18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudniamy pracownika

Milena Kochanowska
Jolenta Jaroniec-Mudziejewska
Jolenta Jaroniec-Mudziejewska
Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika radzi Jolenta Jaroniec-Mudziejewska z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym zatrudnić pracownika na korzystnych dla mnie warunkach. Na co powinienem zwrócić uwagę?
Zatrudnienie pracownika jest poważnym obciążeniem, bo mamy obowiązek wypłacania mu co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Ponadto wiąże się to z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

Żeby mieć pewność, że zostały wypełnione wszystkie obowiązki warto powierzyć obsługę kadrową specjaliście, czyli podpisać umowę z biurem rachunkowym lub doradcą podatkowym. Możemy również przyjąć na staż absolwenta, na okres od 3 do 12 miesięcy, podpisując umowę ze starostą za pośrednictwem urzędu pracy. Jednak tylko wtedy, gdy ma on status bezrobotnego. Stażysta dostaje stypendium i ma opłacane ubezpieczenie, a pracodawca nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Musi jednak zatrudnić absolwenta po zakończeniu stażu na czas nie krótszy niż okres odbywania stażu.

Niższe niż minimalne wynagrodzenie mogą dostać osoby, które podejmują pierwszą pracę, czyli między innymi te po stażu. Wynagrodzenie w okresie pierwszego roku pracy nie może być niższe niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski