Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żandary z Ławicy dostaną nowe przebrania. Stare trafią do muzeum

Anna Jarmuż
Żandary z Ławicy dostaną nowe przebrania. Stare trafią do Muzeum Etnograficznego
Żandary z Ławicy dostaną nowe przebrania. Stare trafią do Muzeum Etnograficznego Waldemar Wylegalski
Już niedługo, mieszkańcy Poznania, a może nawet całej Polski dowiedzą się o tradycji, która przetrwała od czasów przedwojennych na Ławicy. Stroje żandarów trafią do Muzeum Etnograficznego. Niewykluczone, że potem wystawa wyruszy w podróż po Polsce.

Dziada, babę, niedźwiedzia, księdza, policjanta, grajka, kominiarza i żandarma na drewnianym koniu spotkać można na Ławicy w lany poniedziałek. Żanadary polewają wodą młode dziewczyny, smarują sadzą dzieci i składają życzenia odwiedzanym gospodarzom. W zamian dostają słodycze i drobne pieniądze – które mogą potem wydać na wspólną zabawę.

Tradycja żandarów ze starej Ławicy sięga końca I wojny światowej. Jest jednym z nielicznych wielkanocnych zwyczajów wiejskich, który przez lata przetrwał... w mieście. Akcja ma charakter zupełnie spontaniczny. Żandary wyruszają w drogę co roku, zawsze po porannej mszy świętej. Kulminacyjnym punktem zabawy jest wspinanie się na komin miejscowej piekarni przez babę i kominiarza (oczom publiczności ukazują się wtedy majtki baby, na których narysowany jest diabeł), co ma odpędzić złe duchy.

Mimo że tradycja żandarów jest praktykowana od ponad 100 lat, głośno zrobiło się o niej dopiero kilka lat temu. I nadal nie wszyscy wiedzą, z czym się ten zwyczaj wiąże. To ma się zmienić.

– Już od dawna zabiegaliśmy o to, by tradycyjne stroje żandarów zasiliły zbiory muzeum – mówi Witold Przewoźny, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. – To niesamowite, że ten wiejski zwyczaj przetrwał w mieście przez tak długi czas.

Początkowo, muzeum brakowało funduszy. Aby stroje żandarów mogły trafić na wystawę, trzeba zapewnić im nowe przebrania. Pracownicy muzeum zwrócili się z prośbą o pomoc do Rady Osiedla Ławica. A ta, rozpoczęła poszukiwanie sponsorów.

– Radni osiedlowi nie mają możliwości prawnych, aby przeznaczyć pieniądze na podobny cel – tłumaczy Andrzej Białas, przewodniczący Rady Osiedla Ławica. – Całe szczęście, pomóc zaoferowało Lotnisko Ławica.

Nad wykonaniem kopii strojów żandarów czuwa Muzeum Etnograficzne. Kiedy przebrania będą już gotowe, nastąpi ich oficjalne przekazanie.

– Cieszę się, że o panujących na Ławicy zwyczajach zrobi się głośno. Dzięki temu ludzie dowiedzą się, że nasza dzielnica to nie tylko port lotniczy, ale też fajne tradycje – stwierdza Andrzej Białas.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski