Zakończenie Anakondy w Czarnej Dywizji

  Zakończenie Anakondy w Czarnej Dywizji

  AP

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zakończenie Anakondy w Czarnej Dywizji
  1/47
  przejdź do galerii

  ©chor. Rafał Mniedło

  Dziś w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej Świętoszowie zakończyły się największe ćwiczenia wojskowe po 1989 roku – Anakonda-16, w których wzięło udział wojsko polskie i nasi sojusznicy z NATO.
  Podczas zakończenia na wspólnym apelu stanęli żołnierze reprezentujący wszystkie kraje, które ćwiczyły na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie. W działania po kryptonimem Anakonda-16 brało udział blisko 4000 żołnierzy, w tym około 1300 Hiszpanów, 600 Brytyjczyków, ponad 400 Amerykanów, 130 Chorwatów i Słoweńców, 20 Litwinów i 15 Turków oraz 1400 żołnierzy Czarnej Dywizji.

  - Jednak poligon w Świętoszowie i Żaganiu to nie jedyne miejsce gdzie mogliśmy spotkać żołnierzy Czarnej Dywizji.
  Nasi koledzy i koleżanki kończą ćwiczenie Anakoda-16 od Orzysza przez Drawsko Pomorskie, Wędrzyn, ale byli również i w Bolesławcu, Głogowie, oraz wydzielone grupy w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. W ćwiczeniu w sumie uczestniczyło blisko 3500 żołnierzy oraz ponad 800 jednostek różnego rodzaju pojazdów i sprzętu wojskowego z Czarnej Dywizji – podsumował gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.

  Jednym z głównych zadań manewrów było zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów. - Anakonda-16 potwierdziła zdolność i gotowości do prowadzenia wspólnego działania, zgodnie z wymaganiami współczesnego pola walki – dodał gen. Mika.

  Uroczystość zakończyła wspólna defilada pododdziałów.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A ten gruby polski dwugwiazdkowy generał to kto? Wf-u to chyba dawno nie zaliczył. Popatrzcie na dowódców za oceanu - widać, że wiele potu przelali na salach treningowych.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo