Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie wokół powołań do pracy w szpitalu tymczasowym na MTP. Zamiast chętnych studentów, powołano tych, którzy się nie zgłaszali

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Emilia Bromber
Emilia Bromber
Ostatecznie studenci zainteresowani pracą w szpitalu tymczasowym otrzymali powołania, ale dopiero w czwartek, 8 kwietnia. Będą pracować jako asystenci lekarza, pomagając przy pomiarze parametrów i wypełnianiu dokumentacji. Ich praca będzie dużym odciążeniem dla lekarzy.
Ostatecznie studenci zainteresowani pracą w szpitalu tymczasowym otrzymali powołania, ale dopiero w czwartek, 8 kwietnia. Będą pracować jako asystenci lekarza, pomagając przy pomiarze parametrów i wypełnianiu dokumentacji. Ich praca będzie dużym odciążeniem dla lekarzy. Łukasz Gdak
W zeszłym tygodniu do pracy w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich decyzją wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego do pracy w trybie pilnym powołano 200 osób, w tym 120 studentek i studentów Uniwersytetu Medycznego. Część z nich powołana została wbrew woli, a od decyzji wojewody praktycznie nie ma możliwości odwołania. Tymczasem grupa ok. 30-40 studentów medycyny, która do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiła się dobrowolnie, takich powołań początkowo nie otrzymała.

Zamieszanie z powołaniem studentów na MTP

Grupa ok 30-40 studentek i studentów V i VI roku studiów lekarskich zgłosiła się do pracy w szpitalu tymczasowym na MTP pod koniec marca. Dane były zbierane przez uczelnie - było spotkanie informacyjne, następnie chęć pracy zgłaszali mailowo do dziekanatu. Praca miała rozpocząć się na początku kwietnia. Tymczasem 31 marca nakaz pracy na MTP, dostało m.in. 120 studentów pielęgniarstwa i położnictwa, którzy nie zgłaszali takiej chęci. Do pracy mieli stawić się już 1 kwietnia. Wielu z nich stanęło przed wyzwaniem, jak połączyć pracę na MTP ze studiami oraz pracą zawodową, ponieważ część z nich pracowała już w szpitalach.

- Kiedy usłyszałyśmy o powołaniu 120 studentów, myślałyśmy, że chodzi o nas, ale okazało się, że nie – mówi chętna do pracy na MTP studentka VI roku medycyny.

Studenci kierunków medycznych skierowani do pracy w szpitalu tymczasowym w Poznaniu - zobacz wideo:

Czytaj też: 200 osób pilnie zmobilizowanych do pracy w szpitalu na MTP w Poznaniu. Muszą porzucić dotychczasowe zajęcia

- Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, gdzie my, za trzy miesiące lekarze, nie dostaliśmy powołań i mimo to, że chcemy, to nie możemy pracować. Natomiast siłą powołani zostali inni studenci – żali się chętna do pracy studentka.

Nie jest do końca jasne, dlaczego do pracy powołane zostały osoby, które tego nie chciały, zamiast tych chętnych.

- Otrzymaliśmy pismo z Uniwersytetu Medycznego z prośbą o powołanie tych, a nie innych osób. To, w jaki sposób zostały one wyznaczone, leży w kompetencjach uczelni – mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Odwołanie od decyzji wojewody

- Studenci zostali powołani do walki z pandemią COVID-19. Jeśli istnieje uzasadniona przyczyna, dla której dana osoba nie może się pojawić w pracy, czy to ze względu na podjętą już pracę czy stan zdrowia, wówczas jest możliwość złożenia odwołania do wojewody i takie wnioski mają być rozpatrywane i respektowane – mówi Bartosz Sobański, rzecznik prasowy szpitala tymczasowego na MTP.

Na trudności tego procesu zwraca uwagę jedna z powołanych do pracy na targach studentek.

- Odwołanie nie zwalnia z obowiązku stawienia się na targach. W odwołaniu trzeba wykazać, że jest się niezbędnym w szpitalu, w którym się pracuje. Niektórzy dyrektorzy, zwłaszcza w szpitalach klinicznych, nie chcą niczego podpisywać. Wychodzą z założenia, że nie dyskutuje się w wojewodą – mówiła anonimowo jedna z powołanych studentek.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Od decyzji wojewody teoretycznie można się odwołać, jednak odwołanie jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy szpital macierzysty wykaże, że pracownicy są niezbędni w placówce. Wielu studentów pracuje w szpitalach klinicznych, które podlegają pod Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, czyli jednostkę, która wskazała ich do pracy na MTP. Dodatkowo, szpital tymczasowy na targach jest prowadzony przez jeden z poznańskich szpitali klinicznych. W praktyce oznacza to, że studenci nie mają możliwości odwołania się od decyzji wojewody.

Czytaj też: "Szkolenie do pracy w szpitalu tymczasowym trwało 8 minut" - mówi skierowana przez wojewodę studentka. Jak wygląda praca w szpitalu na MTP?

Studenci medycyny będą pomagać w MTP

Ostatecznie studenci zainteresowani pracą w szpitalu tymczasowym otrzymali powołania, ale dopiero w czwartek, 8 kwietnia. Będą pracować jako asystenci lekarza, pomagając przy pomiarze parametrów i wypełnianiu dokumentacji. Ich praca będzie dużym odciążeniem dla lekarzy.

- Chcemy pomóc lekarzom, pacjentom, a także zdobyć doświadczenie. Byliśmy zawiedzeni, ponieważ otrzymaliśmy informacje, że jest to pewna praca. Część z nas pracuje w innych miejscach i myślało nad wypowiedzeniem. Przez takie sytuacje możemy zostać z niczym. Na szczęście dzisiaj pierwsze osoby z grupy chętnych studentów zaczęły otrzymywać powołania - tłumaczy studentka.

Zobacz też:

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski