MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacimy abonament RTV od smartfonów i tabletów? Rzecznika Praw Obywatelskich zabrał głos

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
W przyszłości będziemy płacić abonament RTV od smartfonów i tabletów?
W przyszłości będziemy płacić abonament RTV od smartfonów i tabletów? Pixabay/Pexels.com
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zapewnił, że zwracając się do premiera ws. przepisów dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego nie chciał, aby zostały on rozszerzone na smartfony i tablety. Czy taki scenariusz jest jednak niemożliwy w przyszłości? Minister kultury Piotr Gliński wskazał w odpowiedzi na pismo RPO, że „ustawowa definicja jest nieprecyzyjna i pozostawia pewną swobodę interpretacyjną organom administracji publicznej, które stosują przepisy”, a ta interpretacja należy do KRRiT.

Spis treści

Abonament RTV droższy w 2023 roku

Konieczność płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego od lat budzi kontrowersje. Wiele osób wskazuje, że przepisy w tym zakresie są niedostosowane do współczesnych realiów. Posiadając odbiornik telewizyjny, wcale nie musimy korzystać z tradycyjnej telewizji, bo mamy do wyboru szereg platform streamingowych.

Ponadto w 2023 roku zwiększyły się także stawki za korzystanie z odbiorników. W 2022 roku abonament za używanie odbiornika radiowego wynosił 7,50 zł miesięcznie, a za posiadanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego 24,50 zł za miesiąc.

Otrzymana z ZUS deklaracja PIT jest podstawą do zapłaty podatku lub zwrotu nadpłaty, która wynika z nadwyżki wpłaconych zaliczek na podatek ponad wartość podatku, która wynika z rocznej deklaracji PIT. Na dopełnienie tego obowiązku podatnik ma czas czas do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. W 2023 roku, ze względu na układ kalendarza termin jest przesunięty na 2 maja 2023 r.

Polski Ład wprowadził zmiany w podatkach. Rozliczy ZUS czy e...

Jednak od stycznia tego roku stawki abonamentu RTV wzrosły – ich podwyżka wyniosła od 11,4 proc. do nawet 16 proc. W związku z tym w 2023 roku zapłacimy 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy.

RPO chce abonamentu za smartfon i tablet? Wiącek tłumaczy się ze swoich słów

W sprawie przepisów dotyczących abonamentu do premiera wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Wskazał, że prawo wymaga zapłaty abonamentu za samo posiadanie telewizora, ale już za smartfon czy tablet niekoniecznie – choć i na tych urządzeniach można oglądać telewizję i słuchać radia. Obowiązek płacenia abonamentu nie dotyczy więc wszystkich w równym stopniu.

Jego słowa część mediów zinterpretowała jako proponowanie zmiany przepisów, idące w kierunku objęcia abonamentem urządzeń mobilnych.

RPO wyśnił w komunikacie, że taka interpretacja jego słów jest niegodna z prawdą i sprzeczna z jego intencjami.

„RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta - ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat. Zgodnie bowiem z kompetencjami wynikającymi z ustawy o RPO, Rzecznik nie bierze udziału w kreowaniu polityki podatkowej państwa, ma jednak obowiązek reagować wszędzie tam, gdzie może dochodzić do naruszania prawa i zasad sprawiedliwości społecznej” – napisano w komunikacie.

Przepisy dot. abonamentu raczej szybko się nie zmienią

Nie można jednak liczyć na rychłą zmianę w przepisach abonamentowych. Na pismo RPO odpowiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który stwierdził, że kwestia poprawy obowiązujących w tym zakresie mechanizmów prawnych wymaga szczegółowej i spokojnej debaty publicznej. Jej efektem mogłaby być zmiana regulacji prawnej dotyczącej sposobu finansowania działalności misyjnej mediów publicznych.

Podatek od smartfonów i tabletów możliwy w przyszłości?/sc]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapłacimy abonament RTV od smartfonów i tabletów? Rzecznika Praw Obywatelskich zabrał głos - Strefa Biznesu

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski