MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Królewski w Poznaniu: budowa na ukończeniu, otwarcie za rok?

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Powierzchnia wystawiennicza zamku pozwoli pochwalić się większą ilością zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych
Powierzchnia wystawiennicza zamku pozwoli pochwalić się większą ilością zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych Grzegorz Dembiński
Inwestycja na poznańskim Wzgórzu Przemysła dobiega końca, jednak odbudowany zamek zostanie otwarty najwcześniej w 2015 roku. Swą siedzibę będzie miało w nim Muzeum Sztuk Użytkowych.

- Zbliżamy się do końca historii, która trwa już wiele lat – mówił podczas piątkowej konferencji prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Muzeum od dawna popierało pomysł rekonstrukcji zamku zburzonego w 1945 roku. Obiekt miał dostarczyć mu nowej powierzchni wystawienniczej. Od wczoraj wiemy, że swoją siedzibę będzie miało tu Muzeum Sztuki Użytkowej, mieszczące się dotychczas w sąsiednim „Budynku Raczyńskiego”. Zamek powiększy jego łączną powierzchnię ekspozycyjną do 1367 metrów kwadratowych. Proporcjonalnie do miejsca, zwiększy się też ilość prezentowanych eksponatów.

- To szansa dla zbiorów, które dotychczas leżały w magazynach – mówi Magdalena Weber, dyrektor Muzeum Sztuk Użytkowych.

Na otwarcie trzeba będzie jednak poczekać.

- Powinniśmy zdążyć do imienin miasta (29 czerwca, kiedy imieniny obchodza Piotr i Paweł - przyp. red) w 2015 roku – zapowiada Suchocki. W najbliższych miesiącach przebudowie ulegnie infrastruktura na zewnątrz zamku. Obiekt ma zostać wyposażony m.in. w podnośniki dla niepełnosprawnych. Prace wykończeniowe trwają także wewnątrz. Na sklepieniach pomieszczeń wkrótce znajdą się ozdobne zworniki. Instalowane będą także systemy oświetlenia i bezpieczeństwa.

Magdalena Weber chce odświeżyć formułę swojego muzeum. W kolejnych salach zwiedzający obejrzą przedmioty użytkowe z różnych stuleci, a motywem przewodnim każdej z ekspozycji będzie człowiek żyjący w danej epoce.

- Nie chcemy wypełniać pomieszczeń niezliczonymi gablotami, ale również skorzystać z możliwości, jakie oferuje współczesna technologia – mówi i zapowiada, że goście muzeum będą mogli skorzystać również z tabletów dotykowych i audioguide'ów. Będą one dostępne w różnych językach i dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących.

Budowa zamku na Górze Przemysła realizowana jest od 2010 roku z inicjatywy Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, powołanego w 2002 r. przez senatora Włodzimierza Łęckiego. Część funduszy na realizację inwestycji pochodziła z budżetu miasta i województwa. Kiedy zgromadzone od nich 18 milionów złotych okazało się niewystarczające, budowę wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski