Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkać w nowym M w pobliżu Ostrowa Tumskiego

Monika Kaczyńska
Budynki Tumskiego Parku nawiązują do otaczającej je międzywojennej architektury
Budynki Tumskiego Parku nawiązują do otaczającej je międzywojennej architektury
Po likwidacji większości zakładów przemysłowych okolice Śródki zyskały na atrakcyjności. Jezioro Maltańskie i widok na katedrę to niektóre atuty.

Północ Nowego Miasta w Poznaniu to jedne z ostatnich terenów, gdzie można znaleźć połączenie nowoczesnych, przejezdnych dróg z bliskością ścisłego centrum. Dzielnica jeszcze kilka lat temu zapomniana i kojarzona głównie z zakładami przemysłowymi i infrastrukturą ściśle dopasowaną do ich potrzeb, stała się teraz bardzo atrakcyjna.

Tereny te swoją szansę wykorzystały w 2010 roku, kiedy wybudowano trasę Nowe Zawady. Wraz z nią powstały m.in. ścieżki rowerowe i tereny zielone. Jednocześnie tereny stawały się coraz bardziej atrakcyjne dla deweloperów.

Jedną z takich inwestycji jest Tumski Park. To kameralne i urokliwe osiedle położone jest w pobliżu Ostrowa Tumskiego, któremu zawdzięcza swoją nazwę. W jego skład wchodzą dwa pięciopiętrowe budynki, w których mieści się 216 nowoczesnych mieszkań i apartamentów. Liczą one od dwóch do czterech pokoi, a ich powierzchnie mieszczą się w przedziale między od niewiele ponad 40 do blisko 100 mkw.

- Kto nie chciałby mieć widoku z balkonu na katedrę? - pyta retorycznie architekt Marek Bieńkowski.

Ten właśnie widok w cenie zawiera oferta SGI Baltis, który zbudował Tumski Park.

Pojedyncze mieszkania są jeszcze wolne, więc kto chciałby zamieszkać na tym osiedlu powinien się pospieszyć.

- Mieszkania są wyjątkowo słoneczne. I, tak jak dzielnica Zawady, nastawione na maksymalne wykorzystanie przestrzeni - mówi Marek Bieńkowski. - Większość mieszkań, dzięki unikatowym rozwiązaniom, oferuje o jedno pomieszczenie więcej niż standardowo dla danego metrażu - dodaje.

Taki właśnie sposób rozplanowania przestrzeni ma znaczenie zwłaszcza dla większych rodzin.

Tak jak w sąsiedztwie Tumskiego Parku, tak podczas projektowania tej inwestycji zadbano nie tylko o architektoniczne detale, ale też o jej wkomponowanie się w otoczenie.

Tumski Park to przede wszystkim praktyczne rozwiązania, dzięki którym każdy metr kwadratowy w otoczeniu budynku jest do dyspozycji mieszkańców.

Bezpośrednie sąsiedztwo bloków to trawniki poprzeplatane brukowanymi alejkami, wzdłuż których zasadzono ozdobne krzewy i drzewa. Naczęści podziemnej hali garażowej zasadzono zieleń. Dla dzieci przygotowano bezpieczny plac zabaw.
Wkomponowanie nowego budownictwa w często przedwojenną spuściznę architektoniczną ostatnich dekad wymagało wyjątkowego wyczucia, tak jak w przypadku Tumskiego Parku.

- Wewnętrzne dziedzińce nowych budynków nawiązują do danych zielonych podwórek kamienic. Te wewnętrzne enklawy zieleni uzupełniają rekreacyjną funkcję Ostrowa Tumskiego - mówi Marek Bieńkowski.

O lepszą lokalizację do zamieszkania w Poznaniu trudno. Północ Nowego Miasta to teraz sieć nowoczesnych dróg i ścieżek rowerowych, które przeplatają okolice Malty, a także Termy.

Znaczenie ma także i to, że nowe inwestycje infrastrukturalne na Zawadach przeprowadzane są z dbałością o środowisko. Wzdłuż drogi krajowej powstały ekrany akustyczne, nasadzono odpowiednie pasy zieleni, a nawierzchnia jest dźwiękochłonna. W najbliższych latach planowane jest poprowadzenie linii tramwajowej, będącej przedłużeniem odcinka Rondo Śródka-Zawady (pętla) do dworca kolejowego Poznań Wschód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski