Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdecydowana większość lekarzy z zagranicy nie jest w stanie przebrnąć przez egzaminy

wixad
Bariera językowa jest głównym problemem dla zagranicznych lekarzy.
Bariera językowa jest głównym problemem dla zagranicznych lekarzy. Wojciech Matusik
Niebawem po raz kolejny odbędzie się egzamin dla zagranicznych lekarzy, którzy planują rozpoczęcie pracy w Polsce. Niestety, dotychczasowe doświadczenia pokazały, że łatanie wakatów w szpitalach i przychodniach imigrantami nie rozwiąże naszych problemów.

Przypomnijmy, poprzedni rząd złagodził wymagania dla lekarzy spoza Unii Europejskiej, aby zachęcić w ten sposób do przeprowadzki głównie medyków z Ukrainy i Białorusi. Medykom zaoferowano 5-letni okres przejściowy, w którym powinni zdać Lekarski Egzamin Weryfikacyjny. W praktyce lekarze rozpoczynający pracę w Polsce nie muszą nawet w sposób w pełni komunikatywny porozumiewać się po polsku.

Koszmarne wyniki

Egzamin dla lekarzy zagranicznych trwa 4 godziny. Kandydaci muszą odpowiedzieć na 200 pytań, w systemie pięciokrotnego wyboru na każde. Aby zdać egzamin, konieczne było udzielenie poprawnych odpowiedzi na 60 proc. pytań i zdobycie 120 punktów.
Na 752 osoby, które w ubiegłym roku przystąpiły w Łodzi do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego, zdało zaledwie 51 (6,78 proc. zdających)

W 2021 roku na 652 osoby, które przystąpiły do LEW, pozytywny wynik uzyskały 93. W 2022 roku spośród 1123 osób egzamin zdało 147.

Język nie do przebrnięcia

Co roku najsłabiej wypada psychiatria, choć różnice pomiędzy dziedzinami w testach nie były duże. Ewidentną barierą jest język.
W obiegowej opinii problemem są różnice programowe w nauczaniu medycyny w krajach poza UE, w tym na Ukrainie. Ale problem ten dotyczy głównie lekarzy starszej generacji, ponieważ w 2005 r. Ukraina zreformowała swój system edukacji, z myślą o dostosowaniu go do standardów Unii Europejskiej.

Co więcej, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu na Ukrainietrzeba legitymować się dyplomem specjalisty. Dokument ten można utracić w kolejnych latach, jeśli lekarz nie wykaże się uczestnictwem w określonej liczbie kursów i szkoleń dokształcających.
Zatem najpoważniejszym problemem w adaptacji do polskich warunków są kompetencje językowe i kłopoty z przyswojeniem polskiej terminologii medycznej.

Polscy wykładowcy proponują, aby organizować na uczelniach medycznych kursy doszkalające dla kandydatów do LEW. Uruchomienie takiej procedury wydaje sie koniecznością, ponieważ o ukraińskich medyków znacznie bardziej intensywnie zabiegają inne kraje europejskie, głównie Czechy. Tamtejsze agencje pośrednictwa reklamują się hasłami o "lepszych warunkach niż w Polsce".

Czy przybędzie nam 66 lekarzy?

W Kujawsko-Pomorskiem na podstawie warunkowych zezwoleń pracuje aktualnie 66 zagranicznych lekarzy. Pochodzą z Ukrainy i z Białorusi. W innych województwach o prawo do wykonywania zawodu lekarza ubiegają się także kandydaci z Indii, Gruzji i z Egiptu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska