycją będzie zlikwidowany. Trwa wyprzedaż roślin ze Szkółek Kórnickich

OPRAC.:
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Najstarszy zakład w Polsce wkrótce będzie zlikwidowany.
Najstarszy zakład w Polsce wkrótce będzie zlikwidowany. Pixabay
Za nieco ponad trzy miesiące Szkółki Kórnickie, produkujące drzewa i krzewy na sprzedaż, zakończą działalność. Do końca roku trwać będzie wyprzedaż roślin, których jest ponad sto tysięcy sztuk. . O tym fakcie poinformowało 15 września Radio Poznań.

O likwidacji zdecydowały władze Polskiej Akademii Nauk. Powodem miała być niewystarczająco efektywna działalność gospodarcza, aby szkółki mogły się dalej rozwijać. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Monika Chrobak, Szkółki Kórnickie pełniły ważną, zarówno dla Polskiej Akademii Nauk, jak i regionu Wielkopolskiego, funkcję edukacyjną oraz gospodarczą rozpowszechniając w kraju nowe lub mało znane gatunki krzewów i drzew. Na przestrzeni swojej działalności Zakład pełnił również funkcję pomocniczą dla Instytutu Dendrologii PAN, który na zasadach komercyjnych korzystał z materiałów szkółkarskich, urządzeń, etc.

- Wraz z okresem transformacji ustrojowej w Polsce w okolicy powstało wiele konkurencyjnych szkółek. Niska rentowność sprzedaży materiałów szkółkarskich Zakładu w dużej mierze bilansowana była dochodami z działalności rolniczej na gruntach użyczonych. Sytuacja ta powodowała, że Zakład nie wypracowywał środków na modernizację infrastruktury technicznej i parku maszynowego, co w dłuższej perspektywie czasowej przyczyniało się do dekapitalizacji majątku jednostki - wyjaśniła M. Chrobak.

Jak zaznaczyła, Zakład Doświadczalny w Kórniku od lat nie prowadzi działalności badawczej, a działalność gospodarcza nie jest wystarczająco efektywna by szkółki mogły się dalej rozwijać.

- Dodatkowo, Ustawa 2.0 z 2018 r. pozbawiła jednostki nieposiadające osobowości prawnej możliwości ubiegania się o granty na prowadzenie działalności badawczej. Stąd decyzja PAN o likwidacji jednostki o niestabilnej rentowności - podkreśliła.

Zakończenie likwidacji przewidziano na 31 grudnia 2022 roku. Do tego czasu będzie realizowana sprzedaż roślin z dużymi rabatami. Poza tym, władze akademii nie przewidują sprzedaży nieruchomości należących do zakładu, grunty przekazane zostaną w znaczącej części Instytutowi Dendrologii PAN na realizację badań naukowych.

Mowa tutaj o założeniu powierzchni doświadczalnych typu „common garden” w jednorodnych warunkach glebowych, a także na poszerzenie kolekcji dendrologicznych zgromadzonych w Arboretum Kórnickim. Cześć gruntów należących do gospodarstwa rolnego w Dziećmierowie będzie wydzierżawiona na cele rolnicze.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na rzekach i akwenach w Wielkopolsce obserwowane są spadki poziomu wody. Dzieje się tak m.in. na rzece Obrze i w jeziorze Błędno w Zbąszyniu.Kolejne zdjęcie --->

To jest dramat! Wysycha rzeka i jezioro w jednej miejscowośc...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski