Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamienniki leków: Nie ufamy tańszym lekom?

Krystian Lurka
Krzysztof Ratajczyk, kierownik jednej z aptek twierdzi, że ludzie starsi wolą wykupić leki zapisane przez lekarza
Krzysztof Ratajczyk, kierownik jednej z aptek twierdzi, że ludzie starsi wolą wykupić leki zapisane przez lekarza Krystian Lurka
Leki obniżające cholesterol, lekarstwa łagodzące objawy osteoporozy, medykamenty na nadciśnienie i 56 tabletek przeciwko astmie. To zestaw, za które pacjent kupując oryginalne leki musiałby zapłacić około 106 zł. Tymczasem ich zamienniki kosztują 50 złotych.

Takich przykładów jest więcej. Prawie każdy lek ma swój tańszy odpowiednik (cena uzależniona jest m.in. od firm produkujących leki) , którego skład jest niemal identyczny. Mimo to chorzy rzadko decydują się na ich zakup, chociaż aptekarze informują ich o możliwych zamiennikach. Zdaniem specjalistów, boją się ich stosować.

Zobacz: Leki będą tańsze? Lekarze chcą zmiany przepisów

- Jeśli na zapisany na recepcie lek jest zamiennik, to pracownik apteki musi poinformować o tym klienta. To obowiązek nałożony na aptekarzy przez Ministerstwo Zdrowia - podkreśla Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz właściciel apteki na poznańskim Sołaczu. - Jeśli pracownicy nie będą tego przestrzegać, to czeka ich kara finansowa. Może to być nawet kilkanaście procent zysków apteki z poprzedzającego roku, czyli suma sięgająca nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Okazuje się jednak, że prawie 90 procent pacjentów nie decyduje się na kupno tańszych zamienników. Dzieje się tak z kilku powodów. - Po pierwsze, pacjenci nadal darzą ogromnym zaufaniem lekarzy, a ich słowa są dla nich bardzo ważne. Dlatego - mimo propozycji farmaceutów - nie decydują się zmianę leków. Po drugie, to kwestia przyzwyczajenia. Ludzie wychodzą z założenia, że jeśli już biorą lekarstwa, to nie warto je zmieniać - dodaje Tadeusz Bąbelek.

Inni aptekarze są podobnego zdania. Krzysztof Ratajczak, kierownik apteki w Murowanej Goślinie także uważa, że część klientów po prostu boi się kupować zamienniki. Czy słusznie? Zdania medyków są podzielone. Część twierdzi, że ich działania jest takie, jak oryginałów. Inni z kolei sugerują, że mogą wystąpić nieprzewidziane skutki uboczne (bo np. osłonki kapsułek są z innych substancji).

- Jest grupa starszych klientów, którzy tak bardzo przyzwyczaili się do leków oryginalnych, że nawet wizja oszczędności ich nie przekonuje - wyjaśnia. Aptekarz podkreśla jednak, że co jakiś czas pojawiają się klienci dla których najważniejsze są jednak oszczędności - mówi Krzysztof Ratajczyk.

Najczęściej kupowane są zamienniki leków, które obniżając ciśnienie krwi, na cholesterol oraz środki przeciwalergiczne.
Potwierdza to Dorota Stablewska, technik farmacji z apteki na Starym Mieście w Poznaniu. - Pacjenci często kupują także zamienniki leków przeciwastmatycznych. - Niedawno przyszedł do nas starszy pan, który chciał kupić zestaw leków. Za oryginały zapłaciłby ponad 140 złotych. Zaproponowałam mu zamienniki. Te kosztowały niecałe 100 złotych - wspomina D. Stablewska. - To dla niego była bardzo duża oszczędność. Taki osób zauważam coraz więcej.

Leki na cholesterol:
Lek oryginalny: Zocor (28 tabletek) - ponad 15 złotych
Zamienniki to:
Vastan - 7 złotych,
Simvastatin - 4 złotych,
Simvachol - 4 złotych
Lek oryginalny:
Xavitor (30 tabletek) - 10 złotych
Tańsze odpowiedniki to:
Atorvox - 6 złotych,
Torvalipin - 6 złotych,
Storvas - 5 złotych

Leki przeciw astmie:
Lek oryginalny:
Asmenol (28 tabletki powlekane) - 25 złotych
Zamienniki to:
Montelak - 16 złotych,
Vizendo - 14 złotych,
Eonic - 11 złotych
Lek oryginalny:
Asmenol (28 tabletki do rozgryzania i żucia) - 41 złotych
Zamienniki to:
Milukant - 25 złotych,
Dimon - 15 złotych,
Eonic - 15 złotych

Leki na nadciśnienie:
Lek oryginalny:
Tritace (5 tabletek) - 16 złotych
Zamienniki to:
Axtil - 8 złotych,
Ampril - 7 złotych,
Vicace - 6 złotych

Leki na osteoporozę:
Lek oryginalny:
Ostemax 70 Comfort (4 tabletki) - 17 złotych
Zamienniki to:
Sedron - 6 złotych,
Alendran 70 - 5 złotych,
Alendrogen - 4 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski