Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Królewski w Poznaniu z kamieniem węgielnym

Elżbieta Podolska
Prezydent Ryszard Grobelny i przewodniczący Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego Włodzimierz Łęcki wbudowali akt erekcyjny
Prezydent Ryszard Grobelny i przewodniczący Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego Włodzimierz Łęcki wbudowali akt erekcyjny Paweł Miecznik
W obecności prezydenta Poznania, Ryszarda Grobelnego, wojewody wielkopolskiego, Piotra Florka, wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka, przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego, Lecha Dymarskiego, biskupa Grzegorza Balcerka, a także wielu przedstawicieli sejmu i samorządu wmurowano akt, który następnym pokoleniom pokaże jaką rolę pełnił zamek przed wiekami i dlaczego zdecydowano się na jego odbudowę.

ZOBACZ GALERIĘ

Wraz z aktem w ważącej 9 kilogramów tubie z metali kwasoodpornych schowano także banknoty i monety używane w Polsce obecnie, wydawnictwa Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego, a także wydanie Głosu Wielkopolskiego. Ten, kto znajdzie ten skarb po stuleciach będzie mógł się przekonać, w jakich czasach żyli, ci którzy zamek odbudowali.

WMUROWALI AKT EREKCYJNY

- Jest to uroczystość dla wszystkich tych, którzy kochają Poznań i którzy chcą by pełnił znaczącą rolę wśród polskich miast - mówił Włodzimierz Łęcki, przewodniczący Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego. Całą uroczystość prowadził Tomasz Szymański, dyrektor Teatru w Gnieźnie, co świadczy o sojuszu pierwszych polskich grodów.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Włodzimierz Łęcki nie byłby sobą, gdyby w przemówieniu nie sypał anegdotami, a jednocześnie nie chciał od razu czegoś załatwić z władzami. Apelował do prezydenta Ryszarda Grobelnego, by ten przyspieszył ostatnią transzę pieniędzy, tak by wieża widokowa została otwarta nie w 2013 roku, a jeszcze na Euro 2012.

- Panorama miasta z tej wieży, będzie jednym z najpiękniejszych polskich widoków - mówił. - Dajmy więc sposobność, by zrozpaczeni, albo ucieszeni kibice mogli go też oglądać. Wiem, że to trudne do wykonania, ale Jan Kulczyk zawsze mówił, że sprawy trudne załatwia od ręki, a sprawy niemożliwe w ciągu 24 godzin. I to powiedzenie wyznacza kres naszych możliwości, wobec tego panie prezydencie proszę podjąć odpowiednie decyzje - apelował.

Jego zapał studzili prezydent Poznania i Aleksander Motała, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, inwestor budowy. Ale kto wie, czy wieża widokowa nie powstanie wcześniej niż planowano.
Akt restytucji został poświęcony przez Biskupa Grzegorza Balcerka i przy dźwiękach pieśni "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" został zamurowany. Zaproszeni goście udali się do Odwachu, by tam oglądając wystawę dotyczącą historii zamku królewskiego w Poznaniu wznieść toast za pomyślność budowy kwasem chlebowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski