Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamach w Tunezji: Poznanianka pozywa biuro podróży za śmierć męża

Marta Danielewicz
To może być pierwsza taka sprawa w Polsce. Wdowa po urzędniku z Poznania walczy na drodze sądowej z biurem podróży Nowa Itaka. Żąda zadośćuczynienia za śmierć męża w wyniku zamachu terrorystycznego w Tunisie

Zobacz komentarz:

18 marca w stolicy Tunezji, w Muzeum Bardo, doszło do zamachu terrorystycznego. Śmierć poniosło w nim trzech Polaków. Wśród zabitych był poznaniak, 31-letni pracownik wydziału zdrowia i spraw społecznych w urzędzie miasta. Obrażenia poniosła też jego żona.

Wdowa nie otrzymała jednak obiecanej pomocy ani ze strony organów samorządowych, ani ministerstwa czy biura Nowa Itaka, organizatora wyjazdu Polaków do Tunezji.

Czytaj też:

- Nowa Itaka w ogóle nie poczuwa się do odpowiedzialności. Wiadomym jest, że to Państwo Islamskie odpowiada za zamach terrorystyczny, ale zgodnie z prawem to biuro podróży powinno poinformować swoich klientów, przed zawarciem umowy, o zagrożeniach, które czyhają za granicą - mówi mecenas Jakub Brykczyński ze spółki adwokackiej Brykczyńscy i Partnerzy, pełnomocnik pokrzywdzonej.

O zagrożeniach wiadomo było już od zeszłego roku. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych widnieje komunikat, w jakich państwach i miastach jest znaczny wzrost aktywności grup terrorystycznych i gdzie może być niebezpiecznie. Tunis w Tunezji właśnie do takich miast należał.

- Nowa Itaka, zawierając umowy z klientami bez informowania ich o zagrożeniu atakami terrorystycznymi, ryzykowała ich życiem i zdrowiem, generując sobie dochód. Z ich strony dostałam tylko list z kondolencjami - mówi wdowa po zmarłym urzędniku w rozmowie z "Głosem". Dlatego też 3 czerwca wystąpiła na drogę sądową, walcząc o rekompensatę za wyrządzone szkody i zadośćuczynienie. Jest to prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w Polsce, prowadzona przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.
- Biuro podróży Nowa Itaka organizując rocznie kilkaset takich wycieczek dla paru milionów polskich turystów, ma obowiązek o takim zagrożeniu poinformować. Zwłaszcza że ich wycieczki nie są przecież darmowe. To jest jasno określone w ustawie o usługach turystycznych- komentuje mecenas Jakub Brykczyński.

Powołując się właśnie na tę ustawę wdowa żąda ponad 800 tys. złotych zadośćuczynienia. - 700 tys. złotych to kwota za śmierć męża poznanianki. Na 100 tys. złotych oceniamy wyłącznie jej krzywdy, jakich doznała. Zamiast sielankowej wycieczki, rozegrał się najgorszy koszmar. Jedyne, i to ograniczone środki wypłacił ubezpieczyciel, który właściwie był zwolniony z tego obowiązku, bo polisa nie uwzględniała zamachu - mówi Jakub Brykczyński.

Mimo szumnych zapowiedzi także ministerstwo nie jest skore do udzielenia pomocy poszkodowanym. Podobnie jak organy samorządowe. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas konferencji prasowej zwołanej zaraz po zamachu zapowiedział pomoc psychologiczną i w razie potrzeby finansową.

- Była tylko pomoc przy formalnościach i organizacji pogrzebu - mówi wdowa.

Mimo prośby nie dostaliśmy komentarza ani ze strony biura podróży Nowa Itaka ani gabinetu prezydenta Poznania. - Biuro podróży powinno informować o ewentualnych zagrożeniach z jakimi wiąże się wyjazd do danego kraju. To nie tyle kwestia prawa, co etyki - mówi Tomasz Wiktor, prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. - Z drugiej jednak strony mamy szaleńców, którzy dla idei są gotowi wysadzić się w jakimkolwiek miejscu na świecie.

Zamach w Tunezji:
Terroryści ubrani w mundury wojskowe 18 marca 2015 roku zaatakowali autokar turystyczny przed Muzeum Narodowym Bardo w Tunisie, ostrzeliwując turystów wchodzących do niego, a następnie wdarli się do budynku muzeum. W wyniku zamachu śmierć poniosły 23 osoby, w tym trzech Polaków, którzy byli w tym czasie na wakacjach organizowanych przez biuro podróży Nowa Itaka. Było też 10 rannych turystów.

Odpowiedzialność za zamach, ze wstępnych ustaleń, ponosi Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie, które przyznało się do zamachu. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest m.in. przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski