Zasiłek rodzinny i inne dodatki z tytułu urodzenia dziecka - jak je dostać, ile wynoszą, jakie warunki trzeba spełnić

Milena Kochanowska
Zasiłek rodzinny jest świadczeniem, które ma choć częściowo pokryć nasze wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Archiwum
Zasiłek rodzinny i dodatki do niego stanowią pomoc dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. O wsparcie na wydatki związane z utrzymaniem rodziny mogą się starać rodzice lub opiekunowie dziecka

Żeby otrzymać tego rodzaju pomoc finansową, trzeba jednak spełnić wszystkie wymagane przepisami warunki. Wnioski musimy składać w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej albo w urzędzie miasta lub gminy.

Przeczytaj też: ZUS. Komu przysługuje zasiłek macierzyński lub opiekuńczy?

Zasiłek rodzinny - jak go dostać i ile wynosi?

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem, które ma choć częściowo pokryć nasze wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Mogą się o niego ubiegać rodzice lub jeden z rodziców, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a także osoba ucząca się, pod pewnymi warunkami. Zasiłek wypłacany jest co miesiąc i wynosi:

 • 95 zł na dziecko - do ukończenia przez nie 5. roku życia
 • 124 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia, do ukończenia 18 lat
 • 135 zł na dziecko powyżej 18. roku życia do ukończenia 24 lat.

Zasiłek ten przyznawany jest na okres od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego.

Przysługuje do ukończenia przez dziecko:

 • 18. roku życia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia
 • 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek rodzinny przysługuje także osobie uczącej się w szkole lub szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nią 24 lat.

Dostaniemy zasiłek, jeżeli dochód na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się nie przekracza 674 zł lub 764 zł - gdy w rodzinie jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Tylko osoby mające ustalone prawo do zasiłku rodzinnego mogą liczyć na przyznanie dodatków do niego, jeżeli spełniają określone warunki. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: dodatek z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowania, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Ponadto dla dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności możliwe jest przyznanie dodatku z tytułu kształcenia dziecka niepełnosprawnego.

Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego nie przysługują gdy, na przykład:

 • dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim
 • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej
 • pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się pobiera zasiłek rodzinny na własne dziecko
 • członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą.

Dodatek z tytułu urodzenia się dziecka

O taki dodatek ubiegać może się matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Świadczenie wypłacane jest w jednorazowej kwocie 1000 zł.

Wniosek musimy złożyć do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Dodatek przysługuje pod warunkiem, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Dokumentu takiego nie muszą przedstawiać opiekunowie prawni oraz faktyczni dziecka.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Dodatek może przysługiwać matce, ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez:

 • 24 miesiące - na 1 dziecko
 • 36 miesięcy kalendarzowych - jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu
 • 72 miesięcy kalendarzowych, w przypadku opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie w kwocie 400 zł. W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje z rodziców lub opiekunów prawnych lub faktycznych dziecka, przysługuje jeden dodatek.

123 RF

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka

O dodatek może ubiegać się rodzic lub opiekun tylko wtedy, gdy nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców, bo jest on nieznany, nie żyje lub powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od niego zostało oddalone.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje także pełnoletniej osobie do ukończenia 24 roku życia, uczącej się w szkole lub szkole wyższej, jeżeli oboje jej rodzice nie żyją.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie w kwocie 193 zł na dziecko, nie więcej jednak niż 386 zł na wszystkie dzieci. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 zł na wszystkie dzieci.

Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

Świadczenie przysługuje na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego i wypłacane jest miesięcznie w kwocie 95 zł finansowanej ze środków budżetu państwa.

Pozostała część kwoty może być dokładana przez gminę w różnej wysokości.

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego

O taki dodatek prócz rodziców lub opiekunów może się starać także osoba ucząca się na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem:

 • do ukończenia 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności
 • powyżej 16 roku życia do ukończenia 24 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie w kwocie: 90 zł na dziecko do 5 roku życia lub 110 zł na dziecko w wieku 5-24 lata.

123 RF

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

O ten dodatek można się ubiegać na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo w kwocie 100 zł na każde dziecko. UWAGA! Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 31 października danego roku.

Ważne pytania:
Jestem zameldowana w Poznaniu, ale mieszkam w Kaliszu. Gdzie powinnam złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?
Wniosek składamy zgodnie z miejscem zamieszkania, a wobec tego pani powinna złożyć wniosek w Kaliszu.

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Maksymalnie na 12 miesięcy - od listopada do października. Należy jednak pamiętać, że początkowa data przyznania świadczenia jest zależna od tego, kiedy zostanie złożony wniosek, bo zasiłek jest przyznawany od miesiąca złożenia wniosku wraz z pełną dokumentacją.

Syn ma 21 lat i jest studentem. Czy mogę się starać o zasiłek rodzinny, bo jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej?

Niestety, nie, bo na osobę pełnosprawną, która studiuje zasiłek nie przysługuje.

Czy to prawda, że pobierając świadczenia rodzinne muszę informować urząd o każdej zmianie wysokości moich zarobków?
Tak. Pobierając świadczenia jesteśmy zobligowani do informowania o wszelkich zmianach w wysokości dochodów, pod warunkiem, że jest to nowy dochód, na przykład z umowy-zlecenia lub nowo podjętej pracy.

Nigdy nie pobierałam świadczeń rodzinnych, ale w lipcu straciłam pracę. Czy ubiegając się o świadczenia mogę liczyć, że ustalając dochód mojej rodziny nie będą brane pod uwagę dochody z mojego zatrudnienia?

Tak. Pani dochody z zatrudnienia zostaną potraktowane jako utracone.

Czytaj też: Kto i kiedy może się starać o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS?

POLECAMY:

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych

Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
Xxx

Dzień dobry. Dochód mojej rodziny nie przekracza 674zl na osobę. Chce złożyć wniosek na rodzinne wraz z dodatkiem za urodzenie dziecka (dziecko nie ukończyło jeszcze roku). Czy dodatek ten będzie przysługiwać skoro wcześniej nie korzystałam z rodzinnego?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3