Images of Change - obraz zmian naszej planety
NASA pod hasłem Images of Change (pl. obrazy zmian) opublikowała szereg fotografii ukazujących zmiany klimatyczne a także te, które zachodzą wraz z upływem pór roku w różnych miejscach naszej planety. Niektóre zdjęcia z "kiedyś" i "dziś" dzielą dziesięciolecia, czasem jednak są to zaledwie miesiące. Wniosek płynący z projektu jest mocno pesymistyczny - nasza planeta topnieje i wysycha w oczach.

Zimą 2017–1818 w Morzu Beringa utworzyło się mniej lodu niż podczas jakiejkolwiek zimy od początku zapisów w 1850 r. Zwykle pod koniec kwietnia lód pokrywa ponad 500 000 kilometrów kwadratowych morza, czyli mniej więcej obszar odpowiadający dwukrotnej wielkości Teksasu. Zasięg lodu w tym samym czasie w 2018 roku wynosił zaledwie 10 proc. normy. Zmiany w topnieniu lodu morskiego mogą wpływać na zakwity fitoplanktonu, co z kolei może zdestabilizować cały ekosystem morza Beringa. Co więcej, otwarta woda pochłania więcej energii słonecznej niż lód, co przyczynia się do dalszego ocieplania planety.
Czytaj więcej na stronie NASA's Earth Observatory
NASA's Earth Observatory
Zobacz więcej zdjęć w galerii. Użyj suwaka, by porównać zdjęcia archiwalne z aktualnymi.
Zgodnie ze słowami naukowców z National Snow and Ice Data Center (NSIDC), w 2020 roku odnotowano drugi najniższy w historii zasięg lodu morskiego w Arktyce, przy czym historia zapisów liczy sobie 42 lata. Dyrektor NSIDC Mark Serreze podkreśla, że nie tylko kurczy się zasięg lodu latem, ale też lód staje się cieńszy. To podwójna strata.