Zamordowani w szpitalnym ogrodzie. Znamy nazwiska

  Zamordowani w szpitalnym ogrodzie. Znamy nazwiska

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jedyne, dotąd niepublikowane zdjęcia funkcjonariuszy na terenie MUBP w Poznaniu w 1945 roku (zamazano twarze osób, które nie pracowały w UB).
  1/3
  przejdź do galerii

  Jedyne, dotąd niepublikowane zdjęcia funkcjonariuszy na terenie MUBP w Poznaniu w 1945 roku (zamazano twarze osób, które nie pracowały w UB). ©KMK

  Przedstawiamy dotąd nie publikowaną listę zamordowanych więźniów Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu oraz zatrudnionych tam funkcjonariuszy bezpieki.
  Przytrzymywani w obecnym gmachu Szpitala Świętej Rodziny u zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich więźniowie żyli w nieludzkich warunkach, stłoczeni w przepełnionych celach i głodzeni. Bito ich pałkami, pięściami i kopano. Wieszano pod sufitem, zmuszano do siedzenia na nogach odwróconych stołków (wbijających się w odbytnice), pozbawiano snu. Rannym rozdrapywano rany (tak torturowano Leona Rosadę). Znęcano się pod nadzorem i z udziałem bezwzględnego funkcjonariusza NKWD, Borysowa. Jednym z najbardziej brutalnych funkcjonariuszy MUBP był jego szef, Mieczysław Stefański.

  CZYTAJ TAKŻE
  Dziś szpital, kiedyś katownia UB


  Nieznane ofiary
  Przez zamienione na cele piwnice poklasztornego budynku przewinęły się w latach 1945-1946 setki więźniów politycznych, mężczyzn i kobiet.

  Aresztantów sądzono na miejscu, często zapadały wyroki śmierci. Skazanych rozstrzeliwano, a ich zwłoki zakopywano w pobliskim ogrodzie, a kiedy zabrakło tam miejsca - na terenie parku przy obecnej Arenie. Według relacji świadków w MUBP dochodziło również do mordowania podczas przesłuchań i pijackich libacji funkcjonariuszy.

  Do dzisiaj nie wiadomo ile osób zabito w MUBP. Listę 41 osób, które miały zostać tam zamordowane znaleźliśmy w aktach śledztwa Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z 1991 roku.

  - Otrzymaliśmy ją z anonimowego źródła. Próbowaliśmy weryfikować, ale niewiele z tego wyszło - powiedział nam prokurator Tadeusz Antecki w latach 90. szef KBZpNP w Poznaniu.

  O tym na jakie problemy wtedy (gdy nie istniał Instytut Pamięci Narodowej i jego archiwum) natrafiano świadczy fakt, że z urzędów stanu cywilnego uzyskano akty zgonów tylko 10 z 41 osób, na dodatek, na niektórych z nich były błędne dane.

  Poszerzoną o własne ustalenia z dokumentów więziennych oraz akt bezpieki listę zamordowanych przedstawiamy poniżej. Umieściliśmy na niej także funkcjonariusza UB, Romana Płos-kiego. Pomógł on uciec dwóm więźniom politycznym (Bolesławowi Greli i Leszkowi Błaże-jewskiemu), którym groziły kary śmierci. Sam jednak został złapany i rozstrzelany. Świadkiem jego egzekucji był nieżyjący już więzień MUBP, Józef Hasiński.

  Tajemnicza lista pokrywa się w części z listą wyroków Wojskowego Sądu Okręgowego. Z pewnością nie jest kompletna, o czym świadczy fakt, że nie było na niej Płoskiego. W przypadku kilku osób w personaliach mogą być pomyłki, gdyż nie udało się znaleźć dodatkowych dokumentów pozwalających na weryfikację danych z listy.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a Młynarek? przecie Jan Młynarek pracował ju w UB...

  ik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jak w tytule

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie KMK !

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 103 / 93

  Dobra robota. Pozdrawiam. Widukind.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  67

  paco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 119 / 68

  Teraz dlatego musze pracowac do 67

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo