18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek królewski na wzgórzu Przemysła rośnie w oczach

Elżbieta Podolska
Postępy na budowie Zamku Królewskiego na Górze Przemysła w Poznaniu.
Postępy na budowie Zamku Królewskiego na Górze Przemysła w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
Będziemy mieli wspaniałą panoramę miasta z zamku królewskiego. Odwiedzający punkt widokowy znajdą się wyżej od grającego na ratuszu hejnalisty.

Tunel pod zamkiem wykopany przez górników, XIII-wieczne pozostałości murów i niesamowity widok na Poznań - dziś "Głos" odkrywa tajemnice powstawania zamku na Wzgórzu Przemysła.

Czytaj także:
Poznań: Zamek Królewski na Górze Przemysła ma wykonawcę
Poznań: Widać już drugie piętro zamku królewskiego na Wzgórzu Przemysła

Potężne mury pną się błyskawicznie do góry. W tym roku prawdopodobnie (zależy to głównie od pogody) zostanie zamknięty stan surowy gmachu. Ma on już trzy piętra, na dwóch kolejnych, które teraz powstają, znajdzie się zaplecze techniczne. Z zewnątrz budowla wygląda niepozornie, ale wewnątrz robi wrażenie. Okazuje się, że przez niektórych nazywany "Gargamelem", wcale taki straszny nie jest.

- Na parterze będzie duża sala z ekspozycją o początkach zamku na tym wzgórzu - tłumaczy Aleksander Motała, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, który oprowadza nas po zamku. - Gmach nie będzie miał barier, osoby niepełnosprawne zyskają dostęp nawet na wieżę. Dzięki przejściom z zamku do budynku Raczyńskiego (mieści się tam obecnie Muzeum Sztuk Użytkowych), tam także nie będzie żadnych utrudnień.

Zobacz także:
Amazonki świętują dwudziestolecie
Magda Gessler gotowała z dziećmi
Nowa strona Warty Poznań

Wspinamy się reprezentacyjną klatką schodową. Na razie to tylko beton, ale w przyszłości zostanie obłożony drewnem. Na dwóch kolejnych piętrach zagości ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych. Ściany okładane są tam cegłą gotycką sprowadzaną z cegielni spod Kalisza.

- Planujemy też budowę łącznika między Galerią Malarstwa i Rzeźby w nowym gmachu Muzeum Narodowego a zamkiem - dodaje dyrektor Motała. - Wtedy powstanie największa powierzchnia muzealna przeznaczona do zwiedzania w Polsce. Mamy nadzieję, że na ten łącznik uda nam się zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej. Już teraz został przez górników wykopany podziemny tunel, przez który będzie się do niego wchodziło.

Wspinamy się jeszcze wyżej i nagle widzimy całą okolicę Starego Rynku, a także katedrę w całej okazałości. To wspaniała panorama, a przecież jeszcze nie stoimy na wieży widokowej.

- Punkt widokowy będzie jeszcze ponad 20 metrów wyżej niż jesteśmy - tłumaczy Tomasz Pokładecki, nadzorujący budowę. - Widok będzie naprawdę imponujący. To będzie ogromna atrakcja dla poznaniaków i turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski