Zasady naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Zobacz!

Katarzyna Sklepik
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych potrwa do 5 lipca. Wtedy zostaną wywieszone listy uczniów, którzy dostali się do poszczególnych szkół.
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych potrwa do 5 lipca. Wtedy zostaną wywieszone listy uczniów, którzy dostali się do poszczególnych szkół. Fot. Sławomir Seidler
Nad zasadami naboru do szkół ponadgimnazjalnych Wielkopolskie Kuratorium Oświaty w Poznaniu pracowało już od września 2011 roku. Zasadnicze zmiany, jakie trzeba było w nich wprowadzić dotyczyły przeliczania punktów z egzaminów gimnazjalnych, które od tego roku przeprowadzane są w nowej formule.

Z każdego zakresu egzaminu gimnazjalnego uczeń otrzyma maksymalnie 20 punktów, które na świadectwie będzie wyrażone w procentach (20 punktów = 100 procent). Dlatego kuratorzy oświaty i Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjęli zasadę (dla całego kraju taką samą), że sposób przeliczania wyniku gimnazjalnego będzie odbywał się według zasady: 1 procent równy jest 0,2 punktu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Gimnazjaliści nie wiedzą, jak wybrać szkołę
Gimnazjaliści testują nowe egzaminy
Gimnazjaliści poznali wyniki egzaminów: nie jest dobrze
Gimnazjaliści robią błędy nie potrafią myśleć i liczyć
Edukacja: Wielkopolskie licea nisko w rankingu Rzeczpospolitej

Elżbieta Walkowiak, wielkopolski kurator oświaty przyznaje, że do czasu trwania konsultacji z MEN, informacje o naborze, choć były gotowe nie był publikowane. Jednak, gdy tylko można było to zrobić, zasady naboru umieszczono na stronie internetowej kuratorium jeszcze w grudniu ubiegłego roku. 16 stycznia odbędzie się szkolenie dla dyrektorów szkół, na którym zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości dotyczące rekrutacji.

- Gdyby dyrektorzy regularnie sprawdzali internetową stronę kuratorium uniknęlibyśmy wszyscy niepotrzebnego zdenerwowania - mówi Barbara Zatorska, dyrektor wydziału kształcenia i opieki wielkopolskiego kuratorium.

Dyrektorzy mają więc jeszcze miesiąc na przygotowanie oferty swoich szkół na targi edukacyjne, które odbędą się w pierwszym tygodniu lutego. Nad wyborem szkoły uczniowie będą mogli zastanawiać się do 21 maja. Wtedy rozpocznie się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Potrwa do 5 lipca. Wtedy zostaną wywieszone listy uczniów, którzy dostali się do poszczególnych szkół.

ZASADY REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
Uczeń maksymalnie uzyska 200 punktów, w tym:

100 PUNKTÓW ZA EGZAMIN GIMNAZJALNY
Uwaga! 20 punktów = 100 % z testu

maksymalnie 40 punktów - część humanistyczna
język polski - 20 punktów
historia i wos - 20 punktów
maksymalnie 40 punktów - część matematyczno - przyrodnicza
matematyka - 20 punktów
przedmioty przyrodnicze - 20 punktów
maksymalnie 20 punktów - język obcy (podstawa)

100 PUNKTÓW ZA DODATKOWE OSIĄGNIĘCIA
maksymalnie po 12 punktów (w sumie 60 punktów)
- liczbowo określona ocena z języka polskiego (x2)
- liczbowo określone oceny z pierwszego, drugiego i trzeciego przedmiotu obowiązkowego - wskazane przez komisję rekrutacyjną (każda ocena x2)

- liczbowo określona średnia z ocen z sześciu przedmiotów wybranych spośród: chemii, biologii, fizyki, geografii, historii, informatyki, języka obcego, matematyki, wiedzy o społeczeństwie (x2)
Uwaga! do tej średniej nie można wliczać przedmiotów wybranych w punktach wyżej.

5 punktów
za świadectwo z wyróżnieniem

maksymalnie 5 punktów
za zachowanie (wzorowe - 5, bardzo dobre - 3 punkty).

maksymalnie 16 punktów
udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratorium. Przedmioty - języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, geografia, chemia, fizyka, historia, matematyka, biologia (punktowane są maksymalnie dwa: 2 x 8 punktów)

maksymalnie 12 punktów
- osiągnięcia uczniów: sportowe, artystyczne, konkursy wiedzy na szczeblach:
ogólnopolskim (6 punktów), wojewódzkim (4 punkty), powiatowym (2 punkty)
- reprezentowanie Polski w konkursach i zawodach - 6 punktów

Uwaga! Punktowane są maksymalnie dwa osiągnięcia z zastrzeżeniem, że uwzględnia się najwyższe w danym konkursie lub dyscyplinie i tylko raz.

2 punkty
aktywność kandydata na rzecz innych ludzi lub środowiska szkolnego, wolontariat

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pannazpoznania
Całą pracę uczniów przez cały rok,,,, ocenia się testami, które nie są adekwatne do wiedzy ucznia, ... uczniowie denerwują się, a sami wiemy, że stres powoduje to, że nie potrafimy się dobrze skupić. Dzieci są pokrzywdzone całym tym przeliczaniem. Pracują 3 lata, żeby dostać się do najlepszych liceów, a jeden test gimnazjalny może zburzyć ich marzenia.
Panowie na wysokich stołkach nie znają tych problemów, a ile dzieci przechodzi po testach załamania nerwowe! Gdy okazuje się, że uczeń, który miał średnią 5,2 w każdej klasie gim, pisze testy podliczone razem na jakieś 50- 90 pkt.
Tyle się mówi dobrego o Polskim szkolnictwie, jednak, Ci którzy wymyślili gimnazja, nie usiądą razem z uczniami w ławce szkolnej...
Jak dla mnie brak słów...
A teraz nowe przeliczniki testów, ciekawe jak wytłumaczą uczniom jak mają to przeliczać,... bo jak widać chyba sami się w tym gubią.
Dodaj ogłoszenie