Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdalna nauka w UAM! Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu postawiła na bezpieczeństwo studentów i wykładowców (30.09.2020)

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
- Jeszcze w marcu, kwietniu, wszyscy mieliśmy nadzieję, że ten nowy rok akademicki rozpocznie się w warunkach tradycyjnych. Niestety, jak wszyscy wiemy, będziemy dalej funkcjonować w warunkach nadzwyczajnych – rozpoczęła spotkanie rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. Mówiła m.in. o zasadach funkcjonowania uczelni podczas pandemii. - Zdecydowaliśmy się, by zajęcia, które mogą odbywać się zdalnie, odbywały się online – wyjaśniła prof. Kaniewska podczas konferencji prasowej.
- Jeszcze w marcu, kwietniu, wszyscy mieliśmy nadzieję, że ten nowy rok akademicki rozpocznie się w warunkach tradycyjnych. Niestety, jak wszyscy wiemy, będziemy dalej funkcjonować w warunkach nadzwyczajnych – rozpoczęła spotkanie rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. Mówiła m.in. o zasadach funkcjonowania uczelni podczas pandemii. - Zdecydowaliśmy się, by zajęcia, które mogą odbywać się zdalnie, odbywały się online – wyjaśniła prof. Kaniewska podczas konferencji prasowej. Waldemar Wylegalski
Prawie 36 tys. studentów UAM za dwa tygodnie rozpocznie zajęcia, jednak większość wykładów w semestrze zimowym odbywać się będzie przy monitorach komputerów, a nie w salach uniwersytetu. Około 3 tys. wykładowców dopasowuje swoje programy do zajęć w trybie zdalnym, które rozpoczną się 15 października. Uniwersytet Adama Mickiewicza wybrał naukę zdalną przynajmniej w tym semestrze.

Wyzwania związane z panującą pandemią podejmie nowe grono rektorskie na czele z prof. Bogumiłą Kaniewską. - Trwają przygotowania uniwersytetu do funkcjonowania w czasie pandemii koronawirusa. Zdecydowaliśmy, by większość zajęć była prowadzona online. Takie zajęcia jak laboratoria czy zajęcia terenowe będą odbywać się stacjonarnie - mówi prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. Dziekani i kierownicy kierunków mogą zdecydować o przewróceniu niektórych zajęć do trybu stacjonarnego.

Jak poinformowały władze uczelni podczas wtorkowej konferencji prasowej, inauguracja roku akademickiego będzie transmitowana w internecie już w najbliższy czwartek, ale zajęcia rozpoczną się 15 października. - Pierwsze dwa tygodnie października będą poświęcone przygotowaniu studentów, zwłaszcza pierwszego roku, do kształcenia zdalnego. Dla studentów ostatnich lat będzie to okazja do dokończenia prac dyplomowych, dla wszystkich zaś możliwość zdania zaległych egzaminów czy zaliczeń - tłumaczy rektor.

Wciąż jeszcze trwa rekrutacja na niektóre kierunki, zwłaszcza studiów magisterskich. - 30 września przestaje obowiązywać też rozporządzenie ministra szkolnictwa wyższego o ograniczeniu działalności uczelni. W związku z czym będziemy wydawali pracownikom zgody na wyjazdy za granicę. Administracja będzie też pracować normalnie - mówi Bogumiła Kaniewska.

To też odpowiedni czas na rozpoczęcie nowych badań naukowych. – Jako uczelnia realizujemy w tej chwili około 600 projektów badawczych, co mogłoby się wydawać dużą liczbą, jednak czujemy niedosyt - podkreśla prof. Przemysław Wojtaszek, prorektor ds. projektów badawczych i doktorantów. - Jednym z zadań, które wymaga realizacji i intensyfikacji działań, jest dążenie do tego, żeby w uniwersytecie, we wszystkich jego miejscach narodziła się kultura grantowa, a więc przekonanie, że bez pieniędzy na badania ściąganych z zewnątrz nie ma dobrej nauki, dobrej realizacji badań – zaznacza prof. Wojtaszek.

Akademiki czekają na studentów.- Studenci mogą się meldować w akademikach. Zostały one rozgęszczone. W pokoju zamieszkają maksymalnie dwie osoby - dodaje rektor. Dostępne są 2054 miejsca w Domach Studenckich, z czego około 1,5 tys. w Poznaniu.

Budynki uczelni pozostają otwarte. Osoby, które będą do nich wchodzić, będą musiały być rejestrowane. Taka lista odwiedzających może być wykorzystana w przypadku wystąpienia zakażenia koronawirusem kogoś z przebywających na uniwersytecie. - Wtedy będziemy wiedzieć, kogo zawiadamiać i wysyłać na kwarantannę - tłumaczy rektor. Zajęcia stacjonarne będą też przeprowadzane dla studentów z programu ERASMUS.

- Uniwersytet musi być o wiele bardziej międzynarodowy niż teraz – podkreśla prof. Rafał Witkowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej. - Podejmiemy też działania mające na celu zniwelowanie negatywnych skutków pandemii w kontekście wymiany międzynarodowej. Na przykład, poprzez udział UAM w targach edukacyjnych online. Na pewno za cztery lata nasz uniwersytet będzie w zupełnie innym miejscu w rankingach niż teraz. Jest to dla nas jeden z priorytetów na całą kadencję - dodaje.

Zobacz też: Poznań: Kiedy uczelnie rozpoczną nowy rok akademicki? Nie wszystkie jak zwykle

UAM nie przestaje się rozwijać. Najważniejsze i najbliższe inwestycje uczelni to powstanie Muzeum UAM oraz budowa akademika na kampusie Morasko. - Jeszcze w październiku, mamy nadzieję, rozpocznie się budowa nowoczesnego domu studenta. Ma się ona zakończyć za dwa lata – mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor ds. kadr i rozwoju.

W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma, które ma powstać na pierwszym piętrze dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin.

Niedługo rozpocznie się budowa Centrum Szyfrów Enigma. Jak p...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski