Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zastraszanie i nękanie pracownika

Milena Kochanowska
Czym jest mobbing w miejscu pracy i jak powinniśmy się zachować, gdy czujemy się zastraszani lub nękani? Wyjaśnia Małgorzata Radziszewska z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Jakie zachowania mogą być uważane za mobbing? Czym tak naprawdę jest mobbing w miejscu pracy?

Mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu. Polegają one przede wszystkim na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywoływaniu u niego zaniżonej oceny przydatności zawodowej, poniżaniu lub ośmieszaniu oraz izolowaniu go od współpracowników.

Specjaliści wymieniają m.in. takie zachowania, jak: ograniczanie osobie mobbingowanej możliwości wypowiadania się, stałe przerywanie wypowiedzi, reagowanie na uwagi krzykiem, ciągłe krytykowanie wykonywanej przez nią pracy i życia prywatnego.

Za mobbing uznaje się również ustne pogróżki pod naszym adresem, poniżające gesty, różnego rodzaju aluzje, a także wyrażanie negatywnych opinii za naszymi plecami, rozsiewanie plotek, ośmieszanie, sugerowanie choroby psychicznej, zmuszanie nas do wykonywania prac naruszających godność osobistą.

Jego przejawami są też poniżające wyrażenia i przezwiska, zlecanie nam zadań poniżej lub powyżej naszych umiejętności i kompetencji, zarzucanie nas wciąż nowymi pracami.

Czując się mobbingowani musimy zgłosić to swojemu pracodawcy. Najlepiej zróbmy to pisemnie. Ten ma wówczas obowiązek wdrożyć przyjęte w firmie procedury antymobbingowe. Jeśli tego nie zrobi, zawiadommy Państwową Inspekcję Pracy.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski