Zamachy w Brukseli: Ameryka i Turcja ostrzegały, Belgia nie...

  Zamachy w Brukseli: Ameryka i Turcja ostrzegały, Belgia nie posłuchała, terroryści uderzyli

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Świat wciąż żyje zamachami w Brukseli. Na światło dzienne wyszły m.in. informacje dotyczące błędów popełnianych przez belgijskie służby. Dlaczego wcześniej nie zatrzymano napastników, mimo że byli oni na listach poszukiwanych?
  Belgia w żałobie, Europa w strachu, trwa pościg za zamachowcami, którzy we wtorek urządzili w Brukseli krwawą masakrę i w zamachach na podmiejskim lotnisku i na jednej ze stacji metra zabili w sumie 32 osoby. Prawie 270 zostało rannych. Na jaw wychodzą kolejne informacje, które budzą przerażenie nie tylko zwykłych ludzi, ale także tych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Bo okazuje się, że terroryści szykowali uderzenie w elektrownię jądrową w Belgii, studiowali już nawet pilnie 12-godzinny film, by znaleźć najsłabsze ogniwa chroniące „atomówkę”.


  Dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy wzięli odpowiedzialność za wtorkowe zamachy grożą kolejnymi atakami, zapowiadają posłanie na Stary Kontynent 400 swoich bojowników, którzy mają wykonać samobójcze misje. W tym czasie ich sympatycy urządzają w sieci sondaże, by ludzie wypowiedzieli się, co do kolejnych miejsc ataku, które powinni wziąć na celownik bojownicy Państwa Islamskiego. Jakim kolorem powinna się teraz pokryć wieża Eiffle’a- pytają, nawiązując do narodowych barw Belgii, które pojawiły się na niej po wtorkowych zamachach.

  Jakby tych złych wieści było mało, ze Stanów Zjednoczonych dotarły informacje o tym, że tamtejsze służby miały ostrzegać Belgię o możliwym terrorystycznym uderzeniu. Wypowiadający się anonimowo przedstawiciele amerykańskiego wywiadu nie zostawiają suchej nitki na belgijskich kolegach, że zachowali się jak „dzieci”, dopuszczając do zamachów. - Belgowie podeszli do zagrożenia bardzo nieprofesjonanie - mówil jeden z agentów amerykańskiego wywiadu gazecie „The Daily Beast”.

  A Demokrata Adam Schiff z senackiej stałej komisji ds, wywiadu przypomina o amerykańskich ostrzeżeniach, że Belgii grozi zamach terrorystyczny. Z ust innych amerykańskich przedstawicieli służb specjalnych padają także słowa krytyki pod adresem całej wspólnoty europejskiej, która jest od dłuższego czasu infiltrowana przez dżihadystów.

  Ostatnie zamachy w Brukseli znowu, jak po listopadowej masakrze z Paryżu, obudziły strach w mieszkańcach krajów zachodnich. Ataki pokazały, że dotychczasowe działania międzynarodowych służb mające na celu wytropienie terrorystów nie były skuteczne, a wręcz okraszone wieloma błędami.

  Jednym z takich błędów było zignorowanie ostrzeżenia dotyczącego Brahima El Bakraoui, zamachowca, który zdetonował bombę na podbrukselskim lotnisku Zaventem i zabił co najmniej 12 osób (jego 27-letni brat Khalid był sprawcą eksplozji w metrze, w której zginęło co najmniej 20 osób). Jak podaje „The Times”, urodzony w Belgii 29-latek w czerwcu 2015 r. został złapany w Gaziantep, prowincji w południowej Turcji graniczącej z Syrią. Tureckie władzy stwierdziły, że El Bakraoui jest terrorystą szkolonym w obozach Państwa Islamskiego na syryjskim terytorium. Mężczyznę deportowano więc w lipcu do Holandii i ostrzeżono władze Belgii.

  Co jednak jest w tym wszystkim najdziwniejsze, belgijska policja nie aresztowała młodego ekstremisty i puściła go wolno. - Pomimo naszych ostrzeżeń, że ten mężczyzna to zagraniczny terrorysta, belgijskie władze nie mogły znaleźć związku z terroryzmem – mówił prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan, które stwierdził, że Belgowie zignorowali informacje od tureckich służb. Słowa prezydenta Turcji potwierdził belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na holenderskie źródła rządowe. Okazało się także, że belgijska policja nie śledziła Ibrahima, który latem 2014 r. został wypuszczony z więzienia (cztery lata wcześniej mężczyzna został skazany za rozboje z bronią) i złamał warunki swojego uwolnienia. Wydano nakaz jego aresztowania, jednak policjantom nie udało się odnaleźć skazańca.

  Obaj bracia El Bakraoui byli na listach poszukiwanych w związku ze swoimi powiązaniami z Państwem Islamskim, kiedy odkryto, że mieszkanie w Forest pod Brukselą, na które w zeszłym tygodniu policja przeprowadziła nalot, było wynajmowane przez Khalida na fałszywe nazwisko. Ta policyjna operacja doprowadziła do schwytania Salaha Abdeslama - jednego z podejrzanych zamachowców z Paryża. I to z nim związane są kolejne wątpliwości, które budzą działania belgijskiej policji. Mimo że w ubiegłym roku tego urodzonego w Brukseli Francuza powiązano z terroryzmem belgijskie służby nie poinformowały o tym paryskich władz. A kiedy od razu po zamachach w Paryżu samochód Abdeslama został zatrzymany na francusko-belgijskiej granicy, ekstremista nie został zatrzymany przez Francuzów.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co tu można ostrzegać skoro do Europy w wyniku nieodpowiedzialnej polityki napłynęło ich miliony

  analizując fakty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Na 10 tysięcy znajdzie się jeden czy dwóch szaleńców i zostawią po sobie ranę która będzie się goiła przez lata .
  W kościele chrześcijańskim kiedy jakiś kapłan odważy się skrytykować poczynania...rozwiń całość

  Na 10 tysięcy znajdzie się jeden czy dwóch szaleńców i zostawią po sobie ranę która będzie się goiła przez lata .
  W kościele chrześcijańskim kiedy jakiś kapłan odważy się skrytykować poczynania władzy i pozwoli sobie nie zgodzić się z jakąś "oficjalną narracją" to go władza wyklnie, zgnoi i ubierze w moherową czapkę.
  Natomiast taki imam któremu meczet wybudowano z zasiłków i innych funduszy socjalnych danego europejskiego państwa otwarcie namawia do nieposłuszeństwa, do nieszanowania obowiązującego prawa a nawet do krwawego terroru i .........iiiiiiiii NIC ?
  Może mi ktoś wyjaśnić w czym tu rzecz ?
  Taki bp Nycz mówi aby nie identyfikować muzułmanina i terrorysty na jednym poziomie - no to skoro bp Nycz ma taką moc rozpoznawczą to niech jedzie do Grecji / Turcji i wskazuje tam na miejscu - ten terrorysta a ten nie ......ten opuszcza swój kraj bo mu zagraża niebezpieczeństwo a ten jedzie aby to niebezpieczeństwo przenieść tam gdzie go nie ma.
  Mniej gadania a więcej stanowczej polityki - Ja bym tą sitwę zebrał na okręty i wysadził u wybrzeży Libii - zaprosił wtedy jak dorosną do cywilizowanego świata.
  Pomyślcie - arabska matka ciągnie za sobą 5-8 dzieci i te dzieci prowadzi do meczetu w którym namawiają to dziecko do " świętej wojny z niewiernymi " czyli najczęściej z tymi na których są utrzymaniu ....to jest normalne ?
  Czyli co mamy się zgodzić na KRZYŻ PAŃSKI jaki chcą nam zgotować i potem na tym krzyżu co nam pozostanie jak nie zapytać "OJCZE MÓJ OJCZE CZEMUŚ MNIE OPUŚCIŁ" ....taaak ?.
  Gdzie sens gdzie logika ......zapytał Jaś który puścił bąka i pani wyprosiła go za drzwi. W klasie pozostał smród który wąchali wszyscy a on chodził i oddychał świeżym powietrzem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Śmieszne. Paru śniadych i wszyscy się boją. Jakby świat chciał to ISIS przestałoby istnieć w przeciągu 7 dni. Komu zależy, żeby istniał?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To kara boska za europejską rozpustę

  Armagedon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Najazd islamistów to kara boska za laicyzację Europy, eutanazje, aborcje, homoseksualizm i rozwiązłe życie. Jak się nie nawrócicie to Bóg was wytępi ręką bezbożnych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pranie mózgów ?

  wschodni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Czy w tej zachodniej cywilizacji tak podziwianej przez solidarnych szeryfów, że obalili robotniczy ustrój by ją wprowadzić, jeszcze są myślący ludzie ? I co, styropianowcy dla własnych korzyści...rozwiń całość

  Czy w tej zachodniej cywilizacji tak podziwianej przez solidarnych szeryfów, że obalili robotniczy ustrój by ją wprowadzić, jeszcze są myślący ludzie ? I co, styropianowcy dla własnych korzyści wprowadzili nas z premedytacją do Europy, gdzie terroryści są uprzywilejowani bo jako imigranci, uchodżcy traktuje się ich na innych zasadach co resztę rdzennych obywateli. i nawet żeby nie drażnić skazuje sie na śmierc własne społeczeństwo i umożliwia przez zaniechanie ścigania i zapobiegania ataki w innych krajach. Patologia poprawnie polityczna feministycznolewacka . Jeszcze na kolanach bedziecie prosili o powrót do socjalizmu i dawnego porządku.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Belgia

  Oszołom z radia maryja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to najwieksza afera od 1996 roku kiedy to w Belgii wybuchła pedofilska afera marca Ditrou. Ten kraj ma tez na sumieniu ankietowane dzieci w linach matek oraz terminalnie chorych i nie tylko którzy...rozwiń całość

  to najwieksza afera od 1996 roku kiedy to w Belgii wybuchła pedofilska afera marca Ditrou. Ten kraj ma tez na sumieniu ankietowane dzieci w linach matek oraz terminalnie chorych i nie tylko którzy są poddawani eutanazji. Na dodatek przed ponad stu Laty ówczesny król Belgii nabył ziemie Zairu dziś dem rep konga który był w zasadzie pierwowzorem dla hitlerowskich obozów koncentracyjnych. W latach 1878-1908 zginęło ponad 10 mln ludności tubylczej na wskutek niewolniczej pracy na królewskich włościach króla leopolda. To straszny kraj który na własne życzenie dokonuje aktu samozagłady to +multi kultu, same plagi tragedie oto skutek porzucenia przez ten kraj chrześcijańskiej wiry i wartości.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo