MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakonnica zeznawała w procesie ks. Arkadiusza H. z Pleszewa. Przyznała, że słyszała o molestowaniu ministrantów

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wyrok w sprawie Arkadiusza H. ma zapaść 8 marca.
Wyrok w sprawie Arkadiusza H. ma zapaść 8 marca. Damian Cieślak
W czasie środowego procesu ks. Arkadiusza H. oskarżonego o molestowanie zeznawała m.in. zakonnica, która brała udział w wakacyjnych wyjazdach organizowanych przez duchownego. W czasie jednego z nich wszyscy uczestnicy wycieczki, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, spali w jednym pomieszczeniu. - Gdy się przebudziłam, usłyszałam słowa "zrób mi loda" - zeznawała. Ksiądz we wtorek przyznał się do winy.

W Sądzie Rejonowym w Pleszewie toczyła się dziś, 3 marca 2021 r. kolejna rozprawa w sprawie księdza Arkadiusza H., oskarżonego o molestowanie nieletniego We wtorek duchowny przyznał się do winy, w środę nie pojawił się w sądzie. Zeznania złożyli kolejni świadkowie, a adwokaci wygłosili mowy końcowe. Wyrok zostanie ogłoszony 8 marca.

Ksiądz Arkadiusz H. przyznał się do molestowania - zobacz wideo:

źródło: TVN24

W środę przed sądem zeznawała krewna księdza, a także siostra zakonna, która w czasach szkoły średniej m.in. brała udział w wakacyjnych wyjazdach organizowanych przez Arkadiusza H. W czasie jednego z nich wszyscy uczestnicy wycieczki, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, spali w jednym pomieszczeniu.

- Gdy się przebudziłam, usłyszałam słowa "zrób mi loda" - mówiła świadek.

Wcześniej w postępowaniu przygotowawczym zakonnica zeznała, że były to głosy męskie i "słyszała odgłosy charakterystyczne dla kontaktów seksualnych". Przyznawała również, że do zakonu, w którym przebywała, docierały plotki, że H. ma "skłonności do kontaktów z ministrantami".

Na te słowa zareagował pełnomocnik pokrzywdzonego mecenas Artur Nowak. - Ofiarom czyni się zarzuty, że decydują się mówić o tym, co ich spotkało po latach, a ja chciałbym wiedzieć, jak to jest z innej strony. Dlaczego pani tego nigdzie nie zgłosiła?

- W klasztorze rozmawiałam o tym ze swoją mistrzynią. Nie wiem, co ona później zrobiła z tą wiedzą - odpowiadała siostra zakonna. - To jest dla mnie bardzo trudna sytuacja, bo mam z H. wiele pozytywnych wspomnień - dodawała.

Krewna księdza podkreślała, że miał on niebywały dar zjednywania sobie młodzieży i przyznawała, że w rodzinie czasami zastanawiali się, dlaczego H. jest tak często przenoszony z parafii na parafię. Na rozprawę wezwano również dwóch ministrantów z lat, gdy oskarżony pełnił posługę w pleszewskiej parafii. W sądzie zjawił się tylko jeden nich. Wcześniej dwukrotnie składał zeznania. Ich treść nieco się różniła. Mężczyzna podkreślał, że miał bardzo dobre relacje z księdzem, często go odwiedzał, oglądali wspólnie filmy, pomagał mu sprzątać mieszkanie, ale jak zaznaczał, nigdy nie był przez H. molestowany seksualnie. Jeszcze w 2019 r. dzwonił do kapłana, aby złożyć mu życzenia imieninowe. Również drugi z ministrantów podczas postępowania przygotowawczego mówił, że między nim a księdzem nigdy nie doszło do niestosownych kontaktów.

Wyrok w sprawie Arkadiusza H. ma zapaść 8 marca.

Zakonnica zeznawała w procesie ks. Arkadiusza H. z Pleszewa....

Prokurator wnosi o 6 lat więzienia dla Arkadiusza H.

Po wysłuchaniu wszystkich świadków można było przejść do końcowego etapu procesu.

- Wierzę, że Bóg przebaczy oskarżonemu, natomiast tutaj trzeba oddać cesarzowi co cesarskie i jakaś forma kary przewidziana przez kodeks karny być musi - podkreślał prokurator, który wniósł o karę 6 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo domaga się zakazu jakiegokolwiek kontaktowania się oskarżonego z pokrzywdzonym przez okres 8 lat oraz zakazu zajmowania stanowisk zawodowych związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem czy opieką dzieci i młodzieży
przez okres 10 lat (maksymalna długość) oraz zasądzenia kosztów sądowych, które powstały w związku z rozprawą.

- Pokrzywdzony będzie prawdopodobnie do końca życia zmagał się z tym, czego doznał w związku z czynem, którego dopuścił się oskarżony. To jest kara sprawiedliwa, proporcjonalna i symetryczna do tego, co ksiądz wyrządził, tym bardziej, że oprócz dóbr pokrzywdzonego, naruszony zostały dobra kościoła, który zmaga się z tym problemem od jakiegoś czasu. Środek zawieszenia kary jest w mojej ocenie niedopuszczalny - mówił prokurator.

Zarówno pokrzywdzony, jak i jego pełnomocnik Artur Nowak kwestię kary pozostawili w gestii sędziego.

- Chciałbym, żeby sąd spojrzał na tę sprawę oczami wszystkich ofiar. Polski prawodawca w przeciwieństwie do angielskiego czy kanadyjskiego stosuje w tego typu sprawach przedawnienie. Jest to niezgodne z badaniami klinicznymi, które pokazują, że pokrzywdzeni są w stanie mówić o tym, co ich spotkało w wieku ponad 50 lat. W Polsce myślę, że jest pod tym względem jeszcze gorzej, bo mentalnie jesteśmy krajem klerykalnym i to było widać również podczas tego postępowania - mówił Nowak. - Swoim czynem ksiądz narzucił na ramiona tych ludzi ogromny krzyż. Siniak się zagoi, złamana kość się zrośnie, ale krzywda wyrządzona dziecku w wieku 9-10 lat, ten pierwszy kontakt intymny to rana, która się nie goi, już nic nie będzie takie samo - dodawał.

Zdaniem Artura Nowaka ksiądz H. to "wzorcowy produkt Kościoła".

- W głowie nie może mi się zmieścić, jak bardzo zakłamana jest instytucja mówiąca i podkręcająca mierniki związane z naszą grzesznością, z oceną moralną tego, jak my się zachowujemy, która pisze listy i mówi nam, jak się mamy zachowywać, która trzyma pedofila w swoich szeregach, o którym powszechnie wiadomo, że krzywdzi dzieci i wszyscy mają odwrócone głowy. Jak ten gorący kartofel przerzucany z parafii na parafię bezkarnie trafia na nowe łowisko, jest zupełnie anonimowy. Jest pewny siebie, bo przecież na poprzedniej parafii nic się nie stało - kontynuował Artur Nowak.

H. stracił wszystko

Obrońca podkreślał, że proces H. rozpoczął się już w momencie ukazania się filmu braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego".

- Został oskarżony i osądzony przez opinię publiczną - mówił. - Wina jest w tym przypadku oczywista, jako obrońca jestem tego świadom, ale świadom tego jest również oskarżony - dodawał i przypominał, że w czasie, w którym doszło do popełnienia przestępstwa maksymalna kara mogła wynieść 10 lat więzienia. - Trzeba zwrócić uwagę, że w toku postępowania przed sądem doszło do ujawnienia w zakresie materiału dowodowego okoliczności, które poddają pod wątpliwość ustalenia prokuratora dotyczące czasu popełnienia przez oskarżonego zarzucanego przestępstwa. Początkowo okres ten został określony od września 1998 do 20 maja 2000, tymczasem sąd dopytując pokrzywdzonego, próbował uściślić te daty i myślę, że można powiedzieć, że ten początek zarzucanych czynów miał miejsce we wrześniu 1999 r. - podkreślał.

Obrońca dodawał, że oskarżony zrozumiał swoje przewiny, a jego wtorkowe oświadczenie było szczere i wynikało z poczucia winy.

- Ksiądz H. jest oskarżony o przestępstwo na szkodę Bartłomieja i sąd powinien na tę sprawę spojrzeć tylko oczami tego pokrzywdzonego, bo gdybyśmy chcieli, żeby to był proces, podczas którego oskarżony odpowie za oczywiste czy domniemane winy, to lepiej zróbmy proces inkwizycyjny, zresztą to można było zrobić szybko, bo dzień po publikacji braci filmu Sekielskich. Prawo gwarantuje jednak oskarżonemu sprawiedliwy proces i ten takim jest - mówił.

Obrońca zwracał również uwagę, że od H. po tym, jak przyznał się do winy, odwróciły się ostatnie osoby, które przy nim trwały.

- Poza tą sytuacją była to osoba, która dała wiele dobra różnym ludziom. Poza tą sferą seksualną, która z uwaga na nieprawidłowości zaprowadziła go na ławę oskarżonych, H. funkcjonuje normalnie - mówił adwokat.

Obrońca wniósł o karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 5 lat. Wyrok zostanie ogłoszony w Sądzie Rejonowym w Pleszewie w poniedziałek, 8 marca 2021 r.

Źródło - Pleszew.NaszeMiasto.pl: Pleszew. Prokurator wnioskuje o 6 lat więzienia dla oskarżanego o pedofilię księdza Arkadiusza H. Wyrok zostanie ogłoszony 8 marca

Zobacz też:

W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Czy czeka nas przełom w sprawie pedofilii w polskim Kościele?Źródło:Dzień Dobry TVNDo aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej Polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół".Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuskie: mapa pedofilii w Kościele. Tu dochodziło do przestępstw

Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski