Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Hoffmann powołany na wojewodę wielkopolskiego

PEJ
Zbigniew Hoffmann nowym wojewodą wielkopolskim
Zbigniew Hoffmann nowym wojewodą wielkopolskim Grzegorz Dembiński
We wtorek premier Beata Szydło wręczyła nominacje 16 nowym wojewodom. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, wojewodą wielkopolskim został Zbigniew Hoffmann.

- Dołączacie do rządowej drużyny. Wszyscy razem jesteśmy powołani do tego, aby wspólnie realizować program naprawy i dobrej zmiany, jakiej oczekują Polacy - mówiła do nowych wojewodów premier Beata Szydło. - Pamiętajcie, że wasza praca ma polegać nie tylko na wypełnianiu urzędniczych powinności. Musicie być wśród obywateli, słuchać ich, rozmawiać i im służyć.

Sam Zbigniew Hoffmann w krótkiej rozmowie z nami tuż po uroczystości zastrzegł, że formalnie wojewodą będzie od dzisiaj, dlatego jeszcze nie będzie wypowiadał się na temat swoich planów. - Muszę też wstępnie rozeznać się w urzędzie - mówił.

Jego nominacja nie jest zaskoczeniem. Na giełdzie nazwisk pojawił się bowiem już dawno i był zaliczany - obok posła Tadeusza Dziuby - do ścisłego grona faworytów. Za nim miał też opowiadać się sam Dziuba, a także - szef rady regionalnej PiS Witold Czarnecki.

- To był bezkonkurencyjny kandydat - potwierdza Czarnecki. - Ma szerokie doświadczenie zarówno w urzędzie wojewódzkim, jak i o szczebel wyżej. Wielokrotnie już udowodnił, że ma zdolności organizacyjne i potrafi współpracować.

52-letni Zbigniew Hoffmann z wykształcenia jest politologiem, był też na stypendium rządu amerykańskiego w zakresie bezpieczeństwa. W latach 1992-2000 pracował w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, będąc m.in. asystentem wojewody. W 2006 roku (za czasów wojewody Dziuby) został wicewojewodą wielkopolskim, a później na rok premier Jarosław Kaczyński mianował go na wojewodę kujawsko-pomorskiego. W latach 2009-2010 pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a później również w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pozytywnie jego dorobek ocenia także były wojewoda z ramienia PO, dziś senator Piotr Florek. - Liczę, że dzięki tej przeszłości będzie dobrym, zrównoważonym wojewodą - mówi. - Jako przedstawiciel rządu w terenie będzie musiał być dyspozycyjny przez 24 godziny na dobę, szybko i precyzyjnie reagować na niespodziewane sytuacje. Z takim doświadczeniem sobie poradzi.

Z kolei Witold Czarnecki z PiS wskazuje, że Hoffmann to odpowiednia osoba na czas zmian, jakie mają nastąpić w obowiązkach wojewodów. Chodzi np. o planowaną likwidację NFZ, po której urzędom wojewódzkim przybędzie zadań. - Jestem pewien, że Hoff-mann skupi wokół siebie taki zespół ludzi, który ze spokojem sobie poradzi - mówi Czarnecki. Dodaje jednak, że nie oznacza to „wielkiej miotły” i czystek w urzędzie, choć pracownicy zapewne będą rozliczani w trybie zadaniowym.

- Każda nowa osoba na stanowisku ma prawo dobierać sobie zaufanych, najbliższych współpracowników, więc pewnie nastąpią zmiany na przykład w gabinecie wojewody - uważa z kolei Piotr Florek. - Ja zostawiłem dobrze funkcjonujący, ustabilizowany urząd.

W sejmiku mandat Hoffmanna przejmie teraz Zbigniew Czerwiński, wieloletni, doświadczony radny województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski