sportowy24
  Zakopane ma problem ze skocznią. Firmy zażądały zbyt wiele

  Zakopane ma problem ze skocznią. Firmy zażądały zbyt wiele

  Łukasz Bobek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakopane ma problem ze skocznią. Firmy zażądały zbyt wiele

  ©Łukasz Bobek

  Niepokojące są informacje w sprawie remontu Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Centralny Ośrodek Sportu, który jest właścicielem obiektu, musiał unieważnić przetarg, który miał wyłonić wykonawcę prac. Bo firmy, które zgłosiły chęć podjęcia robót, chciały za dużo pieniędzy.
  Zakopane ma problem ze skocznią. Firmy zażądały zbyt wiele

  ©Łukasz Bobek

  Remont Wielkiej Krokwi był planowany przez COS od dłuższego już czasu. Ma być przede wszystkim zmieniony profil skoczni, a także wymienione tory najazdowe. COS zapowiadał, że zainwestuje w tory sztucznie mrożone, tak by nie było problemów w rozgrywaniu zawodów przy niesprzyjającej pogodzie (gdy jest np. odwilż - przyp. red.).

  Zobacz także. Kamil Stoch: Z nowym trenerem chcemy wyprzedzić resztę świata

  Pieniądze na remont skoczni zostały zarezerwowane w Ministerstwie Sportu jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie na początku maja br. udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Potem COS ogłosił przetarg. Jednak wieczorem 31 maja postępowanie zostało unieważnione. - Nie mogliśmy zrobić inaczej. Dysponujemy pieniędzmi publicznymi, gdybyśmy wyłonili wykonawcę, ktoś mógłby zarzucić nam niegospodarność - mówi Cezary Jurkiewicz, dyrektor generalny COS w Polsce.

  Oferty, jakie wpłynęły, opiewały na kilkanaście milionów złotych każda. Tymczasem w ministerstwie zarezerwowane jest na to zadanie ok. 7 milionów złotych. - Dokonaliśmy analizy. Liczyliśmy potrzebne materiały, ale i koszty pracy. Wiemy, co ile kosztuje. Mam jednak wrażenie, że ci, którzy zgłosili się do przetargu, liczyli na to, że skoro są informacje, że goni nas czas, zarobią na tym więcej - dodaje Grzegorz Kotowicz, dyrektor COS w Szczyrku, tymczasowy szef COS w Zakopanem, odpowiedzialny też za remont skoczni. - Ogłosiliśmy tzw. dialog techniczny, do którego mogą zgłosić się firmy, które mogłyby przeprowadzić remont skoczni. A 7 czerwca ogłosimy kolejny przetarg.

  Dialog ma dać odpowiedź COS-owi, za ile wykonawcy byliby gotowi wyremontować skocznię. Zdaniem Kotowicza na skutek unieważnionego przetargu COS ma jedynie tydzień poślizgu. - Gdy drugi przetarg wyłoni wykonawcę, z pracami zdążymy przed przyszłorocznym Pucharem Świata - mówi i dodaje, że nawet gdyby COS nie zdążył, to jego zdaniem, według przepisów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, na Wielkiej Krokwi w styczniu 2017 będzie można przeprowadzić zawody. - FIS nie wymaga jeszcze lodowych torów i nowego profilu skoczni - twierdzi.

  Andrzej Kozak, wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego i wieloletni organizator zakopiańskiego Pucharu Świata zaznacza jednak, że bez wymiany torów na nowe, na zawody nie ma co liczyć. - Rozmawiałem o tym z Walterem Hofferem, dyrektorem Pucharu Świata. Wyraźnie powiedział, że bez nowych torów nie dostaniemy zawodów. Nie muszą to być już lodowe, ale muszą być inne niż obecne - mówi Kozak, który twierdzi, że na razie śpi spokojnie. - Niech się coś zacznie dziać na skoczni, to myślę, że uda nam się dogadać z FIS-em - dodaje wiceprezes PZN.

  Tu znajdziesz więcej najnowszych informacji o skokach narciarskich


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Sportowy24 na Facebooku

  Galerie

  GOL24 na Facebooku