Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarobimy na energii z odnawialnych źródeł?

Mateusz Pilarczyk
Farmy wiatrowe to tylko jedno z odnawialnych źródeł energii.
Farmy wiatrowe to tylko jedno z odnawialnych źródeł energii.
OZE, czyli odnawialne źródła energii, a właściwie energia z odnawialnych źródeł, to w Polsce ciągle nowość. Wokół farm wiatrowych, biomasy, ogniw słonecznych i innych rodzajów OZE narosło mnóstwo mitów i półprawd zarówno na korzyść jak i przeciw tego typu energii. Jest jednak jeden niezaprzeczalny fakt. Unia Europejska chce, aby w Polsce do 2020 roku 15 procent energii pochodziło właśnie z odnawialnych źródeł. Teraz szacuje się, że udział OZE w naszym miksie energetycznym jest niespełna 10-procentowy.

- Nie jesteśmy Norwegią. Tam z OZE pochodzi 98 procent energii, bo Norwegia jest pełna wodospadów. U nas inwestycje w OZE muszą być wspierane finansowo przez państwo i Unię. Wtedy będą się opłacały - wyjaśnia Rafał Oleszkiewicz, specjalista branży energetycznej i współzałożyciel poznańskiego portalu OZE.pl.

- Nierozsądne byłoby nie wykorzystać tej szansy. Tym bardziej, że może na tym skorzystać także przysłowiowy Kowalski w swoim domu - dodaje ekspert.

Jeszcze w tym miesiącu do sejmu ma trafić z Ministerstwa Gospodarki projekt tak zwanego trójpaku energetycznego, a posłowie optymistycznie chcą go przyjąć do końca tego roku. Pakiet zawiera ustawę gazową, energetyczną i o odnawialnych źródłach energii.

Pytanie jednak, jak wysokie w przyszłości dopłaty, i na jakich zasadach zaproponują politycy chętnym na inwestycje w OZE. Zgrane już hasło kryzys jest w tym przypadku na miejscu. Hiszpania przez kłopoty budżetowe zrezygnowała bowiem z części dopłat do OZE.

- U nas, w Wielkopolsce najbardziej opłacają się farmy wiatrowe. Szczególnie dobre warunki są w okolicy Wągrowca. W przygotowywanej ustawie będą też zapisy dotyczące OZE dla domu. Nie ma jednak w Polsce portalu, który w przystępny i kompleksowy sposób opowiadałby o energii odnawialnej zarówno specjalistom z branży, profesorom, statystycznemu Kowalskiemu i dzieciom - tłumaczy impuls do założenia serwisu Jarosław Tokarczuk, współzałożyciel OZE.pl.

Na portalu, który wystartował w sierpniu tego roku już wkrótce będzie można sprawdzić czy opłaca się nam zainwestować na przykład w ogniwa słoneczne albo pompę ciepła. Dzięki specjalnym kalkulatorom będzie można sprawdzić po jakim czasie taka inwestycja się zwróci. Na początek przyszłego roku zapowiadany jest z kolei poradnik jak krok po kroku postawić małe, przydomowe źródło np. specjalny typ wiatraka.

- Nie ma u nas lobby energetyki słonecznej, ale dla wielu firm instalacja solarów na wielkich połaciach hal może być opłacalna nawet w naszych warunkach klimatycznych. Chcemy to uzmysłowić i pokazać jak skorzystać z szansy, która się pojawia - dodaje Jarosław Tokarczuk.

Portal ma też spełniać funkcję edukacyjną dla dzieci. Niedługo rozpocznie się konkurs "OZE - Odkrywcy Zielonej Energii" skierowany do szkół podstawowych i gimnazjów w Wielkopolsce. Dzięki temu około 15 tysięcy dzieci ma się dowiedzieć czym jest energie odnawialna i dlaczego jest tak ważna w kontekście ochrony środowiska.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski