MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatrucie Warty: Prokuratura oskarża szefa Brosa, ale nie ustaliła, kto wylał truciznę. Proces się nie odbędzie?

Łukasz Cieśla
Październik 2015 roku: wyławianie śniętych ryb z Warty
Październik 2015 roku: wyławianie śniętych ryb z Warty Piotr Jasiczek
Prokuratura oskarżyła Piotra M., szefa firmy Bros, w sprawie wielkiego zatrucia rzeki Warty. W akcie oskarżenia wskazała też na liczne zaniedbania w firmie, w tym olbrzymią niewiedzę głównego technologa w Brosie. A biegli dodają, że traktowanie rzeki jako kloaki to przykład barbarzyństwa ekologicznego. Ale proces szefa Brosa może się nawet nie rozpocząć.

Wiemy, co ustaliła poznańska prokuratura ws. spektakularnego zanieczyszczenia rzeki Warty. W październiku 2015 roku doszło do śnięcia co najmniej 3 ton ryb na odcinku od mostu Lecha w Poznaniu do Chojna pod Wronkami. Straty Polskiego Związku Wędkarskiego oszacowano na 1,2 mln złotych.

Choć najpierw zarzuty postawiono czterem pracownikom firmy Bros, ostatecznie ich wątek został umorzony. Autorka aktu oskarżenia prokurator Agnieszka Nowicka wskazała piątego podejrzanego: szefa firmy Piotra M.

W kwietniu 2018 roku oskarżyła go, że polecił nieustalonym osobom wylanie co najmniej 24 kg szkodliwej transflutryny do studzienki. Sieć miała swoje ujście do Warty. Dostanie się trucizny do rzeki spowodowało katastrofę ekologiczną.

Jednak Piotr M. może uniknąć procesu. W poniedziałek 7 stycznia poznański sąd ma postanowić, czy akta sprawy wrócą do prokuratury w celu uzupełnienia materiału dowodowego. Domaga się tego adw. Paweł Sowisło, obrońca oskarżonego. Wskazuje na błędy w akcie oskarżenia. Sąd może przychylić się do jego opinii. W grudniu, podczas pierwszego posiedzenia, sędzia Jan Kozaczuk powiedział, że akt oskarżenia ma pewne braki.

To tylko część artykułu. W serwisie Plus przeczytasz m.in. co znalazło się w akcie oskarżenia, dowiesz się też, co zeznał główny technolog w firmie.

Więcej: Zatrucie Warty: Prokuratura oskarża szefa Brosa, ale nie ustaliła, kto wylał truciznę. Proces się nie odbędzie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski