Niemal połowie mieszkańców Wielkopolski zdarzyło się zapomnieć o opłaceniu rachunków. Tak wynika z badań Blue Media, operatora płatności internetowych. Jest jednak dzień, gdy o rachunkach nie musimy myśleć. 31 marca przypada w Polsce Dzień Wolności od Rachunków.

Jak wynika z danych GUS, stałe wydatki na opłacanie prądu, gazu, wody, czynszu i innych opłat  eksploatacyjnych i telekomunikacyjnych stanowią średnio 25 proc.i miesięcznych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Statystyczna, trzyosobowa rodzina dysponująca miesięcznymi dochodami na poziomie 4 020 zł, wydaje zatem na stałe opłaty niewiele ponad 1 000 zł. 

Według danych GUS, największą pozycję w budżecie domowym, po uregulowaniu rachunków, stanowią wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24,4 proc. Kolejną dużą pozycją w budżecie jest transport, który stanowi średnio 9,2 proc.

Z badania przeprowadzonego przez Blue Media wynika, że aż 40 procent Polaków opłaca najczęściej 5-6 rachunków miesięcznie. Jest to jednak czynność najmniej przez nas lubiana. Ddlatego większość Polaków stara się płacić jej odpowiednio wcześniej. 44 proc. wybiera sobie konkretną datę i wszystkie rachunki opłaca raz w miesiącu, a 15 proc. badanych opłaca rachunki zaraz po ich otrzymaniu. Rachunki na ostatnią chwil opłaca 36 proc. respondentów.

Tymczasem 50 proc. mieszkańców Wielkopolski deklaruje, że nigdy nie zapomniało opłacić żadnego rachunku. 46 proc. deklaruje, że przynajmniej raz zapomniała rachunek zapłacić. Pozostali nie pamiętają czy taka sytuacja miała miejsce.

- Rachunki są koniecznymi wydatkami, o których Polacy starają się nie zapominać. Aby oszczędzić czas, coraz częściej rezygnują z płacenia rachunków na poczcie lub w banku na rzecz płatności internetowych – robi tak już dwie trzecie badanych – wyjaśnia Anna Maraś, ekspertka Blue Media.