Zburzyć Arenę? Nowy głos w dyskusji [SKOMENTUJ]

Thomas Anessi
Jan A.P. Kaczmarek zgłosił pomysł zburzenia Areny i stworzenia na jej miejscu nowoczesnego obiektu światowej rangi
Jan A.P. Kaczmarek zgłosił pomysł zburzenia Areny i stworzenia na jej miejscu nowoczesnego obiektu światowej rangi Sławomir Seidler
Zaha Hadid projektowała budynek kulturalny dla Wilna, miasta porównywalnego z Poznaniem - przypomina w swym liście Thomas Anessi - urodzony w USA filolog, wykładowca na UAM, mieszkający w Poznaniu (z przerwami) od 1993 roku, członek Sztabu Antykryzysowego na rzecz Poznańskiej Kultury.

Czytając wywiad z Janem Kaczmarkiem, a w nim o jego pomyśle na zburzenie Areny i stworzenie na jej miejscu nowoczesnego obiektu światowej rangi, pierwszą moją myślą było to, że dobrą odpowiedzią na wszystkie jego zastrzeżenia odnośnie braków w infrastrukturze kulturalnej Poznania - poza wizjonerską stroną architektoniczną jego koncepcji - byłaby rozbudowa Starej Gazowni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zburzyć Arenę... i co dalej? Wypowiedz się!

PRZECZYTAJ WYWIAD Z JANEM A.P. KACZMARKIEM

Starania Kaczmarka związane z organizacją wielkiej imprezy filmowej w mieście okazały się świetnym polem doświadczalnym dla badania stanu infrastruktury kulturalnej w Poznaniu, a wyniki tych doświadczeń wskazują na to, jak bardzo potrzebne jest nowe, wielofunkcyjne centrum kultury.
Jego dalsze spostrzeżenia okazały się również trafne jako odpowiedzi na braki w strategii promocji miasta pod kątem kultury.

Cieszy mnie, że nie zależy panu Kaczmarkowi na czerwonym dywanie, który jest wizytówką najnowszej kampanii promocyjnej miasta w ramach "Inspired by Poznan". Jest on nie najlepiej przemyślaną ikoną wielkich poznańskich festiwali i może nieprzypadkowo ten symbol ekskluzywnych imprez dostępnych tylko dla gwiazd i VIP-pów, czyli zamkniętych dla zwykłych ludzi był praktycznie niewidoczny podczas Malta Festiwal, który odbywał się pod hasłem "Wykluczeni".

Następny termin, w którym Poznań po raz kolejny będzie mógł się starać o tytuł europejskiej stolicy kultury to okolice roku 2030, czyli pod koniec okresu objętego obecną "Strategią rozwoju miasta Poznania". Proponuję, aby miasto spojrzało na swoją strategię kulturalną, jako długoletni plan odzyskania szans na zdobycie tytułu ESK. To dopiero byłby znak, że nie tylko słowa Pana Kaczmarka o potrzebie budowy obiektu światowej rangi w miejscu Areny, ale i także dwudziestoletnia strategia poznańskich władz nie są jedynie marzeniami, ale realnymi celami w ramach długoterminowego planu.

Przykładem potencjalnych możliwości i zagrożeń jest doświadczenie naszego postsowieckiego sąsiada. W 2008 roku Wilno rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs na budowę oddziału Muzeum Guggenheima, licząc na tzw. efekt Bilbao i szansę na pozyskanie setek tysięcy turystów rocznie. Wygrany projekt miał kosztować równowartość 225 milionów złotych, czyli jedną trzecią kosztów, jakie poniesiono na rozbudowę stadionu w Poznaniu. Cały projekt przepadł na początku bieżącego roku w atmosferze skandalu korupcyjnego.

Pomimo to doświadczenie Litwinów jest doskonałym przykładem tego, na co stać 600-tysięczne miasta, jakimi są Wilno czy Poznań. A położenie Poznania jest przecież dużo korzystniejsze dla realizacji tego typu projektu niż stolicy nadbałtyckiej Litwy lub Helsinek - miasta, które ostatecznie otrzymało prawo do budowy nowego oddziału muzeum Guggenheima. Znajdujemy się w centrum, pomiędzy dwiema europejskimi stolicami - Warszawą i Berlinem - których mieszkańcy są potencjalnymi nabywcami naszej oferty kulturalnej.

Czy Poznań nie ma potencjału, by zaangażować architekta tej rangi, jaką reprezentuje Zaha Hadid, która projektowała niedoszłe muzeum w Wilnie i o której Kaczmarek wspomniał w swej propozycji burzenia Areny? Może jest to poza naszymi obecnymi możliwościami. Ale czy to oznacza również, że musi być poza naszymi dążeniami?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KOŃ
W chwili obecnej Arena przynosi ogromne straty budżetowe w POSiR.Ogrzewanie,energia,nieszczelne okna,brak klimatyzacji.Aby utrzymać obiekt jako zabytek,należałoby zrobić w hali centrum handlowe.
Dodaj ogłoszenie