Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok w sprawie policjanta, obwinionego o spowodowanie kolizji w Poznaniu. Opinia biegłego na temat wypadku podważona

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Sąd uniewinnił policjanta, który został obwiniony o spowodowanie kolizji na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu
Sąd uniewinnił policjanta, który został obwiniony o spowodowanie kolizji na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu Maciej Urbanowski
Oskarżony o spowodowanie kolizji policjant został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Opinia biegłego, na podstawie której wcześniej uznano funkcjonariusza winnym, została podważona. Ten sam biegły wydawał opinię w sprawie wypadku dziennikarki "Głosu Wielkopolskiego", Anny Karbowniczak.

W listopadzie 2019 roku na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu doszło do kolizji dwóch samochodów. Jednym jechała kobieta, drugim - nieoznakowanym radiowozem - policjant.

Z opinii biegłego sądowego Adama Pachołka - tego samego, który opiniował w sprawie wypadku dziennikarki Anny Karbowniczak - wynikało, że to funkcjonariusz nie zachował należytej ostrożności i doprowadził do zderzenia. Sąd podzielił stanowisko biegłego i uznał policjanta winnym.

Mecenas Mateusz Misiorny z Kancelarii Wiza & Paplaczyk, reprezentujący funkcjonariusza, wniósł apelację od wyroku. W której wskazała na opinię prywatnego biegłego, który w swojej opinii podważył wersję Pachołka.

Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpatrując apelację pełnomocnika obwinionego uznał, że opinia biegłego Pachołka nie jest „w pełni jasna”. Tym samym uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji.

Sąd rozpatrując sprawę powołał nowego eksperta - biegłego Bolesława Parulskiego. Wskazał on, że wersja policjanta, co do przebiegu zdarzenia, ma większe odzwierciedlenie w materiale dowodowym niż wersja przedstawioną przez kobietę kierującą audi.

– W tym kontekście należałoby wnioskować, że przyczyną zaistnienia zdarzenia było naruszenie zasady szczególnej ostrożności podczas zmiany pasa ruchu kierującej samochodem audi. „Prawo o ruchu drogowym” nakłada na kierującego pojazdem, który zamierza zmienić pas ruchu, ustąpienie pierwszeństwa przejazdu jadącemu po psie ruchu, na który zamierza wjechać

– wskazał biegły w swojej opinii.

Sąd wydając wyrok oparł się na ekspertyzie biegłego Parulskiego. Uznał, że policjant nie jest winnym spowodowania kolizji i uniewinnił funkcjonariusza.

Przypomnijmy, biegły Adam Pachołek wydał opinię w sprawie wypadku, w którym zginęła dziennikarka „Głosu Wielkopolskiego” Anna Karbowniczak. W naszym publikacjach podważyliśmy jego wersję, co spowodowało powołanie nowego zespołu biegłych w tej sprawie.

Czytaj też:

Eksperci z serwisu Yanosik stworzyli specjalny raport najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. To tu dochodziło do największej liczby wypadków w 2021 roku. Statystyki są zatrważające. W ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych w obszarze niezabudowanym zginęły 1 373 osoby, z kolei w zabudowanym 872 osoby. - Okazuje się, że najczęściej do wypadków dochodzi na prostych odcinkach dróg i to właśnie w takich wypadkach ginie najwięcej osób. Jeśli chodzi o rodzaj drogi, to najniebezpieczniejsze okazują się być dwukierunkowe jednojezdniowe – komentują specjaliści z Yanosika. Sprawdź w galerii 8 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. To tu dochodzi do największej liczby wypadków --->

8 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu jest najwięc...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski