Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłki chorobowe i pogrzebowe

Milena Kochanowska
Niestety, zasiłek chorobowy bardzo rzadko wyniesie tyle, ile nasze miesięczne zarobki
Niestety, zasiłek chorobowy bardzo rzadko wyniesie tyle, ile nasze miesięczne zarobki
Każdy z nas nieraz choruje, a czasem żegna najbliższych na zawsze. Warto znać przepisy dające nam prawo do zasiłków, które należą nam się w tych trudnych sytuacjach życiowych

Po to płacimy składki na ubezpieczenia społeczne, by w takich przypadkach losowych korzystać z pieniędzy przysługujących nam z racji opłat.

1 Różne składki
Płacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne daje nam jedynie prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej i korzystania z usług NFZ. Prawo do świadczeń z ZUS-u - na przykład do zasiłku chorobowego lub wypadkowego - mamy dopiero wtedy, gdy płacimy składki na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.

2 Prawo do chorobowego
Jeśli podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, prawo do zasiłku zyskujemy po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Gdy podlegamy mu dobrowolnie, prawo to nabywamy dopiero, gdy upłynie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do tego okresu zalicza się jednak także nasze poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego - o ile żadna z przerw nie przekracza 30 dni albo spowodowana była urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

3 Bez czekania
Bez żadnego czekania zasiłek chorobowy przysługuje między innymi:
absolwentom szkół lub uczelni, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym albo przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od skończenia szkoły lub uzyskania dyplomu studiów,
ubezpieczonym, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową, wypadkiem w pracy albo w drodze do lub z pracy,
pracownikom, którzy mają co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
posłom i senatorom, jeżeli wrócą do pracy (i przystąpią do ubezpieczenia chorobowego) w ciągu 90 dni od końca kadencji.

4 Bez ubezpieczenia
Chorobowe przysługuje każdemu, kto stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Gdy przestaniemy być nim objęci, chorobowe dostaniemy tylko wówczas, jeśli niezdolność trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia. Albo w ciągu trzech miesięcy, ale tylko wtedy, gdy zapadliśmy na chorobę zakaźną lub taką, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż dwa tygodnie.

5 Jak długo na chorobowym?

Zasiłek chorobowy dostaniemy maksymalnie przez 182 dni, a chorzy na gruźlicę i kobiety w ciąży przez 270 dni. Pracownikom, nakładcom i osobom odbywającym zastępczą służbę wojskową przez pierwsze 33 dni chorobowe wypłaca pracodawca w formie wynagrodzenia. Od 34 dnia choroby zasiłek chorobowy należy im się z ZUS-u. Osobom, które ukończyły 50. rok życia zasiłek chorobowy z ZUS-u wypłacany jest od 15. dnia choroby. Nieco inaczej przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, czyli wówczas, gdy nasza niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową. Zasiłek z ZUS-u należy się wtedy już od pierwszego dnia niezdolności.

6 Dłużnik nie dostanie
Jeśli ZUS stwierdzi zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przewyższające kwotę 6,60 złotych, zasiłek wypadkowy nie przysługuje prowadzącym działalność gospodarczą i osobom z nimi współpracującym do czasu spłaty długu. Jeżeli nastąpi ona w ciągu sześciu miesięcy od wypadku albo od złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej, ubezpieczonemu przysługuje zasiłek za cały okres orzeczonej niezdolności. Gdy jednak spłaci on zadłużenie po tym terminie, dostanie zasiłek dopiero od dnia spłaty.

7 Pieniądze na konto

Zasiłek chorobowy wypłaca nam pracodawca lub ZUS. Ten drugi wariant dotyczy prowadzących działalność gospodarczą lub pracowników zatrudnionych w firmie, w której pracuje do 20 ubezpieczonych. Zarówno ZUS jak i KRUS (dla rolników) kwotę zasiłku przelewają na konto upoważnionego lub pieniądze przekazują pocztą.

8 Ile dostaniemy?
Wysokość zasiłku chorobowego to:
80 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających pobieranie zasiłku. Kwota ta pomniejszona jest o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne (13,71 procent) i podatek do Urzędu Skarbowego - 19 procent.
70 procent tak samo wyliczonego wynagrodzenia - za okres pobytu w szpitalu.
100 procent tej kwoty - jeśli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do lub z pracy albo choroba zawodowa lub niezdolność przypada w czasie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub z racji zabiegu ich pobrania.

9 Przedsiębiorcy bez spóźnień!
Prowadzący działalność gospodarczą nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, mogą jednak płacić składki z własnej woli. Jeżeli na to się zdecydują, w czasie gdy nie będą mogli pracować: w razie choroby, urodzenia dziecka lub dłuższej niezdolności do pracy, mogą liczyć na wypłatę z ZUS-u między innymi zasiłku chorobowego. W tym czasie nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a jedynie te na ubezpieczenie zdrowotne. Płacąc składki na chorobowe muszą jednak dotrzymywać terminów płatności, bo nawet dzień spóźnienia może spowodować, że stracą prawa ubezpieczonego. Tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach możemy starać się o przywrócenie do ubezpieczenia, by zachować jego ciągłość.

10 Gdy udajemy chorobę
W czasie zwolnienia może nas skontrolować pracodawca lub ZUS. Jeśli kontrola wykaże, że się nie leczymy, zasiłek zostanie nam wstrzymany. Jeżeli zamiast chorować pracowaliśmy u innego pracodawcy, zasiłek będziemy musieli zwrócić. Oszukany szef może wstrzymać naszą wypłatę, a nawet rozwiązać z nami umowę o pracę z powodów dyscyplinarnych. Wcześniej jednak musi udowodnić naszą winę, niebudzącą wątpliwości.

11 Dla kogo zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia społecznego w razie śmierci ubezpieczonego albo członka jego rodziny, emeryta lub rencisty. Świadczenie ma zrekompensować poniesione koszty pogrzebu, a więc ma do niego prawo ten, kto je poniósł. Również wobec tego: pracodawca, dom pomocy społecznej, Kościół itp. - jeżeli to oni finansowali pogrzeb.

12 Udokumentowane wydatki
Pełna kwota świadczenia należy się tylko wtedy, gdy koszty pogrzebu zostały poniesione przez członków najbliższej rodziny (nawet jeśli przedstawimy w ZUS rachunki na niższą sumę). Jeżeli pokryje je inna osoba, zasiłek jest wypłacany w wysokości udokumentowanych wydatków - kwota nie może być jednak wyższa niż 4 tysiące złotych.

13 Co można zaliczyć do kosztów?
Zasiłek ZUS wypłaca jednorazowo - przekazem pocztowym lub przelewem na konto. Przepisy nie zawierają listy wydatków, które trzeba uznać za koszty pogrzebu. Ocena, czy udokumentowany wydatek mieści się w pojęciu tych kosztów należy więc do organu, który wydaje decyzje. Przyjęto jednak, że należy uznawać nie tylko wydatki związane z pochówkiem (koszt trumny, miejsca na cmentarzu, ceremonii pogrzebowej, wieńca, nekrologu, czy ubrania dla zmarłego), ale również te wynikające ze zwyczajowych obrządków pogrzebowych z uwzględnieniem regionalnych odrębności. Nie zalicza się jednak do nich kosztów postawienia nagrobka, a także wyprawienia stypy.

14 Kiedy z wnioskiem?
Prawo do zasiłku przedawnia się w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie przez 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której przysługuje. Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie był możliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Dokumentem potwierdzającym tę okoliczność jest zaświadczenie policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

15 Niezbędne dokumenty

Dokumenty do wypłaty zasiłku pogrzebowego:
wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12),
wyciąg z aktu zgonu,
zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci rachunki poniesionych kosztów pogrzebu,
dokumenty potwierdzające pokrewieństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski