Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawał mięśnia sercowego - w Wielkopolsce pacjenci mogą liczyć na kompleksowe leczenie i rehabilitację

RED
Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego (KOS-zawał) realizowana jest w Wielkopolsce w ośmiu placówkach
Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego (KOS-zawał) realizowana jest w Wielkopolsce w ośmiu placówkach pixabay.com
Pracownicy wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzeli się realizacji programu Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego. Sprawdzili, jak KOS sprawdza się w praktyce, które podmioty w jaki sposób podchodzą do wytycznych, jak radzą sobie z realizacją świadczeń, jakie mają efekty i co oznaczają one dla pacjentów. Specjaliści z WOW NFZ przeanalizowali dane otrzymywane od podmiotów, ocenili dotychczasową realizację programu i zwrócili uwagę na obszary, którym szczególnie należałoby się przyjrzeć.

- Program Kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego (KOS-zawał), ma na celu zadbanie o długość życia pacjenta po zawale mięśnia sercowego - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i dodaje:- Bardzo dobry standard opieki nad pacjentem udało się osiągnąć w pracowniach hemodynamiki. Jednak w latach poprzednich nie poprawiła się tzw. przeżywalność.

Czym jest KOS?

Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego obejmuje diagnostykę zawału, terapię zgodną ze wskazaniami klinicznymi, rehabilitację kardiologiczną oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w okresie 12 miesięcy od momentu wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Wszystkie działania związane z opieką nad pacjentem organizuje i nadzoruje podmiot koordynujący.

Czytaj też: Jak odróżnić grypę od koronawirusa? "Każda osoba z gorączką będzie miała podejrzenie COVID-19" - mówi prof. Iwona Mozer-Lisewska

Kompleksowość tego świadczenia oznacza, że pacjent w jednym miejscu uzyska wsparcie na każdym etapie leczenia i rehabilitacji, a także będzie mógł liczyć na opiekę po zakończeniu leczenia szpitalnego. W ciągu 14 dni po opuszczeniu szpitala ( do końca lutego 2019 było to 7-10 dni) pacjent powinien móc skorzystać z wizyty koordynująco-kontrolnej obejmującej badanie elektrokardiograficzne (EKG) oraz badania laboratoryjne takie jak: morfologia krwi, stężenie potasu we krwi, stężenie kreatyniny, stężenie białka C-reaktywnego (CRP). Podczas takiej wizyty pacjent może liczyć także na edukację ze strony pielęgniarki w zakresie przyjmowania leków, odpowiedniego trybu życia i diety.

Ilu pacjentów otrzymuje taką pomoc?

Od października 2017 roku do końca kwietnia 2020 roku osiem placówek skierowało do KOS-a 1290 pacjentów. 86 procent chorych z zawałem skierowanych do KOS-a to pacjenci trzech szpitali. Najwięcej pacjentów zostało objętych taką opieką w Ostrowie Wielkopolskim. Do KOS-a trafiło tam 527 chorych z zawałem. 392 pacjentów leczyło Centrum Medyczne HCP, a 187 – Pleszewskie Centrum Zdrowia w Pleszewie.

Należy zaznaczyć, że trudno porównywać placówki, które realizują KOS od 3 lat z tymi, które przystąpiły do programu w październiku 2019 roku. Nie jest również możliwe dokonanie analizy i wyciąganie wniosków w przypadku placówek, które w ramach KOS rozliczyły dopiero kilkoro pacjentów.

Jak wielkopolskie placówki wywiązują się z realizacji KOS-a?

Pacjent, który trafia z zawałem do szpitala może być przez placówkę zakwalifikowany do KOS-a, ale nie musi. Szpital może rozliczyć świadczenia udzielone temu pacjentowi w tradycyjny sposób. Rodzaj i liczba świadczeń rozliczanych w ramach KOS różnią się w przypadku poszczególnych podmiotów. Ostry zespół wieńcowy (leczenie inwazyjne i zachowawcze), by-passy, angioplastyka i elektroterapia to świadczenia przewidziane do realizacji w KOS-ie. U jednych realizatorów poszczególne świadczenia rozliczane w KOS-ie stanowią istotną część wszystkich tego typu świadczeń, u innych – sprawozdane są w KOS-ie sporadycznie, a częściej występują jako leczenie szpitalne.

Także w przypadku rehabilitacji kardiologicznej, którą powinien zapewnić KOS, podmioty postępują różnie. Leczenie w zakresie rehabilitacji kardiologicznej po zawale odbyło 52 procent pacjentów objętych KOS-em. W Kaliszu było to 100 proc. (48 na 48 pacjentów), w Ostrowie Wlkp. – 40,6 proc (214 na 527 pacjentów), podobnie jak w CM HCP, gdzie na rehabilitację trafiło 40,8 proc. pacjentów w KOS (160 na 392 chorych).

W sumie na 1289 pacjentów, 609 (42 proc.) otrzymało pełen zakres świadczeń przypisanych kompleksowej opiece nad pacjentem z zawałem mięśnia sercowego, a drugiej strony są pacjenci ze sprawozdanym jedynie leczeniem szpitalnym. Takich osób w Wielkopolsce jest 229.

Premiowanie powrotu do zdrowia

Realizatorzy programu KOS-zawał mogą liczyć na premię, jeśli w ciągu 4 miesięcy od opuszczenia szpitala pacjent czynny zawodowo otrzyma zaświadczenie od lekarza o możliwości powrotu do pracy. W analizowanym okresie realizacji KOS-a, 124 pacjentów takie zaświadczenia otrzymało.

- Wyzwaniem pozostaje nadal dbanie o świadomość pacjentów, tak aby znając objawy zawału nie zwlekali z wezwaniem specjalistycznej pomocy

- mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje: - Każda minuta ma tutaj znaczenie.

Sprawdź także: Ośmiomiesięczna Sandra z Kalisza walczy z SMA. Potrzebuje ponad 9 milionów złotych. Zostało mało czasu

Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego (KOS-zawał) realizowana jest w Wielkopolsce w ośmiu placówkach. Pięć z nich przystąpiło do KOS-a w październiku 2017 roku, trzy dołączyły do nich dwa lata później.

Od 2017 roku KOS realizowany jest w:

  • Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie
  • Centrum Medycznym HCP w Poznaniu
  • Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
  • Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.

W 2019 roku przystąpiły do niego następujące placówki:

  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski