Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapal znicz pamięci: Troje spośród tysięcy zabitych [ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Jadwiga Tymkówna
Jadwiga Tymkówna Fot. Archiwum
Podczas wojny w Wielkopolsce i innych ziemiach wcielonych do III Rzeszy w ramach likwidowania polskich elit zamordowano co najmniej 40 tys. osób. Wśród ofiar niemieckich zbrodni, których upamiętnieniu poświęcona jest tegoroczna akcja „Zapal znicz pamięci” znaleźli się m.in. Jadwiga Tymkówna, młoda nauczycielka z Międzychodu, Stanisław Pawłowski, wybitny geograf z Uniwersytetu Poznańskiego i Stefan Doerffer, administrator majątku spod Książa Wlkp.

Stefan Ludwik Doerffer (1877-1939) był absolwentem gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po studiach rolniczych na uniwersytecie w Halle zajmował się administrowaniem majątków ziemskich. W 1926 roku Doerffer wziął w dzierżawę majątek hr. Krzysztofa Mielżyńskiego w Brzóstowni koło Książa Wlkp. Zarządzał nim sukcesami, zaangażował się także w działalność społeczną. Ze względu na wiek nie został zmobilizowany do wojska i nie brał udziału w kampanii wrześniowej.

18 października 1939 roku Gestapo zabrało Doerffer z domu. Po dwóch dniach przetrzymywania w zamienionej na areszt remizie strażackiej został wraz kilkunastoma innymi Polakami publicznie rozstrzelany na rynku w Książu. Była to jedna z pierwszy egzekucji przeprowadzanych w ramach operacja Tannenberg, której celem było zlikwidowanie polskich elit i inteligencji.

Prof. Stanisław Pawłowski (1882-1940) był wybitnym geografem, wieloletnim profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, a w latach 1932-1933 pełnił funkcję jego rektora. Piastował znaczące funkcje w organizacjach naukowych i działał społecznie. Podobnie jak Doerffera aresztowany go w październiku 1939 roku. Był przetrzymywany w Forcie VII, pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich. Prof. Pawłowskiego zamordowano 6 stycznia 1940 roku.

Jadwiga Salomea Tymkówna (1919-1944) ps. "Stokrotka" urodziła się w Połajewie (pow. czarnkowski), ale większość swojego krótkiego życia mieszkała w Międzychodzie. Była harcerką, W czerwcu 1939 roku uzyskała uprawnienia nauczycielskie, ale pracę w zawodzie z powodu wybuchu wojny podjęła dopiero w 1940 roku w wiejskiej szkole we Wręczy (obecnie woj, mazowieckie) gdzie został wraz z rodzina wysiedlona.

Tymkówna należała do Armii Krajowej, była łączniczką. Aresztowano ją w czerwca 1943 roku. Po brutalnym śledztwie na warszawskim Pawiaku wywieziono ją do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. „Stokrotka” zmarła tam w maja 1944 roku.

W prowadzonej pod patronatem medialnym "Głosu Wielkopolskiego" akcji upamiętnienia ofiar niemieckich zbrodni może wziąć udział każdy. Wystarczy 20 października zapalić znicz w miejscu, gdzie mordowano Polaków, a następnie przesłać jego fotografię na [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski