Zamek Przemysła w Poznaniu: Otwarcie dopiero za rok [ZDJĘCIA]

KD
Zamek Przemysła w Poznaniu: Otwarcie dopiero za rok
Zamek Przemysła w Poznaniu: Otwarcie dopiero za rok Adrian Wykrota
Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła zostanie otwarty w drugiej połowie 2016 roku. Muzeum zapewnia, że to już ostateczny termin.

To już drugie w tym roku opóźnienie otwarcia Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła, w którym będzie się mieścić Muzeum Sztuk Użytkowych.

– Muzeum zostanie otwarte w drugiej połowie 2016 roku. Prac jest więcej niż wstępnie zakładaliśmy, a chcielibyśmy rzetelnie przygotować muzeum dla naszych gości, tak aby udostępnić im już w pełni kompletną wystawę – mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. – To już jest ostateczny termin otwarcia. Podeszliśmy do jego wyznaczenia z dużą ostrożnością tak, aby nie trzeba było go więcej przesuwać – zastrzega.

Na początku roku Muzeum Narodowe w Poznaniu podało, że Zamek na Wzgórzu Przemysła zostanie otwarty na przełomie 2015 i 2016 roku, a nie jak wcześniej planowano, w czerwcu tego roku. Opóźnienie było tłumaczone dzianiami związanymi z dokończeniem prac rewaloryzacji pałacu w Rogalinie oraz brakiem odbioru technicznego Zamku Królewskiego. Zapowiedziano też otwarcie części magazynów podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Tak się jednak nie stało, chociaż magazyn metalowy jest już skończony, magazyn tkanin jest gotowy w 95 proc., a lada chwila zostanie też uzupełniony magazyn mebli.

W lutym na jaw wyszedł spór pomiędzy architektem projektujący budowlę a Muzeum Narodowym. Witold Milewski czuje się oszukany, uważa, że w projekcie zamku wprowadzono bez jego zgody szereg zmian, które rujnują projekt.
Rzecznik muzeum przekonuje, że ta sprawa nie ma wpływu na kolejne opóźnienia.

– Różnica zdań pomiędzy architektem a muzeum i urządzanie muzeum to są dwie odrębne sprawy – mówi Aleksandra Sobocińska. – Nowym architektem została Joanna Lewandowska, która czuwa nad nowym planem ekspozycji wystawy. Przygotowywane są też trasy dla niewidomych oraz system przewodników audiowizualnych.

W XIII wieku książę Przemysł II, późniejszy król Polski, zbudował w tym miejscu swoją rezydencję. Zamek Królewski był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
karol
Kolejny popis znajomości historii Poznania przez lokalnych słoikowców którzy nawet nie znają podstaw historii miasta w którym mieszkają...i nie wiedzą o czym w ogóle mówią! 9 wiek?? haha..
p
poznaniak2
To jak postępuje wokół tej inwestycji Muzeum Narodowe - jej dyrekcja to już skandal i arogancja! Inwestycja w najważniejszym centralnym miejscu Poznania. Parę razy już widziałem zdegustowane brakiem możliwości wejścia do środka i zwiedzania grupy turystów.. Chyba że zaprosimy ich teraz do najnowszej atrakcji miasta - nad brzegi Warty na małe piwko....
t
tomryn
Dobrze im odpowiedziałeś, bo oni też go nie znali. A zamek swój Przemysł budował dopiero pod koniec wieku XIII, wtedy budowało się z cegieł, tak jak to widzisz patrząc na odbudowany zamek.
A
Asia
Pytali, czy u nas w 9 wieku znali beton.... he,he,he...
E
Echo
...dbającym o swoją historię i atrakcyjność turystyczną, Wzgórze Przemysław wraz zamkiem królewskim byłoby perłą. A tam od czasów zaborów syf. Nadal kontynuowana jest tam antypolska polityka Prusaków wyrógowania królewskiego obiektu ze świadomości społeczeństwa, pomagają temu różne przybłędy. Dyrektor muzeum narodowego, nie zwyczajny do cięźkiej pracy i nieudacznik dawno już powinien opuścić to stanowisko. Nie wiem czemu władze miasta i samorządu wielkopolskiego tolerują taki stan rzeczy. To jet hańba i po twarz dla Poznaniaków. Jak komuś nie chce się pracować niech się zwolni.
w
wrednydziad
... a ostatecznie i tak nie jest odbudowywany, lecz budowany wg wizji współczesnego architekta. Prawdziwy Disneyland!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie