Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapal Znicz Pamięci 2014: Niemcy, Francuzi i Polacy zapali znicze w lasach Wielkopolski

Mat.Pras.
Zapal Znicz Pamięci 2014: Niemcy, Francuzi i Polacy zapali znicze w lasach Wielkopolski
Zapal Znicz Pamięci 2014: Niemcy, Francuzi i Polacy zapali znicze w lasach Wielkopolski Adam Mendrala
Niezwykły przebieg miały uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę rozstrzeliwań polskich elit na terenie lasów Dąbrówki, Palędzia i Zakrzewa, które odbyły się w ramach akcji „Zapal Znicz Pamięci 2014”. Oprócz okolicznych mieszkańców i władz samorządowych znicze zapaliły delegacje z Niemiec i Francji.

Teren lasu w okolicach podpoznańskiej Dąbrówki, Palędzia i Zakrzewa jest jedną wielką mogiłą. Mniej może obecną w świadomości Polaków niż Katyń czy Palmiry, ale nie mniej ważną, o której warto pamiętać. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zabili tu do kilkunastu tysięcy Polaków. Mordowani byli przede wszystkim więźniowie Fortu VII w Poznaniu, Domu Żołnierza i obozu w Żabikowie. Ofiarami byli głównie przedstawiciele polskich elit (policjanci, oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi, wykładowcy, studenci, nauczyciele, ziemianie, działacze polityczni, księża i zakonnice). Obecnie w lesie znajdują się miejsca pamięci w postaci grobów z krzyżami, obelisków i pomnika, po których wyznaczono „Szlak Pamięci”.

Zobacz też: Wielkopolska: Znicze Pamięci upamiętniły zamordowanych przez hitlerowców

W ramach ogólnopolskiej akcji „Zapal Znicz Pamięci 2014” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i rozgłośnie Polskiego Radia przy „Kwaterze Siedmiu Grobów” odbyły się obchody 75. rocznicy pierwszych egzekucji. Wartę honorową wystawiła Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i Związek Harcerstwa Polskiego, a oprócz okolicznych mieszkańców i władz samorządowych znicze zapaliły delegacje z Dallgow-Döberitz (Niemcy) i Saint Brice en Cogles (Francja).
Podczas uroczystości Wójt Gminy Dopiewo Zofia Dobrowolska pod pamiątkową tablicą złożyła ślubowanie. - Przyrzekam uczynić wszystko, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 75 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu - mówiła Dobrowolska. Ślubowanie złożyli również uczniowie z placówek oświatowych z terenu gminy. - My uczniowie z terenu gminy Dopiewo ślubujemy zachować pamięć o wymordowaniu w lasach Dąbrówki, Palędzi i Zakrzewa oficerów i podoficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników państwowych, wykładowców i studentów Uniwersytetu Poznańskiego, nauczycieli, ziemian, działaczy politycznych i społecznych, powstańców wielkopolskich, harcerzy, księży i zakonnic - powtarzała za prowadzącym młodzież. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych oraz apel poległych.

Wydarzenie było częścią projektu edukacyjnego „Wspólna [Hi]storia - Pamięć i Przyszłość”, realizowanego z inicjatywy Wójt Gminy Dopiewo - Zofii Dobrowolskiej. Już 12 listopada 2014 roku w ramach projektu ukaże się niezwykła książka pt. „Pamięć i przyszłość. Gmina Dopiewo w okresie II wojny światowej” pod redakcją regionalisty Eligiusza Tomkowiaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski