Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudniamy osobę niepełnosprawną. Co trzeba wiedzieć?

Milena Kochanowska
Zatrudniamy osobę niepełnosprawną. Co trzeba wiedzieć? odpowiada Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Zatrudniamy osobę niepełnosprawną. Co trzeba wiedzieć? odpowiada Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Archiwum
Zatrudniamy osobę niepełnosprawną. Co trzeba wiedzieć? odpowiada Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Na co mogą liczyć pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne?
Jan Zając, prezes POPON: Zatrudniający takie osoby mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń, częściowy zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń firmy, kosztów adaptacji lub kupienia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy, kosztów jej asystenta, szkolenia pracownika niepełnosprawnego i wyposażenia stanowiska pracy.

Jakiemu pracodawcy przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej?
Jan Zając, prezes POPON: Dofinansowanie przysługuje pracodawcom, którzy prowadzą zakład pracy chronionej i tym z otwartego rynku pracy, którzy zatrudniają do 25 osób lub co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, oraz osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

**

Dofinansowanie do wynagrodzenia nie przysługuje pracownikom zaliczanym do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury

**

Kiedy pracodawca nie płaci kar na PFRON?
Jan Zając, prezes POPON: Pracodawca nie płaci kar, gdy zatrudnia minimum 25 osób – w tym co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych lub zatrudnia mniej niż 25 pracowników.

Czy emeryci otrzymują dofinansowanie do wynagrodzenia?
Jan Zając, prezes POPON: Nie. Dofinansowanie do wynagrodzenia nie przysługuje pracownikom zaliczanym do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Który pracodawca dostanie dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika zatrudnionego u kilku pracodawców?
Jan Zając, prezes POPON: Dofinansowanie dostanie ten, który zatrudnił niepełnosprawnego pracownika jako pierwszy, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.

PRAWO, FINANSE, ZDROWIE, DOM - ZOBACZ PORADY NA STRONIE GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Czy uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy oznacza zakaz pracy?
Jan Zając, prezes POPON: Nie. Osoby, które uzyskały orzeczenie o niezdolności do pracy lub o niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji mogą pracować zarówno w systemie pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.

Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności i mam skrócony wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie. Czy może to mieć wpływ na wysokość mojego wynagrodzenia?
Jan Zając, prezes POPON: Stosowanie skróconych norm czasu pracy nie może mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia za pracę. Odnosi się to do wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości i tego według stawek godzinowych.

Zatrudniam na umowę zlecenie pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Czy mogę dostać dofinansowanie do wynagrodzenia tych osób?
Jan Zając, prezes POPON: Nie. Dofinansowanie przysługuje, jeśli niepełnosprawny zatrudniony jest zgodnie z przepisami prawa pracy. Nie przysługuje więc na osoby, z którymi zawarto umowy cywilnoprawne – np. umowę zlecenia, umowę o dzieło, umowę agencyjną.

Słyszałem, że są wymogi, co do sposobu przekazywania wynagrodzenia osobie niepełnosprawnej. Czy to prawda?
Jan Zając, prezes POPON: Tak. Od grudnia 2012 r. miesięczne dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli pracodawca nie przekazał wynagrodzenia pracownikowi niepełnosprawnemu bezpośrednio na jego rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Jestem pracodawcą, funkcjonującym na otwartym rynku pracy. Zgłosiła się do mnie osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czy mogę ją zatrudnić?
Jan Zając, prezes POPON: Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, jeśli przystosuje on stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub zatrudni ją w formie telepracy. 

Jaka jest wysokość dofinansowania dla rynku chronionego?
Jan Zając, prezes POPON: Pracodawca mający status zakładu pracy chronionej może dostać dofinansowanie w wysokości 180 proc. najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności; 100 proc. tego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności; 40 proc. – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Kwota dofinansowania należna pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego ustalana jest w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia. Przez najniższe wynagrodzenie należy rozumieć minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu roku poprzedniego

Jaka jest wysokość dofinansowania dla otwartego rynku pracy?
Jan Zając, prezes POPON: Pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy otrzymują 70 proc. kwot dofinansowania przysługujących zakładom pracy chronionej. Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń zwiększają się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

Jestem pracodawcą, czy mogę uzyskać refundację kosztów tworzenia lub przystosowania stanowiska pracy?
Jan Zając, prezes POPON: Można się starać o taką refundację, jeżeli przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudnia się osoby niepełnosprawne, które m.in. mają status osób bezrobotnych lub poszukujących pracy i nie pozostających w zatrudnieniu, albo są skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy.

Na jakiej podstawie odbywa się zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy?
Jan Zając, prezes POPON: Zwrot tych kosztów odbywa się na podstawie umowy pracodawcy ze starostą, która poprzedzona jest odpowiednim wnioskiem ze strony pracodawcy. Zwrotu dokonuję się do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski