Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się sprawa Zofii Nierodzińskiej, która obrzucała jajkami kościół. "Spodziewałam się uniewinnienia"

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Sąd warunkowo umarzył postępowanie karne na okres jednego roku tytułem próby
Sąd warunkowo umarzył postępowanie karne na okres jednego roku tytułem próby Łukasz Gdak
Zakończyła się sądowa sprawa Zofii Nierodzińskiej, wicedyrektor Galerii Miejskiej Arsenał, która trzema jajkami rzuciła w drzwi kościoła. Za ten czyn została oskarżona o obrazę uczuć religijnych. W piątek sąd postanowił warunkowo umorzyć postępowanie karne na okres jednego roku tytułem próby. Co to oznacza?

W październiku 2020 roku, po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, oskarżona Zofia Nierodzińska rzuciła trzema jajkami w drzwi oraz fasadę kościoła garnizonowego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Poznaniu. Została wówczas oskarżona o zniewagę publicznego miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych.

W piątek, 17 września zapadło rozstrzygnięcie w tej sprawie. – Sąd uznając, że Zofia Nierodzińska dopuściła się czynu wskazanego powyżej, popełnionego w sposób powyżej, warunkowo umarza postępowanie karne na okres jednego roku tytułem próby. Orzeka od oskarżonej Zofii Nierodzińskiej na rzecz Funduszu Pomocy pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 2 tysięcy złotych – mówiła sędzia Katarzyna Kosmalewicz.

Warunkowe umorzenie postępowania jest odstąpieniem od skazania i wymierzenia kary w więzienia w zawieszeniu. Jeśli jednak w ciągu roku, w okresie próby, Zofia rażąco naruszyłaby prawo, wówczas sąd może podjąć postępowanie karne.

Pełnomocnik kobiety nie zgadza się z wyrokiem, utrzymuje stanowisko, że nie doszło do przestępstwa. – Czekamy na uzasadnienie. Po zapoznaniu się z nim, wykonamy analizy i omówimy wspólnie z klientką w jaki sposób będziemy go skarżyć – powiedział po rozprawie mecenas Mateusz Szynwelski.

Rozczarowania nie kryła także oskarżona. – Nie zgadzam się z tym wyrokiem. Według mnie jestem niewinna. Wyrok sądu bardzo mnie zdziwił, gdyż spodziewałam się uniewinnienia. Danie wiary księżom, czyli najbardziej uprzywilejowanej grupie w Polsce jest po prostu niesprawiedliwe. Nie wiem, dlaczego głos obywatelki został uznany za niewiarygodny, a głos księży został wysłuchany – mówiła Nierodzińska.

Utrzymuje, że październikowe wydarzenie były jej gestem nieposłuszeństwa obywatelskiego. Dodała także, że kobiety żyją w kraju, który je upokarza oraz odbiera prawa i wolność.

Przed sądem na Zofię czekała grupa wspierających ją ludzi, skandująca „nigdy nie będziesz szła sama”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski