Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się czas ważnych decyzji dla poznańskiej polityki. Kto wygra wybory na przewodniczących PO i PiS w Poznaniu?

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Michał Jurek
Michał Jurek
Mariusz Wiśniewski i Szymon Szynkowski vel Sęk.
Mariusz Wiśniewski i Szymon Szynkowski vel Sęk. Archiwum
Wkrótce odbędą się wybory na przewodniczącego okręgu w dwóch największych partiach w Poznaniu. Czy Mariusz Wiśniewski oraz Szymon Szynkowski vel Sęk utrzymają swoje stanowiska? Pierwszy z nich nie podjął jeszcze decyzji, ale musi to zrobić wkrótce. Z kolei o przyszłości poznańskiego PiS może zadecydować jedna osoba.

Wybory w poznańskich strukturach PO odbędą się w dniach 9-17 października. Obecny lider partii Mariusz Wiśniewski jest namawiany do ponownego startu przez swoich kolegów. – Dla mnie jednak najważniejsze jest skuteczne przygotowanie partii do wspólnego zwycięstwa w wyborach nad PiS najdalej w 2023 roku – tłumaczy wiceprezydent Poznania.

Marek Sternalski, radny miasta z ramienia PO uważa, że Wiśniewski to człowiek, który łączy, a nie dzieli. – Ta cecha pozwoliła mu od czasu działalności w NZS jednoczyć ludzi wokół wyznaczonych celów. Mariusz potrafił umiejętnie połączyć przywództwo poznańskiej PO z funkcją wiceprezydenta Poznania – mówi i dodaje: – Wydaje mi się, że dla wszystkich najważniejsza jest odpowiedzialność za rozwój miasta i regionu.

Podobnego zdania jest Bartłomiej Ignaszewski z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. – Współpracę z nim oceniam bardzo dobrze, chociaż nie zawsze się z nim zgadzam, to potrafimy dojść do porozumienia – wyjaśnia.

Czy Mariusz Wiśniewskiego ma się czego obawiać? – W mojej opinii jego pozycja jest silna, głównie przez pełnienie funkcji wiceprezydenta miasta. Wiadomo, że w Platformie pojawiały się spory wewnętrzne, np. podczas głosowania nad skwerem im. Marii i Lecha Kaczyńskich, ale moim zdaniem jest to osoba, która potrafi poprowadzić partię do sukcesu wyborczego w Poznaniu – komentuje prof. Szymon Ossowski z UAM.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w obozie Prawa i Sprawiedliwości. Tutaj nie padają konkretne terminy wyborów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od osoby wysoko postawionej w partii, że decyzję w tej sprawie ma podjąć prezes klubu Jarosław Kaczyński. – Nie liczą się tutaj faktyczne zasługi dla regionu – mówi anonimowo.

Obecny przewodniczący Szymon Szynkowski vel Sęk nie myśli jeszcze o wyborach. Za to w rozmowie z nami opowiada o sukcesach partii w okręgu poznańskim. – Regularnie spotykamy się z członkami i sympatykami w regionie. Było 7 takich spotkań i powołaliśmy radę doradczą. W końcu doczekaliśmy się swojej siedziby. Przyjęliśmy także 25 nowych członków, co jest powiększeniem struktur o około 10 proc. – wylicza i jednocześnie dodaje, że jest to efekt pracy drużynowej i zaangażowania wielu działaczy Zjednoczonej Prawicy.

Nie to ładne co ładne, a co się komu podoba - mówi mądrość ludowa. Może i racja. W przypadku architektury problem jest taki, że dyskusyjna uroda budowli będzie nam towarzyszyła długie dekady, jeśli nie stulecia. Czasem architekta bądź inwestora poniosła za bardzo fantazja, niekiedy obowiązujące trendy okazały się znacznie bardziej ulotne, niż zdawało się w chwili projektowania budynku. Dopiero czas pokazuje, czy niestandardowy  projekt okazał się wizjonerski czy zwyczajnie dziwny. Czy nowiutki, bo liczący niespełna dziesięć lat zamek królewski na Wzgórzu Przemysła to najdziwniejsza budowla Poznania? Można o tym dyskutować. Zadziwiających obiektów jest w Poznaniu więcej.Przejdź dalej ---->

Gargamel, chlebak, paskuda i inne. Oto najdziwniejsze budynk...

Współpracę z posłem Szynkowskim vel Sęk ceni sobie Klaudia Strzelecka, poznańska radna PiS. – Podoba mi się jego styl zarządzania strukturami. Jedyną przeszkodą może być to, że ma on inne obowiązki związane z pełnieniem funkcji w rządzie – komentuje.

Podobnego zdania jest prof. Ossowski. – Szynkowski vel Sęk jest wiceministrem spraw zagranicznych, ta funkcja może być dla niego przeszkodą w pełnym poświęceniu się sprawom lokalnych struktur partii. Najbardziej aktywnym posłem PiS z Poznania jest Bartłomiej Wróblewski – mówi i dodaje: – Trzeba jasno powiedzieć, że PiS nie jest wiodącą partią w Poznaniu, zadaniem nowego/starego przewodniczącego będzie raczej utrzymanie nieco ponad 20 proc. poparcia w tym okręgu.

Zobacz też:

Poznań? A kto chciałby tu mieszkać? Oto 10 powodów, przez które nie warto mieszkać w Poznaniu.Przejdź dalej ---->

10 powodów, przez które nie warto mieszkać w Poznaniu

Najpiękniejsze kamienice Poznania. Zobacz je w galerii zdjęć --->Na zdjęciu: Secesyjna kamienica przy ul. Niegolewskich 8

Oto najpiękniejsze kamienice w Poznaniu. Tak wyglądają zabyt...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski